Кошарка на Летните олимписки игри 2016 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
19. Олимписки турнир во кошарка
Рио де Жанеиро 2016
Податоци
ДомаќинБразил
ГрадРио де Жанеиро
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Србија
Одиграни натпревари38
Најдобар стрелецАвстралија Лиз Камбејџ
(23.5 ппн.)
Турнир
← Лондон 2012  Токио 2020 →

Женскиот турнир во кошарка на Летните олимписки игри 2016, се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил, од 6 до 21 август. На турнирот учествувале 12 репрезентации.[1]

Натпреварите на женскиот турнир се одиграле во две сали: Младинската Арена, каде се играле натпреварите од групната фаза и Кариока Арена 1, каде се играле натпреварите од нокаут фазата. Ова било прв пат машките и женските олимписки турнири да се играат во повеќе/засебни места.

Репрезентацијата на САД го освоила вкупно осмиот златен медал и шести последователен, совладувајќи ја Шпанија со 101–72 во финалето.[2][3][4]

Србија го освоила својот прв бронзен медал откако ја победила Франција со 70–63.[5]

Распоред[уреди | уреди извор]

ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Б Натпревар за бронзен медал Ф Финале
Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20
ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување[6] Дата Арена Места Квалификувани
Светско првенство 2018 27 септември – 5 октомври 2014 Турција Турција 1  САД
Европско првенство 2015 11–28 јуни 2015 Различни 1  Србија
Домаќин[7] 9 август 2015 Јапонија Токио 1  Бразил
Американско првенство 2015 9–16 август 2015 Канада Едмонтон 1  Канада
Првенство на Океанија 2015 15–17 август 2015 Различни 1  Австралија
Азиско првенство 2015 29 август – 5 септември 2015 Кина Вухан 1  Јапонија
Африканско првенство 2015 24 септември – 3 октомври 2015 Камерун Јаунде 1  Сенегал
Квалификациски олимписки турнири 2016 13–19 јуни 2016 Франција Нант[8] 5  Белорусија
 Кина
 Франција
 Шпанија
 Турција
Вкупно 12

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била одржана во седиштето на ФИБА, познато и како „Куќа на кошарката“ во Мис, Швајцарија, на 11 март 2016 година. Бидејќи петте победника на Олимписките квалификациски турнири (ОлКТ) сè уште не биле познати, тие биле назначени како „ОлКТ 1“, „ОлКТ 2“, „ОлКТ 3“, „ОлКТ 4“ и „ОлКТ 5“.

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

 САД
 Австралија

 Канада
 Бразил

 Сенегал
 Јапонија

 Србија
ОлКТ 1

ОлКТ 2
ОлКТ 3

ОлКТ 4
ОлКТ 5

Победниците на ОлКТ 1, ОлКТ 3 и ОлКТ 5 биле извлечени во групата А, додека ОлКТ 2 и ОлкТ 4 во групата Б.[9]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Австралија 10 5 5 0 400 345 +55
2.  Франција 8 5 3 2 344 343 +1
3.  Турција 8 5 3 2 324 325 -1
4.  Јапонија 8 5 3 2 386 378 +8
5.  Белорусија 6 5 1 4 347 361 -14
6.  Бразил 5 5 0 5 335 384 -49
Резултати[уреди | уреди извор]
Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 12:00
1. коло
Турција  39 – 55
(16-8, 19-22, 35-41)
Извештај
 Франција
Младинска Арена (2.042 гледачи)
Јилмаз 16 Поени 14 Мишел, Мијем
Јилмаз 06 Скокови 11 Јакубу
Вардарли 05 Асистенции 05 Епупа

Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 17:30
1. коло
Бразил  66 – 84
(24-14, 39-35, 53-57)
Извештај
 Австралија
Младинска Арена (2.368 гледачи)
Кастро Маркес 25 Поени 20 Камбејџ
дос Сантос 13 Скокови 14 Камбејџ
Пинто 07 Асистенции 06 Мичел

Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 19:45
1. коло
Белорусија  73 – 77
(21-26, 40-41, 60-60)
Извештај
 Јапонија
Младинска Арена (2.586 гледачи)
Леучанка 15 Поени 20 Курихара
Верамејенка 10 Скокови 09 Јошида
Хардинг 05 Асистенции 08 Јошида

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 17:30
2. коло
Австралија  61 – 56
(12-15, 26-29, 43-41)
Извештај
 Турција
Младинска Арена (1.853 гледачи)
Камбејџ 22 Поени 25 Сендерс
Камбејџ 11 Скокови 07 Сендерс
три играчки 03 Асистенции 07 Вардарли

