Прејди на содржината

Атлетика на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атлетика на
Летните олимписки игри 2004

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Натпреварите во атлетика на 28-те Летни олимписки игри во Атина во 2004 година се одржале на Олимпискиот стадион „Спиридон Луис“, освен маратонот помеѓу Маратонскиот терен и стадионот „Панатинаикос“, натпреварот за брзо одење по улиците на Атина и натпреварот во фрлање ѓуле што се одржал на реновираниот антички стадион во Олимпија. На програмата биле вкупно 46 дисциплини, 24 во машка и 22 во женска конкуренција.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Машки[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Резултат Резултат
100 м
детали
Џастин Гатлин
САД
9,85
Личен рекорд
Франсис Обиквелу
Португалија
9,86 Морис Грин
САД
9,87
[1]
200 м
детали
Шон Крофорд
САД
19,79 Бернард Вилијамс
САД
20,01 Џастин Гатлин
САД
20,03
400 м
детали
Џереми Воринер
САД
44,00 Отис Харис
САД
44,16 Дерик Бру
САД
44,22
800 м
детали
Јуриј Борзаковски
Русија
1:44,45 Мбулаени Мулаудзи
Јужна Африка ЈАР
1:44,61 Вилсон Кипкетер
 Данска
1:44,65
1.500 м
детали
Хишам ел Геруж
Мароко Мароко
3:34,18 Бернард Лагат
Кенија Кенија
3:34,30 Руи Силва
Португалија
3:34,68
5.000 м
детали
Хишам ел Геруж
Мароко Мароко
13:14,39 Кенениса Бекеле
Етиопија Етиопија
13:14,59 Елијуд Кипчонге
Кенија Кенија
13:15,10
10.000 м
детали
Кенениса Бекеле
Етиопија Етиопија
27:05,10 ОР Силеши Сихине
Етиопија Етиопија
27:09,39 Зерсенај Тадесе
Еритреја Еритреја
27:22,57
110 м пречки
детали
Љу Сјанг
Народна Република Кина НР Кина
12,91 СР Теренс Трамел
САД
13,18 Анијер Гарсија
 Куба
13,20
400 м пречки
детали
Феликс Санчес
Предлошка:ДОР
47,63 Дени Макфарлан
Јамајка Јамајка
48,11 Наман Кејта
 Франција
48,26
3000 м препреке
детали
Езекијел Кембој
Кенија Кенија
8:05,81 Бримин Кипруто
Кенија Кенија
8:06,11 Пол Кипсијел Коеч
Кенија Кенија
8:06,64
4 х 100 м штафета
детали
Обединето Кралство Обединето Кралство
Џејсон Гарднер
Дарен Кембел
Марлон Девониш
Марк Луис-Франсис
38,07 САД
Шон Крофорд
Џастин Гатлин
Коби Милер
Морис Грин
Дарвис Патон*
38,08 Нигерија Нигерија
Олусоџи Фасуба
Учена Емедолу
Арон Егбеле
Дежи Алију
38,23
4 х 400 м штафета
детали
САД
Отис Харис
Дерик Бру
Џереми Воринер
Даролд Вилијамсон
Ендру Рок*
Кели Вили*
2:55,91 Австралија Австралија
Џон Стефенсен
Марк Ормрод
Патрик Двајер
Клинтон Хил
3:00,60 Нигерија Нигерија
Џејмс Годеј
Муса Ауду
Сол Вејгопва
Енефиок Удо Обонг
3:00,90
Маратон
детали
Стефано Балдини
 Италија
2:10,55 Мебратом Кефлезиги
{ САД
2:11,29 Вандерлеј де Лима
 Бразил
2:12,11
20 км одење
детали
Ивано Бруњети
 Италија
1:19,40 Франсиско Хавијер Фернадез
 Шпанија
1:19,45 Нејтан Дикс
Австралија Австралија
1:20,02
50 км одење
детали
Роберт Кожењовски
Полска Полска
3:38.46 Денис Нижегородов
Русија
3:42:50 Алексеј Војеводин
Русија
3:43:34
Скок во височина
детали
Стефан Холм
Шведска
2,36 Мет Хемингвеј
САД
2,34 Јарослав Баба
 Чешка
2,34
Скок со стап
детали
Тимоти Мак
САД
5,95 ОР Тоби Стивенсон
САД
5,90 Ѓузепе Џибилиско
 Италија
5,85
Скок во далечина
детали
Двајт Филипс
САД
8,59 Џон Мофит
САД
8,47 Џоан Лино Мартинес
 Шпанија
8,32
Трискок
детали
Кристијан Олсон
 Шведска
17,79 Маријан Опреа
Романија Романија
17,55 Данило Буркења
Русија
17,48
фрлање ѓуле
детали
Јуриј Билоног
Украина

