Кошарка на Летните олимписки игри 1984 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
9. Олимписки турнир во кошарка
Лос Анџелес 1976
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадЛос Анџелес
Дата23 јули - 10 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Југославија
Турнир
← Москва 1980  Сеул 1988 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1984 — десеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Шпанија и третото СФРЈ.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1. Југославија 10 5 5 0 457 366
2. Италија 9 5 4 1 437 363
3. Австралија 8 5 3 2 383 403
4. Западна Германија 7 5 2 3 384 376
5. Бразил 6 5 1 4 401 423
6. Египет 5 5 0 5 349 480
29 јули
Италија 110–62 Египет
Југославија 96–83 Источна Германија
Австралија 76–72 Бразил
30 јули
Италија 80–72 СР Германија
Бразил 91–82 Египет
Југославија 94–64 Австралија
1 август
Австралија 67–66 СР Германија
Југославија 100–69 Египет
Италија 89–78 Бразил
2 август
СР Германија 85–58 Египет
Југославија 98–85 Бразил
Италија 93–82 Австралија
4 август
Австралија 94–78 Египет
СР Германија 78–75 Brasil
Југославија 69–65 Италија

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1. САД 10 5 5 0 511 315
2. Шпанија 9 5 4 1 457 438
3. Канада 8 5 3 2 462 401
4. Уругвај 7 5 2 3 403 460
5. Чиле 6 5 1 4 364 477
6. Франција 5 5 0 5 383 489
29 јули
Уругвај 91–87 Франција
САД 97–49 Кина
Шпанија 83–82 Канада
31 јули
Кина 85–83 Франција
САД 89–68 Канада
Шпанија 107–90 Уругвај
1 август
Канада 121–80 Кина
САД 104–68 Уругвај
Шпанија 97–82 Франција
3 август
Шпанија 102–83 Кина
САД 120–62 Франција
Канада 95–80 Уругвај
4 август
САД 101–68 Шпанија
Канада 96–69 Франција
Уругвај 74–67 Кина

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
5 август 1984        
  Шпанија   101
8 август 1984
  Австралија   93  
  Шпанија   74
6 август 1984
    Југославија   61  
  Југославија   110
10 август 1984
  Уругвај   82  
  Шпанија   65
6 август 1984
    САД   96
  САД   78
8 август 1984
  Западна Германија   67  
  САД   78 Трето место
6 август 1984
    Канада   59  
  Канада   78   Југославија   88
  Италија   72     Канада   82
9 август 1984  9-12 место 9. место
             
6 август 1984
  Бразил 100  
  Франција 86  
 
9 август 1984
      Бразил 86
    Чиле 76
11. место
5 август 1984 9 август 1984
  Чиле 76   Франција   102
  Египет 73     Египет   72


  5-8 место 5. место
             
8 август 1984
  Уругвај 101  
  Австралија 95  
 
10 август 1984
      Уругвај 102
    Италија 111
8. место
8 август 1984 10 август 1984
  Италија 98   Австралија   83
  Западна Германија 71     Западна Германија   78

Медали[уреди | уреди извор]


2. место

Шпанија

Олимписки шампион

САД
9 титула

3. место

Југославија

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Шпанија
Бронза Југославија
4. Канада
5. Италија
6. Уругвај
7. Австралија
8. Западна Германија
9. Бразил
10. Кина
11. Франција
12. Египет