Јужноафриканската Република на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ЈАР на Олимписките игри)
ЈАР на Олимписките игри

Знаме на ЈАР
МОК-код  RSA
НОК Јужноафриканска спортска конфедерација и олимписки комитет
Порталwww.sascoc.co.za
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Јужноафриканска Република првпат се натпреварувала на Олимписките игри во 1904 година, и испратила спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри до 1960 година. По донесувањето на резолуцијата 1761 во 1962 година како одговор на политиката апартхејдот во Јужноафриканската Република, па така им било забрането да учествуваат ма игрите. (Ова, сепак не важело за Параолимписките игри. Јужноафриканската Репблика првпат учествувала на Параолимписките игри во 1964 година, и продолжила да се натпреварува сè до 1976 година, по што Холандскиот парламент дека нема да учествува на Параолимписките игри во 1980 година. Оттогаш, Јужноафриканската Република ќе отсуствува од Параолимписките игри сè до 1992 година. Погледајте: Јужноафриканската Република на Параолимписките игри.[1][2])

По преговори за завршување на апартхејдот започнати во 1990 година, тие е придружиле повторно на МОК. Јужноафриканската спортска конфедерација и олимписки комитет била создадена во 1991 година, па така тие земале учество на Летните олимписки игри 1992 (и на Параолимписките игри 1992) година. Тие имаат учествувано и на Зимските олимписки игри во 1960 година, и од 1994 година па натаму.

