Кошарка на Летните олимписки игри 1992 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
13. Олимписки турнир во кошарка
Барселона 1992
Податоци
ДомаќинШпанија
ГрадБарселона
Дата26 јули – 8 август
Жени
Екипи8
Медали
1 злато ЗНД
2 сребро Кина
3 бронза  САД
Турнир
← Лос Анџелес 1984  Атланта 1996 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1992 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил ЗНД, второто Кина и третото САД.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Куба 3 0 246 230 +16 6
 ЗНД 2 1 244 222 +22 5
 Бразил 1 2 237 241 −4 4
 Италија 0 3 190 224 −34 3
30 јули
13:00
ЗНД  89 – 91  Куба    Барселона
30 јули
22:00
Бразил  85 – 70  Италија    Барселона
1 август
13:00
Куба  95 – 88  Бразил Пдж  Барселона
1 август
22:00
ЗНД  79 – 67  Италија    Барселона
3 август
11:00
ЗНД  76 – 64  Бразил    Барселона
3 август
13:00
Италија  53 – 60  Куба    Барселона

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификувани во полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 3 0 318 181 +137 6
 Кина 2 1 205 226 −21 5
 Шпанија 1 2 181 238 −57 4
 Чехословачка 0 3 183 242 −59 3
30 јули
11:00
Чехословачка  55 – 111  САД    Барселона
30 јули
20:00
Кина  66 – 63  Шпанија    Барселона
1 август
11:00
САД  93 – 67  Кина    Барселона
1 август
20:00
Чехословачка  58 – 59  Шпанија    Барселона
3 август
20:00
Чехословачка  70 – 72  Кина    Барселона
3 август
20:00
Шпанија  59 – 114  САД    Барселона
Полуфинале 5 место
      
1  Шпанија 92
4  Италија 80
 Шпанија 59
 Чехословачка 58
3  Бразил 62
2  Чехословачка 74 7 место
 Италија 83
 Бразил 86

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

5 август
11:00
Бразил  62 – 74  Чехословачка    Барселона
5 август
20:00
Шпанија  92 – 80  Италија Пдж  Барселона

7 место[уреди | уреди извор]

7 август
22:00
Бразил  86 – 83  Италија Пдж  Барселона

5 место[уреди | уреди извор]

7 август
11:00
Чехословачка  58 – 59  Шпанија    Барселона
Полуфинале Злато
      
B1  САД 73
A2  ЗНД 79
A2  ЗНД 76
B2  Кина 66
A1  Куба 70
B2  Кина 109 Бронза
B1  САД 88
A1  Куба 74

Полуфинале[уреди | уреди извор]

5 август
13:00
САД  73 – 79  ЗНД    Барселона
5 август
22:00
Куба  70 – 109  Кина    Барселона

Бронза[уреди | уреди извор]

7 август
13:00
САД  88 – 74  Куба    Барселона

Злато[уреди | уреди извор]

7 август
22:00
ЗНД  76 – 66  Кина    Барселона

Табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато ЗНД 
Сребро Кина
Бронза САД
4. Куба
5. Шпанија
6. Чехословачка
7. Бразил
8. Италија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]