Прејди на содржината

Атлетика на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атлетика на
Летните олимписки игри 2016

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Натпреварите во атлетика на Летните олимписки игри 2016 ќе се одржат во последните 10 дена од игрите, односно од 12-21 август, на Стадионот „Жоао Авеланж“. Атлетиката на Летните олимписки игри 2016 е поделена на: тркачки натпревари, технички натпревари, маратон и натпревари во брзо одење.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

На 17 јуни 2016, натпреварувачите од Русија добиле забрана за учество на игрите, кога одлуката била едногласно изгласана од страна на ИААФ. Оваа казна е изречена заради скандалот со допинг во Русија.[2][3]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

(СР = светски рекорд, ОР = Олимписки рекорд)

Мажи
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
200 метри
подробно
400 метри
подробно
800 метри
подробно
1.500 метри
подробно
5.000 метри
подробно
10.000 метри
подробно
110 метри со пречки
подробно
400 метри со пречки
подробно
3.000 метри со препреки
подробно
4×100 метри штафета
подробно
4×400 метри штафета
подробно
Маратон
подробно
20 километри одење
подробно
50 километри одење
подробно
Скок во височина
подробно
Скок со стап
подробно
Скок во далечина
подробно
Трискок
подробно
Фрлање ѓуле
подробно
Фрлање диск
подробно
Фрлање кладиво
подробно
Фрлање копје
подробно
Десетобој
подробно
* Означува спортист, кој настапил само во квалификациите.
Жени
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
200 метри
подробно
400 метри
подробно
800 метри
подробно
1.500 метри
подробно
5.000 метри
подробно
10.000 метри
подробно
100 метри со пречки
подробно
400 метри со пречки
подробно
3.000 метри со препреки
подробно
4×100 метри штафета
подробно
4×400 метри штафета
подробно
Маратон
подробно
20 километри одење
подробно
Скок во височина
подробно
Скок со стап
подробно
Скок во далечина
подробно
Трискок
подробно
Фрлање ѓуле
подробно
Фрлање диск
подробно
Фрлање кладиво
подробно
Фрлање копје
подробно
Седмобој
подробно
* Означува спортист кој настапил само во квалификациите.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Распоред[уреди | уреди извор]

Тркачките и техничките натпревари ќе се одржат на Стадионот „Жоао Авеланж“, додека натпреварите во брзо одење на полуостровот Понтал и маратонот на Самбодром. Освен натпреварите во брзо одење и маратонот, десет финални тркачки и технички натпревари ќе се одржат во утринските часови, што ќе биде за првпат по 1988. Ваквата одлука била донесена по барање на организацискиот одбор и Олимписката предавателска служба поддржани од Меѓународниот олимписки комитет, што би требало да доведе до најголема гледаност во сите часовни појаси.[4][5]

Во табелите во продолжение, У се однесува на утринскиот дел и В на вечерниот дел од натпреварите.

Распоред на натпревари
Q Qualifiers H Heats ½ Semifinals F Final
Мажи[6]
Датум → 12 август 13 август 14 август 15 август 16 август 17 август 18 август 19 август 20 август 21 август
Натпревар ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м К Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1.500 м Г ½ Ф
5.000 м Г Ф
10.000 м Ф
110 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3.000 м со препреки Г Ф
4 × 100 м штафета Г Ф
4 × 400 м штафета Г Ф
маратон Ф
20 км одење Ф
50 км одење Ф
скок во далечина К Ф
трискок К Ф
скок во височина К Ф
скок со стап К Ф
фрлање ѓуле К Ф
фрлање диск К Ф
фрлање копје К Ф
фрлање кладиво К Ф
десетобој Ф
Жени[6]
Датум → 12 август 13 август 14 август 15 август 16 август 17 август 18 август 19 август 20 август 21 август
Натпревар ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м К Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1.500 м Г ½ Ф
5.000 м Г Ф
10.000 м Ф
100 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3.000 со препреки Г Ф
4 × 100 м штафета Г Ф
4 × 400 м штафета Г Ф
маратон Ф
20 км одење Ф
скок во далечина К Ф
трискок К Ф
скок во височина К Ф
скок со стап К Ф
фрлање ѓуле К Ф
фрлање диск К Ф
фрлање копје К Ф
фрлање кладиво К Ф
седмобој Ф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Athletics“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-01-28. Посетено на 20 јануари 2015.
  2. „Russia's Track and Field Team Barred From Rio Olympics“. The New York Times. 18 јуни 2016. Посетено на 22 јули 2016.
  3. „Olympic Officials Back Ban on Russian Track Team From Rio Games“. The New York Times. 19 јуни 2016. Посетено на 22 јули 2016.
  4. Hann, Michael (15 декември 2014). „2016 Olympic Track and Field Schedule Announced“. Universal Sports. Посетено на 20 јануари 2015.
  5. „Athletics timetable for Rio 2016 Olympics published“. ИААФ. 15 декември 2014. Посетено на 20 јануари 2015.
  6. 6,0 6,1 Zaccardi, Nick (15 декември 2014). „Rio Olympic track and field schedule released“. NBC Sports. Посетено на 20 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]