Кошарка на Летните олимписки игри 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
10. Олимписки турнир во кошарка
Москва 1980
Податоци
ДомаќинСССР
ГрадМосква
Дата20 јули – 30 јули
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Југославија
2 сребро Италија
3 бронза  СССР
Жени
Екипи6
Медали
1 злато СССР
2 сребро Бугарија
3 бронза  Југославија
Турнир
← Монтреал 1976  Лос Анџелес 1984 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1980 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Југославија (YUG)  Италија (ITA)  СССР (URS)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  СССР (URS)  Бугарија (BUL)  Југославија (YUG)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
 Југославија 8 8 0  СССР 6 6 0
 Италија 8 4 4  Бугарија 6 4 2
 СССР 8 6 2  Југославија 6 4 2
4  Шпанија 8 4 4  Унгарија 6 2 4
5  Бразил 7 4 3  Куба 5 1 4
6  Куба 7 2 5  Италија 5 0 5
7  Полска 7 4 3
8  Австралија 7 5 2
9  Чехословачка 7 3 4
10  Шведска 7 3 4
11  Сенегал 7 1 6
12  Индија 7 0 7

Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]