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 19:45
2. коло
Франција  73 – 72
(14-22, 34-42, 52-53)
Извештај
 Белорусија
Младинска Арена (2.075 гледачи)
Епупа 16 Поени 16 Лихтарович
Мишел 08 Скокови 13 Леучанка
Епупа 05 Асистенции 08 Хардинг

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 17:30
2. коло
Јапонија  82 – 66
(19-20, 47-33, 73-52)
Извештај
 Бразил
Младинска Арена (2.624 гледачи)
Токашики 23 Поени 20 Кастро Маркес
Токашики 09 Скокови 16 дос Сантос
Јошида 11 Асистенции 06 Пинто

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 12:15
3. коло
Австралија  89 – 71
(21-19, 46-29, 69-50)
Извештај
 Франција
Младинска Арена (1.481 гледачи)
Тејлор 31 Поени 15 Епупа
Камбејџ 07 Скокови 07 Епупа
Тејлор 09 Асистенции 04 Будера

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 15:30
3. коло
Бразил  63 – 65
(28-16, 40-35, 50-50)
Извештај
 Белорусија
Младинска Арена (2.075 гледачи)
Дантас 23 Поени 18 Троина
дос Сантос 11 Скокови 06 Леучанка, Верамејенка
Пинто 04 Асистенции 06 Хардинг

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 17:45
3. коло
Турција  76 – 62
(24-9, 38-23, 57-39)
Извештај
 Јапонија
Младинска Арена (2.624 гледачи)
Сендерс 36 Поени 13 Токашики
Чаглар 09 Скокови 07 Токашики
Албен, Чакир 05 Асистенции 07 Јошида

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 12:15
4. коло
Белорусија  71 – 74
(19-13, 33-33, 54-57)
Извештај
 Турција
Младинска Арена (1.784 гледачи)
Хардинг 17 Поени 26 Јилмаз
Леучанка 10 Скокови 11 Сендерс
Верамејенка 07 Асистенции 07 Вардарли

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 15:30
4. коло
Франција  74 – 64
(20-20, 35-29, 57-48)
Извештај
 Бразил
Младинска Арена (3.128 гледачи)
Скрела 18 Поени 21 Дантас
Груда 10 Скокови 10 дос Сантос
Епупа 07 Асистенции 05 три играчки

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 17:45
4. коло
Јапонија  86 – 92
(24-23, 50-48, 71-59)
Извештај
 Австралија
Младинска Арена (3.315 гледачи)
Токашики 23 Поени 37 Камбејџ
Токашики, Курихара 07 Скокови 10 Камбејџ
Јошида 11 Асистенции 07 Мичел, Тејлор

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 12:15
5. коло
Австралија  74 – 66
(22-25, 36-39, 52-59)
Извештај
 Белорусија
Младинска Арена (3.081 гледачи)
Камбејџ 17 Поени 16 Хардинг
Камбејџ 09 Скокови 07 Леучанка
Лејви 06 Асистенции 04 Леучанка, Лихтарович

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 15:30
5. коло
Турција  79 – 76
(прод.2)
(8-15, 20-36, 41-47, 60-60, 70-70)
Извештај
 Бразил
Младинска Арена (3.075 гледачи)
Сендерс 23 Поени 22 Кастро Маркес
Сендерс 10 Скокови 12 дос Сантос
Албен 05 Асистенции 08 Кастро Маркес

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 17:45
5. коло
Јапонија  79 – 71
(17-19, 40-32, 63-54)
Извештај
 Франција
Младинска Арена (3.351 гледачи)
Јошида 24 Поени 14 Епупа, Јакубу
Токашики 07 Скокови 09 Груда
Јошида 07 Асистенции 04 Груда

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  САД 10 5 5 0 520 316 +204
2.  Шпанија 9 5 4 1 387 333 +54
3.  Канада 8 5 3 2 340 347 -7
4.  Србија 7 5 2 3 385 406 -21
5.  Кина 6 5 1 4 371 428 -57
6.  Сенегал 5 5 0 5 309 482 -173
Резултати[уреди | уреди извор]
Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 14:15
1. коло
Кина  68 – 90
(9-19, 26-37, 46-60)
Извештај
 Канада
Младинска Арена (2.314 гледачи)
Чен 13 Поени 20 Татам
Сун 05 Скокови 10 Гаучер
Чен, Сун 07 Асистенции 07 Гаучер

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 12:00
1. коло
САД  121 – 56
(35-9, 64-21, 94-38)
Извештај
 Сенегал
Младинска Арена (2.219 гледачи)
три играчки 15 Поени 10 Диенг
Фаулс, Гринер 07 Скокови 05 Дијара, Траоре
Брд 08 Асистенции 04 Диенг