Спортистите од Јужноариканската Република имаат освоено 76 медали, од кои најголем број се освоени во атлетика, боксување и пливање. Најнеодамнешен освоен медал е сребрениот медал на Кастер Семенја на 11 август 2012 на игрите во Лондон.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Вокер, РеџиРеџи Вокер Обединето Кралство Лондон 1908 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 100 м
 Сребрен Хеферон, ЧарлсЧарлс Хеферон Обединето Кралство Лондон 1908 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи маратон
 Златен Мекартур, КенКен Мекартур Шведска Стокхолм 1912 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи маратон
 Златен Луис, РудолфРудолф Луис Шведска Стокхолм 1912 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи
 Златен Китсон, ХаролдХаролд Китсон
Винслоу, ЧарлсЧарлс Винслоу
Шведска Стокхолм 1912 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи двојки
 Златен Винслоу, ЧарлсЧарлс Винслоу Шведска Стокхолм 1912 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи поединечно
 Сребрен Гитшам, КристијанКристијан Гитшам Шведска Стокхолм 1912 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи маратон
 Сребрен Китсон, ХаролдХаролд Китсон Шведска Стокхолм 1912 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи поединечно
 Златен Руд, БевилБевил Руд Белгија Антверпен 1920 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 400 м
 Златен Вокер , КлеренсКлеренс Вокер Белгија Антверпен 1920 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи бантам
 Златен Рејмонд, ЛуисЛуис Рејмонд Белгија Антверпен 1920 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи поединечно
 Сребрен Дафел, ХенриХенри Дафел
Устерлак, ЏекЏек Устерлак
Олдфилд, КлеренсКлеренс Олдфилд
Руд, БевилБевил Руд
Белгија Антверпен 1920 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи штафета 400 м
 Сребрен Калтенбрум, ХенриХенри Калтенбрум Белгија Антверпен 1920 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи
 Сребрен Смит, ВилијамВилијам Смит
Вокер, ЏејмсЏејмс Вокер
Белгија Антверпен 1920 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи двосед
 Сребрен Смит, ДејвидДејвид Смит
Бодли, РобертРоберт Бодли
Буханан, ФердинандФердинанд Буханан
{{sortname|Фредерик|Морган
Белгија Антверпен 1920 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Мажи екипно 600 м
 Бронзен Руд, БевилБевил Руд Белгија Антверпен 1920 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 800 м
 Бронзен Вокер, ЏејмсЏејмс Вокер
Смит, ВилијамВилијам Смит
Калтенбрум, ХенриХенри Калтенбрум
Гусен, ХариХари Гусен
Белгија Антверпен 1920 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи екипно
 Бронзен Винслоу, ЧарлсЧарлс Винслоу Белгија Антверпен 1920 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи поединечно
 Златен Смит, ВилијамВилијам Смит Франција Париз 1924 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи бантам
 Сребрен Аткинсон, СидниСидни Аткинсон Франција Париз 1924 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 110 м со пречки
 Бронзен Мекмастер, СесилСесил Мекмастер Франција Париз 1924 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 10 км одење
 Златен Аткинсон, СидниСидни Аткинсон Холандија Амстердам 1928 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи 110 м со пречки
 Бронзен Исакс, ХариХари Исакс Холандија Амстердам 1928 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи бантам
 Бронзен Рени, РодаРода Рени
ван дер Гоес, ФредерикаФредерика ван дер Гоес
Бедфорд, МериМери Бедфорд
Расел, КетлинКетлин Расел
Холандија Амстердам 1928 Boxing pictogram.svg Пливање Жени 4x100 м штафета слободен стил
 Златен Стивенс, ЛоренсЛоренс Стивенс САД Лос Анџелес 1932 Boxing pictogram.svg Боксување Men's lightweight
 Златен Карстенс, ДејвидДејвид Карстенс САД Лос Анџелес 1932 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-тешка
 Бронзен Кларк, МерџориМерџори Кларк САД Лос Анџелес 1932 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени 80 м со пречки
 Бронзен Пирс, ЕрнестЕрнест Пирс САД Лос Анџелес 1932 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи средна
 Бронзен Макал, ЏениЏени Макал САД Лос Анџелес 1932 Swimming pictogram.svg Пливање Жени 400 м слободен стил
 Сребрен Катерал, ЧарлсЧарлс Катерал Трет Рајх Берлин 1936 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи пердув
 Златен Дрејер, ЏералдЏералд Дрејер Обединето Кралство Лондон 1948 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна
 Златен Хантер, ЏорџЏорџ Хантер Обединето Кралство Лондон 1948 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-тешка
 Сребрен Шепард, ДенисДенис Шепард Обединето Кралство Лондон 1948 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи пердув
 Бронзен Артур, ЏонЏон Артур Обединето Кралство Лондон 1948 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи тешка
 Златен Бранд, ЕстерЕстер Бранд Финска Хелсинки 1952 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени скок во височина
 Златен Харисон , ЏоанЏоан Харисон Финска Хелсинки 1952 Swimming pictogram.svg Пливање Жени 100 м грбно
 Сребрен Роб-Хасенјегер, ДафнеДафне Роб-Хасенјегер Финска Хелсинки 1952 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени 100 м
 Сребрен Ван Шалквик, ТеунисТеунис Ван Шалквик Финска Хелсинки 1952 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-средна
 Сребрен Робинсон, РејмондРејмонд Робинсон
Томас Шарделоу
Финска Хелсинки 1952 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи 2000 м двосед
 Сребрен Истман, ЏорџЏорџ Истман
Роберт Фовлер
Томас Шарделоу
Алред Свифт
Финска Хелсинки 1952 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи 4000 м двојки
 Бронзен Товил, ВилијамВилијам Товил Финска Хелсинки 1952 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи мува
 Бронзен Лајшинг, ЛеонардЛеонард Лајшинг Финска Хелсинки 1952 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи пердув
 Бронзен Ниман, АндриесАндриес Ниман Финска Хелсинки 1952 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи тешка
 Бронзен Робинсон, РејмондРејмонд Робинсон Финска Хелсинки 1952 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи 1 км
 Бронзен Бекер, ДаниелДаниел Бекер Мелбурн 1956 Боксување Мажи тешка
 Бронзен Лубшер, ХенриХенри Лубшер Мелбурн 1956 Боксување Мажи лесна велтер
 Бронзен Свифт, АлфредАлфред Свифт Мелбурн 1956 Велосипедизам Мажи 1 км
 Бронзен Абернети, МојраМојра Абернети
Жанет Мибург
Натали Мибург
Сузан Елизабет Робертс
Мелбурн 1956 Пливање Жени штафета 4x100 м слободен стил
 Сребрен Бекер, ДаниелДаниел Бекер Италија Рим 1960 Боксување Мажи тешка
 Бронзен Спенс, Малком КливМалком Клив Спенс Италија Рим 1960 Атлетика Мажи 400 м
 Бронзен Мејерс, ВилијамВилијам Мејерс Италија Рим 1960 Боксување Мажи пердув
 Сребрен Мејер, ЕланаЕлана Мејер Шпанија Барселона 1992 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени 10 000 м
 Сребрен Фераира, ВејнВејн Фераира
Piet Norval
Шпанија Барселона 1992 Tennis pictogram.svg Тенис Мажи двојки
 Златен Тугване, ЏосијаЏосија Тугване САД Атланта 1996 Атлетика Мажи маратон
 Златен Хејнс, ПенелопаПенелопа Хејнс САД Атланта 1996 Пливање Жена 100 м градно
 Златен Хејнс, ПенелопаПенелопа Хејнс САД Атланта 1996 Пливање Жена 200 м градно
 Сребрен Сепенг, ЕзикиелЕзикиел Сепенг САД Атланта 1996 Атлетика Мажи 800 м
 Бронзен Крил, МариенМариен Крил САД Атланта 1996 Пливање Жени 100 м градно
 Сребрен Клоет, ХестриХестри Клоет Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Жени скок во височина
 Сребрен Паркин, ТеренсТеренс Паркин Австралија Сиднеј 2000 Пливање Мажи 200 м градно
 Бронзен Херберт, ЛевлинЛевлин Херберт Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Мажи 400 м пречки
 Бронзен Кругер, ФранцФранц Кругер Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Мажи фрлање диск
 Бронзен Хејнс, ПенелопаПенелопа Хејнс Австралија Сиднеј 2000 Пливање Жени 100 м градно
 Златен Фернс, ЛиндонЛиндон Фернс
Рик Нитлинг
Роланд Марк Шоеман
Даријан Таунсенд
Грција Атина 2004 Пливање Мажи штафета 4x100 м слободен стил
 Сребрен Мулаудзи, МбулаениМбулаени Мулаудзи Грција Атина 2004 Атлетика Мажи 800 м
 Сребрен Клоет, ЕстриЕстри Клоет Грција Атина 2004 Атлетика Жени скок во височина
 Сребрен Шоеман, Роланд МаркРоланд Марк Шоеман Грција Атина 2004 Пливање Мажи 100 м слободен стил
 Бронзен Цех, ДонованДонован Цех
Рамон ди Клементе
Грција Атина 2004 Веслање Мажи двојки
 Бронзен Шоеман, Роланд МаркРоланд Марк Шоеман Грција Атина 2004 Пливање Мажи 50 м слободен стил
 Сребрен Мокоена, КоцоКоцо Мокоена Кина Пекинг 2008 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи скок во далечина
 Златен ван дер Бург, КамеронКамерон ван дер Бург Обединето Кралство Лондон 2012 Swimming pictogram.svg Пливање Мажи 100 м градно
 Златен ле Клос, ЧадЧад ле Клос Обединето Кралство Лондон 2012 Swimming pictogram.svg Пливање Мажи 200 м пеперутка
 Златен Ндлову, СизвеСизве Ндлову
Бритајн, МетјуМетју Бритајн
Смит, ЏонЏон Смит
Томсон, ЏејмсЏејмс Томсон
Обединето Кралство Лондон 2012 Rowing pictogram.svg Веслање Мажи четворка
 Сребрен ле Клос, ЧадЧад ле Клос Обединето Кралство Лондон 2012 Swimming pictogram.svg Пливање Мажи 100 м пеперутка
 Сребрен Семенја, КастерКастер Семенја Обединето Кралство Лондон 2012 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени 800 м
 Бронзен Хартли, БриџитБриџит Хартли Обединето Кралство Лондон 2012 Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајакарење Жени K-1 500 м