Адам Нелсон
САД
21,16
21,16
Јоахим Олсен
 Данска
21,07 Мануел Мартинес
 Шпанија
20,84
По објавувањето за дисквалификација за допинг на Јури Билоног, освојувачот на златниот медал, имаше ново доделување на медали во март 2013 година. Според соопштението на МОК испратено до Шпанскиот олимписки комитет, новиот сопственик на златниот медал е Адам Нелсон, од САД, сребрениот Јоаким Олсен од Данска и освојувачот на бронзениот медал, Мануел Мартинес од Шпанија .[2]
Фрлање диск
детали
Виргилјус Алекна
 Литванија
69,89 ОР Золтан Кеваго
 Унгарија
67,04 Александер Тамерт
 Естонија
66,66
Фрлање кладиво
детали
Коџи Мурофуши
Јапонија
82,91 Иван Тихон
Белорусија
79,81 Ешреф Апак
Турција
79,51
Иван Тихон (Белорусија), беше дисквалификуван за допинг. МОК не донесе одлука за прераспределба на медалите [1], [2]
Фрлање копје
детали
Андреас Торкилдсен
 Норвешка
86,50 Вадимс Василевскис
 Латвија
84,95 Сергеј Макаров
Русија
84,84
Десетобој
детали
Роман Шебрле
 Чешка
8893 ОР Брајан Клеј
САД
8820 Дмитриј Карпов
 Казахстан
8725

Во машка конкуренција, светскиот рекорд бил соборен на 110 метри препреки и четири олимписки рекорди: 10.000 метри, скок со стап, фрлање диск и десетобој.

  • Добитникот на златен медал во фрлање кладиво, Адријан Ануш и освојувач на златен медал во фрлање диск Роберт Фазекас биле позитивни на допинг контрола, па нивните медали биле повлечени а нивните резултати избришани.

