Кошарка на Летните олимписки игри 2004 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
15. Олимписки турнир во кошарка
Атина 2000
Податоци
ДомаќинГрција
ГрадАтина
Дата15 август - 28 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Аргентина
2 сребро Италија
3 бронза  САД
Турнир
← Сиднеј 2000  Пекинг 2008 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2004 — петнаесеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Аргентина, второто Италија и третото САД.

Ученици[уреди | уреди извор]

Група А:

Група Б:

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

15 август
Италија 71–69 Нов Зеланд
Кина 58–83 Шпанија
Аргентина 83–82 Србија и Црна Гора
17 август
Нов Зеланд 62–69 Кина
Србија и Црна Гора 74–72 Италија
Шпанија 87–76 Аргентина
19 август
Србија и Црна Гора 87–90 Нов Зеланд
Италија 63–71 Шпанија
Аргентина 82–57 Кина
21 август
Шпанија 76–68 Србија и Црна Гора
Нов Зеланд 94–98 Аргентина
Кина 52–89 Италија
23 август
Шпанија 88–84 Нов Зеланд
Србија и Црна Гора 66–67 Кина
Италија 76–75 Аргентина
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
 Шпанија 10 5 5 0 405 399
 Италија 8 5 3 2 371 341
 Аргентина 8 5 3 2 414 396
 Кина 7 5 2 3 303 382
 Нов Зеланд 6 5 1 4 399 413
 Србија и Црна Гора 6 5 1 4 377 388

Група Б[уреди | уреди извор]

15 август
Ангола 73–78 Литванија
Порторико 92–73 САД
Грција 76–54 Австралија
17 август
Австралија 83–59 Ангола
Литванија 98–90 Порторико
САД 77–71 Грција
19 август
САД 89–79 Австралија
Порторико 83–80 Ангола
Грција 76–98 Литванија
21 август
Австралија 82–87 Порторико
Литванија 94–90 САД
Ангола 56–88 Грција
23 август
Литванија 100–85 Австралија
САД 89–53 Ангола
Грција 78–58 Порторико
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
 Литванија 10 5 5 0 468 414
 Грција 8 5 3 2 389 343
 Порторико 8 5 3 2 410 411
 САД 8 5 3 2 412 395
 Австралија 6 5 1 4 388 411
 Ангола 5 5 0 5 327 415

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
26 август        
   САД   102
27 август
   Шпанија   94  
   САД   81
26 август
     Аргентина   89  
   Грција   64
28 август
   Аргентина   69  
   Аргентина   84
26 август
     Италија   69
   Кина   75
27 август
   Литванија   95  
   Литванија   91 Трето место
26 август
     Италија   100  
   Италија   83    САД   104
   Порторико   70      Литванија   96
28 август


11-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
24 август  Србија и Црна Гора 85-62  Ангола

9-10 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
24 август  Нов Зеланд 80-98  Австралија

7-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
28 август  Кина 76-92  Шпанија

5-6 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
28 август  Порторико 75-85  Грција

Медали[уреди | уреди извор]


2. место

 Италија

Олимпијски победник

 Аргентина
1. титула

3. место

 САД

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Аргентина
Италија
САД
4. Литванија
5. Грција
6. Порторико
7. Шпанија
8. Кина
9. Австралија
10. Нов Зеланд
11. Србија и Црна Гора
12. Ангола