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 14:15
1. коло
Србија  59 – 65
(18-19, 31-31, 44-46)
Извештај
 Шпанија
Младинска Арена (2.654 гледачи)
Миловановиќ 17 Поени 15 Чаргај
Петровиќ 08 Скокови 12 Ндур
А. Дабовиќ 04 Асистенции 05 Палау, Торенс

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 12:00
2. коло
Шпанија  63 – 103
(14-29, 37-54, 51-74)
Извештај
 САД
Младинска Арена (2.073 гледачи)
Торенс 20 Поени 13 Тораси
Ндур 08 Скокови 06 Чарлс
Домингес 03 Асистенции 05 Брд, Чарлс

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 14:15
2. коло
Канада  71 – 67
(21-21, 32-40, 45-57)
Извештај
 Србија
Младинска Арена (2.377 гледачи)
Нрс 25 Поени 19 Миловановиќ
Рејнкок-Енкуве 09 Скокови 06 Пејџ
Ланглоа, Нрс 05 Асистенции 05 А. Дабовиќ

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 19:45
2. коло
Сенегал  64 – 101
(21-26, 38-47, 53-73)
Извештај
 Кина
Младинска Арена (2.907 гледачи)
Траоре 16 Поени 17 Шао, Сун
Дијара 08 Скокови 07 Лу
Диенг 04 Асистенции 06 Жао

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 12:15
3. коло
Кина  68 – 89
(18-14, 38-41, 59-64)
Извештај
 Шпанија
Младинска Арена (1.230 гледачи)
Шао 14 Поени 32 Торенс
Сун 08 Скокови 10 Николс
Чен 06 Асистенции 07 Палау

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 15:30
3. коло
САД  110 – 84
(31-21, 56-34, 84-61)
Извештај
 Србија
Младинска Арена (2.490 гледачи)
Тораси 25 Поени 15 три играчки
Чарлс 08 Скокови 05 А. Дабовиќ
Тораси 06 Асистенции 04 А. Дабовиќ, М. Дабовиќ

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 17:45
3. коло
Сенегал  58 – 68
(10-17, 24-33, 41-55)
Извештај
 Канада
Младинска Арена (2.640 гледачи)
Траоре 24 Поени 14 Нрс
Дијара 09 Скокови 10 Татам
Диеме 06 Асистенции 06 Ланглоа

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 12:15
4. коло
Србија  80 – 72
(24-14, 40-34, 66-43)
Извештај
 Кина
Младинска Арена (2.219 гледачи)
А. Дабовиќ 23 Поени 15 Сун
Пејџ, Петровиќ 08 Скокови 07 Хуанг, Сун
Петровиќ 06 Асистенции 03 три играчки

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 15:30
4. коло
Канада  51 – 81
(16-18, 22-36, 36-60)
Извештај
 САД
Младинска Арена (3.138 гледачи)
Ајим 08 Поени 12 Мур, Тораси
Рејнкок-Енкуве 08 Скокови 08 Мур
Ланглоа, Татам 03 Асистенции 09 Брд

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 17:45
4. коло
Шпанија  97 – 43
(26-11, 46-19, 71-32)
Извештај
 Сенегал
Младинска Арена (3.329 гледачи)
Торенс 14 Поени 16 Си
Николс 07 Скокови 06 Дијара
три играчки 05 Асистенции 02 три играчки

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 12:15
5. коло
Кина  62 – 105
(9-32, 26-60, 40-78)
Извештај
 САД
Младинска Арена (2.957 гледачи)
Сун 16 Поени 18 Чарлс, Гринер
Чен 06 Скокови 13 Гринер
Чен 06 Асистенции 08 Мур

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 15:30
5. коло
Сенегал  88 – 95
(15-27, 43-55, 66-76)
Извештај
 Србија
Младинска Арена (3.113 гледачи)
Траоре 30 Поени 20 Петровиќ
Траоре 08 Скокови 08 Пејџ
Диуф 08 Асистенции 08 А. Дабовиќ

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 17:45
5. коло
Шпанија  73 – 60
(17-16, 33-29, 49-47)
Извештај
 Канада
Младинска Арена (3.026 гледачи)
Торенс 20 Поени 13 Филдс
Николс 12 Скокови 07 Ачонова, Рејнкок-Енкуве
Палау 06 Асистенции 02 три играчки

