Рагби-7 на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагби-7
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеДеодорски стадион
Денови6–11 август
Натпреварувачи24 екипи (мажи + жени)
 2020»
Рагби-7 на
Летните олимписки игри 2016

Турнир
мажи  жени
Состави
мажи  жени

Натпреварите во рагби-7 на Летните олимписки игри 2016 се одржуваат во август на Деодорскиот стадион во подрачјето Деодоро на Рио де Жанеиро. Самите натпревања траат три дена.[1] Варијантата рагби-7 се појавува за првпат на оваа олимпијада, додека пак обичното рагби (сојузно рагби) последен пат се одиграло на олимпијадата во 1924 г.

На олимписките натпреварувања важат редовните правила на играта.[2]

Машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Група А Група Б Група Ц

Судии[уреди | уреди извор]

Машките натпреварувања се надгледуваат од дванаесет судии одредени од светскиот сојуз,[3][4] кон кои потоа се додадени двајца бразилски помошни судии.

 • Мајк Адамсон (Шкотска)
 • Федерико Анселми (Аргентина)
 • Ник Брајант (Нов Зеланд)
 • Бен Крауз (ЈАР)
 • Крејг Јоуберт (ЈАР)
 • Ричард Кели (Нов Зеланд)
 • Ентони Мојс (Австралија)

 • Метју Обрајан (Австралија)
 • Таку Оцуки (Јапонија)
 • Раста Расивхенге (ЈАР)
 • Александар Руиз (Франција)
 • Мариус ван дер Вестхејзен (ЈАР)
 • Енрике Платајс (Бразил) — помошен судија
 • Рикардо Сантана (Бразил) — помошен судија

Женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Група А Група Б Група Ц

Судии[уреди | уреди извор]

Женските натпреварувања се надгледуваат од дванаесет судии одредени од светскиот сојуз,[3][5] кон кои потоа се додадени двајца помошни судии.

 • Ејми Барет (ЈАР)
 • Џес Берд (Нов Зеланд)
 • Беатриче Бенвенути (Италија)
 • Џејмс Болабиу (Фиџи)
 • Сара Кокс (Англија)
 • Сакурако Кавасаки (Јапонија)
 • Роз Лабреш (Канада)

 • Габриел Ли (Хонгконг)
 • Алхамбра Ниевас (Шпанија)
 • Ејми Перет (Австралија)
 • Алекс Прет (Шкотска)
 • Раста Расивхенге (ЈАР)
 • Маријата Визе (Бразил) — помошен судија
 • Најара Лима (Бразил) — помошен судија

Распоред на натпреварите[уреди | уреди извор]

Натпреварите траат од 6 до 11 август.[6]

Во машка конкуренција, во групата А се Фиџи, Аргентина, САД и Бразил. Групата Б ги опфаќа ЈАР, Австралија, Франција и Шпанија, додека во групата Ц се Нов Зеланд, Велика Британија, Кенија и Јапонија.[7]

Во женска конкуренција, во групата А се Австралија, САД, Фиџи и Колумбија. Групата Б ги опфаќа Нов Зеланд, Франција, Шпанија и Кенија, додека во групата Ц се Канада, Велика Британија, Бразил и Јапонија.[7]

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Победници[уреди | уреди извор]

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rugby sevens venue for Rio 2016 Olympics in doubt“. insidethegames.biz. 1 November 2012. Посетено на 23 November 2012.
 2. „Rugby“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2012-08-01. Посетено на 14 August 2012.
 3. 3,0 3,1 World Rugby. "Referees announced for sevens’ Olympic Games debut". Соопштение за печат.  посет. 12 април 2016 г
 4. „Olympic Games 2016 – Men's Sevens“. World Rugby. Посетено на 12 April 2016.
 5. „Olympic Games 2016 – Men's Sevens“. World Rugby. Посетено на 12 April 2016.
 6. „Daily Competition Schedule“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-28. Посетено на 21 May 2015.
 7. 7,0 7,1 „Olympic sevens rugby: Great Britain face World Cup winners New Zealand“. Посетено на 28 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]