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Резултат Резултат
100 м
детали
Јулија Нестеренко
САД
10,93 Лорин Вилијамс
САД
10,96 Вероника Кембел
Јамајка Јамајка
10,97
200 м
детали
Вероника Кембел
Јамајка Јамајка
22,05 Алисон Феликс
САД
22,18 Деби Фергусон
Бахреин Бахреин
22,30
400 м
детали
Тоник Вилијамс-Дарлинг
Бахреин Бахреин
49,41 Ана Гевара
 Мексико
49,56 Наталија Антјух
Русија
49,89
800 м
детали
Кели Холмс
Обединето Кралство Обединето Кралство
1:56,38 Хасна Бенхаси
Мароко Мароко
1:56,43 Јоланда Чеплак
 Словенија
1:56,43
1.500 м
детали
Кели Холмс
Обединето Кралство Обединето Кралство
3:57,90 Татјана Томашова
Русија
3:58.12 Марија Чонкан
Романија
3:58,39
5.000 м
детали
Месерет Дефар
Етиопија Етиопија
14:45,65 Изабела Очичи
Кенија Кенија
14:48,19 Тирунеш Дибаба
Етиопија Етиопија
14:51,83
10.000 м
детали
Синг Хујна
Народна Република Кина НР Кина
30:24,36 Еџагајеху Дибаба
Етиопија Етиопија
30:24,98 Дерарту Тулу
Етиопија Етиопија
30:26,42
100 м пречки
детали
Џоана Хејс
САД
12,37
ОР
Олена Красовска
Украина
12,45 Мелиса Морисон
САД
12,56
400 м пречки
детали
Фани Халкија
Грција
52,82 Јонела Тирља-Манолаке
Романија
53,38 Татјана Терешчук
Украина
53,44
4 х 100 м штафета
детали
Јамајка
Тејна Лоренс
Шерон Симпсон
Ејлин Бејли
Вероника Кембел
Беверли Макдоналд
41,73 Русија
Олга Фјодорова
Јулија Табакова
Ирина Хабарова
Лариса Круглова
42,27 Франција
Вероник Манг
Мирјел Иртис
Силвијан Феликс
Кристин Арон
42,54
4 х 400 м штафета
детали
САД
Ди Ди Тротер
Моник Хендерсон
Сања Ричардс
Моник Хенаган
Кристал Кокс* [3]
Мошауми Робинсон*
3:19,01 Русија
Олесја Красномовец
Наталија Назарова
Олесја Зикина
Наталија Антјух
Татјана Фирова*
Наталија Иванова*
3:20,16 Јамајка
Новлин Вилијамс
Мишел Бергер
Надија Дејви
Сенди Ричардс
Ронета Смит*
3:22,00
Маратон
детали
Мизуки Ногучи
Јапонија
2:26,20 Катрин Ндереба
Кенија Кенија
2:26,32 Дина Кастор
САД}}
2:26,32
20 км одење
Детали
Атанасија Цумелка
 Грција
1:29,12 Олимпијада Иванова
Русија
1:29,16 Џејн Савил
Австралија
1:29,25
Скок увис
детали
Јелена Слесаренко
Русија
2,06 ОР Хестри Клуте
Јужна Африка ЈАР
2,02 Викторија Стјопина
Украина
2,02
Скок со стап
детали
Јелена Исинбајева
Русија
4,91 СР Светлана Феофанова
Русија
4,75 Ана Роговска
Полска
4,70
Скок во далечина
детали
Татјана Лебедева
Русија
7,07 Ирина Симагина
Русија
7,05 Татјана Котова
Русија
7,05
Трискок
детали
Франсоаз Мбанго Етон
Камерун
15,30 Хрисопији Девеци
Грција
15,25 Татјана Лебедева
Русија
15,14
Фрлање ѓуле
детали
Јумилејди Кумба
 Куба
19,59 Надин Клајнерт
Германија
19,55 Светлана Кривељова
Русија
19,49
Фрлање диск
детали
Наталија Садова
Русија
67,02 Анастасија Клесиду
Грција
66,68 Ирина Јатченко
Белорусија

Вера Поспишилова-Цехлова
Чешка
66,17
66,08
На Ирина Јатченко и бил одземен бронзениот медал затоа што на 5 декември 2012 година, по преиспитување на нејзините примероци, било откриено присуство на метадон и и бил доделен на Вера Посписилова-Чехлова, по одлуката на Извршниот одбор на МОК на 30 мај 2013 година.<[3] [4]
Фрлање кладиво
детали
Олга Кузенкова
Русија
75,02 ОР Јипси Морено
 Куба
73,36 Јунајка Крофорд
 Куба
73,16
Фрлање копје
детали
Ослејдис Менендез
 Куба
71,53 ОР Штефи Неријус
 Германија
65,82 Мирела Мањани
Грција
64,29
Седмобој
детали
Каролина Клифт
 Шведска
6952 Аустра Скујите
 Литванија
6435 Кели Содертон
Обединето Кралство Обединето Кралство
6424

Во женска конкуренција бил срушен светскиот рекорд во скок со стап и пет олимписки рекорди во финалето: 100 метри со пречки, скок во височина, фрлање копје и фрлање кладиво, додека еден бил соборен во полуфиналето на 400 метри со пречки.