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
16 август
 
 
 Франција68
 
18 август
 
 Канада63
 
 Франција67
 
16 август
 
 САД86
 
 САД110
 
20 август
 
 Јапонија64
 
 САД101
 
16 август
 
 Шпанија72
 
 Шпанија64
 
18 август
 
 Турција62
 
 Шпанија68
 
16 август
 
 Србија54 Бронзен медал
 
 Австралија71
 
20 август
 
 Србија73
 
 Франција63
 
 
 Србија70
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
16 август 2016, час 11:00
Австралија  71 – 73
(20-20, 37-35, 52-51)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (5.630 гледачи)
Камбејџ 29 Поени 24 А. Дабовиќ
Камбејџ 11 Скокови 04 четири играчки
Тејлор 09 Асистенции 05 Петровиќ

Рио де Жанеиро
16 август 2016, час 14:30
Шпанија  64 – 62
(12-17, 29-25, 42-47)
Извештај
 Турција
Кариока Арена 1 (6.565 гледачи)
Крус 14 Поени 22 Сендерс
Торенс 11 Скокови 10 Сендерс
Крус 06 Асистенции 06 Албен

Рио де Жанеиро
16 август 2016, час 18:45
САД  110 – 64
(30-23, 56-46, 81-59)
Извештај
 Јапонија
Кариока Арена 1 (7.471 гледачи)
Мур, Тораси 19 Поени 14 Токашики
Гринер 07 Скокови 03 четири играчки
Чарлс 05 Асистенции 08 Јошида

Рио де Жанеиро
16 август 2016, час 22:15
Франција  68 – 63
(16-25, 32-37, 50-50)
Извештај
 Канада
Кариока Арена 1 (7.200 гледачи)
Груда 14 Поени 15 Гаучер
Груда 10 Скокови 05 три играчки
Епупа 06 Асистенции 04 Татам

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
18 август 2016, час 15:00
Шпанија  68 – 54
(20-9, 33-31, 53-38)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (8.818 гледачи)
Ндур, Торенс 14 Поени 12 Чаѓо, Петровиќ
Николс 12 Скокови 07 Пејџ, Петровиќ
Палау 07 Асистенции 03 Бутулија

Рио де Жанеиро
18 август 2016, час 19:00
Франција  67 – 86
(15-19, 36-40, 44-65)
Извештај
 САД
Кариока Арена 1 (8.431 гледачи)
Јакубу 14 Поени 18 Тораси
Груда 06 Скокови 09 Фаулс
Мишел 03 Асистенции 04 Тораси

Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
20 август 2016, час 11:30
Франција  63 – 70
(16-8, 19-22, 35-41)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (9.039 гледачи)
Мијем 18 Поени 18 Миловановиќ
Јакубу 10 Скокови 08 Пејџ
Епупа 04 Асистенции 05 А. Дабовиќ

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
20 август 2016, час 15:30
САД  101 – 72
(21-17, 49-32, 81-49)
Извештај
 Шпанија
Кариока Арена 1 (9.586 гледачи)
Вејленс, Тораси 17 Поени 18 Торенс
Чарлс, Гринер 07 Скокови 05 Торенс, Ндур
Вејленс 06 Асистенции 04 Торенс, Крус

Екипа победник[уреди | уреди извор]


2° место

Шпанија
Шпанија

Победник на Олимпискиот турнир во кошарка за жени 2016 годинаСАД
8. титула

3° место

Србија
Србија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
Злато  САД
Сребро  Шпанија
Бронза  Србија
4.  Франција
5.  Австралија
6.  Турција
7.  Канада
8.  Јапонија
9.  Белорусија
10.  Кина
11.  Бразил
12.  Сенегал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Draw results in for Rio 2016 Olympic Basketball Tournaments“. FIBA. 11 March 2016. Архивирано од изворникот на 2017-04-30. Посетено на 12 March 2016.
  2. „USA dispatch Spain to claim sixth consecutive gold medal“. fiba.com. 20 August 2016.[мртва врска]
  3. „USA women's basketball dominate Spain to win sixth straight Olympic gold“. Guardian. 20 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
  4. „U.S. Breezes to 6th Straight Gold Medal in Women's Basketball“. New York Times. 20 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
  5. „Serbia cap off first Olympic appearance with bronze medal“. fiba.com. 20 August 2016.[мртва врска]
  6. „Qualification System – Games of the XXXI Olympiad“ (PDF). FIBA. February 2014. Посетено на 29 August 2014.
  7. „Brazil's national teams granted automatic places at 2016 Olympic Basketball Tournament“. FIBA. 9 August 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-12. Посетено на 9 August 2015.
  8. „Italy, Philippines and Serbia to host Olympic Qualifying Tournaments; France to stage Women's Tournament“. FIBA. 19 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-01. Посетено на 19 January 2016.
  9. „Draw results in for Rio 2016 Olympic Basketball Tournaments“. FIBA.com. 2016-03-11. Архивирано од изворникот на 2017-04-30. Посетено на 10 July 2016.

Недворешни врски[уреди | уреди извор]