Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошарка на
Летните олимписки игри - 2008
Натпреварувања
мажи  жени
Државите кои се натпреваруваа

Кошаркарското машко натпреварување на Олимписките игри во Пекинг 2008 е седумнаесеттото натпреварување во машка конкуренција во спортот кошарка на Олимписките игри. Натпреварите се оддржаа од 10 август до 24 август во „Wukesong Indoor Stadium.“ во Пекинг.

За турнирот се пласираа следните репрезентации:

Натпреварување Датум Место Број Квалификувани
Земја домаќин 13 јули 2001 - 1 Народна Република Кина НР Кина
Светско првенство во кошарка 2006 12 септември23 септември 2006 Јапонија 1 Шпанија Шпанија
Африканско првенство во кошарка 2007 15 август26 август 2007. Ангола Ангола 1 Ангола Ангола
Азијско првенство во кошарка 2007 28 јули5 август 2007 Јапонија (Токушима) 1 Иран Иран
Првенство на Америка во кошарка 2007 22 август2 септември 2007.  САД (Лас Вегас) 2 САД
Аргентина Аргентина
Европско првенство во кошарка 2007 3 септември - 16 септември 2007  Шпанија 2 Русија Русија
Литванија Литванија
Океанско првенство во кошарка 2007 20 август - 24 август 2007 Австралија Австралија 1 Австралија Австралија
Олимписки квалификационен турнир 2008 14 јули - 20 јули 2008  Грција (Атина) 3 Хрватска Хрватска
Грција Грција
Германија Германија
Вкупно 12

Групи[уреди | уреди извор]

Состави на групите на машкиот кошаркарски турнир
Група А Хрватска Хрватска Иран Иран Литванија Литванија Аргентина Аргентина Русија Русија Австралија Австралија
Група Б Народна Република Кина НР Кина Грција Грција Германија Германија Ангола Ангола Шпанија Шпанија САД

Резултати[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа Иг П И КД КП КР Бодови
1.  Литванија 5 4 1 425 400 +25 9
2.  Аргентина 5 4 1 425 361 +64 9
3.  Хрватска 5 3 2 399 380 +19 8
4. Австралија Австралија 5 3 2 457 405 +52 8
5.  Русија 5 1 4 387 406 -19 6
6. Иран Иран 5 0 5 323 464 -141 5
10 август 2008
 Русија 71 - 49 Иран Иран
 Литванија 79 - 75  Аргентина
Австралија Австралија 82 - 97  Хрватска
12 август 2008
Иран Иран 67 - 99  Литванија
 Хрватска 85 - 78  Русија
 Аргентина 85 - 68 Австралија Австралија
14 август 2008
Австралија Австралија 106 - 68 Иран Иран
 Литванија 89 - 79  Русија
 Аргентина 77 - 53  Хрватска
16 август 2008
 Русија 80 - 95 Австралија Австралија
 Хрватска 73 - 86  Литванија
Иран Иран 82 - 97  Аргентина
18 август 2008
Иран Иран 57 - 91  Хрватска
Австралија Австралија 106 - 75  Литванија
 Аргентина 91 - 79  Русија

Група Б[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П И КД КП КР Бодови
1.  САД 5 5 0 515 354 +161 10
2.  Шпанија 5 4 1 418 369 +49 9
3.  Грција 5 3 2 415 375 +40 8
4. Народна Република Кина НР Кина 5 2 3 366 400 -34 7
5.  Германија 5 1 4 330 390 -60 6
6. Ангола Ангола 5 0 5 321 477 -156 5
10 август 2008
 Германија 95 - 66 Ангола Ангола
 Шпанија 81 - 66  Грција
 САД 101 - 70 Народна Република Кина НР Кина
12 август 2008
 Грција 87 - 64  Германија
Народна Република Кина НР Кина 75 - 85  Шпанија
Ангола Ангола 76 - 97  САД
14 август 2008
 Германија 59 – 72  Шпанија
Ангола Ангола 68 - 85 Народна Република Кина НР Кина
 САД 92 - 69  Грција
16 август 2008
 Грција 102 - 61 Ангола Ангола
Народна Република Кина НР Кина 59 - 55  Германија
 Шпанија 82 - 119  САД
18 август 2008
 Грција 91 - 77 Народна Република Кина НР Кина
Ангола Ангола 50 - 98  Шпанија
 САД 106 - 57  Германија

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
20 август        
   Аргентина  80
22 август
   Грција  78  
   Аргентина  81
20 август
     САД  101  
   САД  116
24 август
  Австралија Австралија  85  
   САД   118
20 август
     Шпанија  107
   Шпанија  72
22 август
   Хрватска  59  
   Шпанија  91 Трето место
20 август
     Литванија  86  
   Литванија   94    Аргентина  87
  Народна Република Кина НР Кина  68      Литванија  75
24 август

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Меч за трето место[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]