  • Учесниците на штафетите кои освоиле медали, но не учествувале на последната трка биле обележани со точка.
  • Ирина Конжаренко (21.06) била лишена од златен медал, а резултатот бил избришан поради допинг.
  1. Најдобар личен резултат
  2. [„Comité Olímpico Español[[:Предлошка:Ботовски наслов]]“. Архивирано од изворникот на 12. 03. 2013. Посетено на 27. 08. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help); URL–wikilink conflict (help) Comité Olímpico EspañolПредлошка:Ботовски наслов]
  3. До 2010 година не се знаело што ќе се случи со победничката штафета на САД, затоа што членот на штафетата во пред-натпреварувањето Кистал Кокс признала дека користела анаболни стероиди од 2001 до 2004 година. Сепак, до 2012 година не била донесена одлука, а американската штафета сè уште го чува својот златен медал. Во јули 2012 година, МОК одлучил да го укине златниот медал за Кристал Кокс и побарал од IAAF да донесе одлука за американската штафета. На 31.05.2013 година, МОК и ИААФ одлучиле резултатот да остане, да остатокотод натпреварувачите го задржат својот медал и со тоа овој случај се смета за затворен.

Биланс на медали[уреди | уреди извор]

Медали на земја домаќин

Медали - мажи[уреди | уреди извор]

Држава Злато Сребро Бронза Вкупно
1.  САД 6 10 3 19
2.  Италија 2 - 1 3
3.  Шведска 2 - - 2
Мароко Мароко 2 - - 2
5. Кенија Кенија 1 2 2 5
6. Етиопија Етиопија 1 2 - 3
7.  Русија 1 1 3 5
8.  Чешка 1 - 1 2
9. Обединето Кралство Обединето Кралство 1 - - 1
Народна Република Кина НР Кина 1 - - 1
 Доминиканска Република 1 - - 1
Јапонија 1 - - 1
 Литванија 1 - - 1
 Норвешка 1 - - 1
 Полска 1 - - 1
16.  Шпанија - 1 2 3
17. Австралија Австралија - 1 1 2
 Данска - 1 1 2
 Португалија - 1 1 2
20. Јамајка Јамајка - 1 - 1
 Латвија - 1 - 1
Јужна Африка ЈАР - 1 - 1
 Белгија - 1 - 1
Романија Романија - 1 - 1
 Унгарија - 1 - 1
26. Нигерија Нигерија - - 2 2
27.  Куба - - 1 1
 Турција - - 1 1
 Казахстан - - 1 1
 Естонија - - 1 1
 Бразил - - 1 1
Еритреја Еритреја - - 1 1
 Франција - - 1 1
Вкупно {33} 24 23 24 71

Медали - жени[уреди | уреди извор]

Држава Злато Сребро Бронза Вкупно
1.  Русија 5 6 4 15
2.  САД 2 2 2 5
3.  Грција 2 2 1 5
4.  Куба 2 1 1 4
5. Јамајка Јамајка 2 - 2 4
6. Обединето Кралство Обединето Кралство 2 - 1 3
7. Етиопија Етиопија 1 1 2 4
8. Бахреин Бахреин 1 - 1 2
9.  Белорусија 1 0 0 1
 Шведска 1 - - 1
Јапонија 1 - - 1
Камерун Камерун 1 - - 1
Народна Република Кина НР Кина 1 - - 1
14. Кенија Кенија - 2 - 2
 Германија - 2 - 2
16.  Украина - 1 2 3
17. Романија Романија - 1 1 2
18. Јужна Африка ЈАР - 1 - 1
Мароко Мароко - 1 - 1
 Литванија - 1 - 1
 Мексико - 1 - 1
22. Австралија Австралија - - 1 1
 Чешка - - 1 1
 Словенија - - 1 1
 Франција - - 1 1
Полска Полска - - 1 1
Вкупно {26} 22 22 22 66

Медали - вкупно[уреди | уреди извор]