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Сент Луис 1904 0 0 0 0
Лондон 1908 1 1 0 2
Стокхолм 1912 4 2 0 6
Антверпен 1920 3 4 3 10
Париз 1924 1 1 1 3
Амстердам 1928 1 0 2 3
Лос Анџелес 1932 2 0 3 5
Берлин 1936 0 1 0 1
Лондон 1948 2 1 1 4
Хелсинки 1952 2 4 4 10
Мелбурн 1956 0 0 4 4
Рим 1960 0 1 2 3
Токио 1964 „Не учествува“
Мексико 1968 „Не учествува“
Минхен 1972 „Не учествува“
Монтреал 1976 „Не учествува“
Москва 1980 „Не учествува“
Лос Анџелес 1984 „Не учествува“
Сеул 1988 „Не учествува“
Барселона 1992 0 2 0 2
Атланта 1996 3 1 1 5
Сиднеј 2000 0 2 3 5
Атина 2004 1 3 2 6
Пекинг 2008 0 1 0 1
Лондон 2012 3 2 1 6
Вкупно 23 26 27 76

Medals by sport[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Пливање 6 3 6 15
Атлетика 6 12 6 24
Боксување 6 4 9 19
Тенис 3 2 1 6
Велосипедизам 1 4 3 8
Веслање 1 0 1 2
Стрелање 0 1 0 1
Кајакарење 0 0 1 1
Вкупно 23 26 27 76

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "'The Netherlands against Apartheid' - 1970s", International Institute of Social History
  2. South Africa at the Paralympics, International Paralympic Committee
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-08.
  • „South African Sports Confederation and Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-06-13.