Број Држава Злато Сребро Бронза Медали 4-ти 5-ти 6-ти 7-ми 8-ми Вкупно
1  САД 8 12 5 25 7 2 3 3 3 43
2  Русија 6 7 7 20 4 3 4 3 5 39
3 Обединето Кралство Обединето Кралство 3 0 1 4 4 3 1 2 0 14
4  Шведска 3 0 0 3 0 0 0 0 0 3
5 Етиопија Етиопија 2 3 2 7 3 2 0 0 0 12
6  Грција 2 2 1 5 0 0 1 0 2 8
6 Јамајка Јамајка 2 1 2 5 4 4 2 0 1 16
8  Куба 2 1 2 5 1 1 0 3 2 12
9 Мароко Мароко 2 1 0 3 1 0 0 0 1 5
10  Италија 2 0 1 3 0 0 1 1 0 5
11 Јапонија 2 0 0 2 2 2 1 1 0 8
12 Народна Република Кина НР Кина 2 0 0 2 1 0 2 1 2 8
13 Кенија Кенија 1 4 2 7 1 1 2 2 0 13
14  Украина 0 1 2 3 0 4 1 0 3 11
15  Белорусија 1 0 1 3 4 3 2 0 0 12
16  Литванија 1 1 0 2 0 0 0 0 0 2
17  Чешка 1 0 2 1 2 0 0 0 1 5
18 Полска Полска 1 0 1 2 1 3 4 2 0 12
19 Бахреин Бахреин 1 0 1 2 1 0 2 2 0 7
20 Камерун Камерун 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Предлошка:ДОР 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1
 Норвешка 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1
23 Романија Романија 0 2 1 3 0 0 2 2 3 7
24  Германија 0 2 0 2 1 2 2 4 3 14
25 Јужна Африка ЈАР 0 2 0 2 0 1 1 1 1 6
26 Австралија Австралија 0 1 2 3 1 1 1 1 1 8
27  Шпанија 0 1 2 3 0 3 1 2 1 10
28  Португалија 0 1 1 2 0 1 0 0 1 4
29  Унгарија 0 1 0 1 0 1 1 0 1 4
30  Латвија 0 1 0 1 0 1 0 2 0 4
31  Мексико 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1
32  Франција 0 0 2 2 0 0 1 4 2 9
33 Нигерија Нигерија 0 0 2 2 0 0 0 1 0 3
34  Данска 0 1 1 2 0 0 0 0 0 2
35  Бразил 0 0 1 1 0 1 0 1 1 4
36  Естонија 0 0 1 1 0 0 1 0 1 3
37  Словенија 0 0 1 1 0 0 1 0 0 2
38 Еритреја Еритреја 0 0 1 1 0 0 0 1 0 2
39  Турција 0 0 1 1 0 0 0 0 1 2
40  Казахстан 0 0 1 1 0 0 0 0 0 1
41  Бугарија 1 2 0 0 0 3
42  Еквадор 1 0 0 0 0 1
Гренада Гренада 1 0 0 0 0 1
Мозамбик Мозамбик 1 0 0 0 0 1
Намибија Намибија 1 0 0 0 0 1
Катар Катар 1 0 0 0 0 1
Уганда Уганда 1 0 0 0 0 1
48  Холандија 0 2 1 0 1 4
49 Судан Судан 0 1 0 0 1 2
50  Исланд 0 1 0 0 0 1
Панама Панама 0 1 0 0 0 1
52  Канада 0 0 3 2 0 5
53  Белгија 0 0 2 0 0 2
54  Алжир 0 0 1 1 0 2
Индија Индија 0 0 1 1 0 2
56 Гана Гана 0 0 1 0 0 1
Маврициус Маврициус 0 0 1 0 0 1
Свети Китс и Невис Свети Китс и Невис 0 0 1 0 0 1
 Србија и Црна Гора 0 0 1 0 0 1
60 Нов Зеланд Нов Зеланд 0 0 0 1 1 2
61 Предлошка:BAR 0 0 0 1 0 1
 Словачка 0 0 0 1 0 1
 Тринидад и Тобаго 0 0 0 1 0 1
64 Боцвана Боцвана 0 0 0 0 1 1
 Финска 0 0 0 0 1 1
Израел Израел 0 0 0 0 1 1

Земји - учесници[уреди | уреди извор]

Вкупно учествувале 197 земји.

Предлошка:Col-1-of-3Предлошка:Col-2-of-3Предлошка:Col-3-of-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Натпревари на ЛОИ 2004