Прејди на содржината

Тенис на Летните олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис на Летните олимписки игри 1992
Датум:   28 јули - 8 август
Издание:   11-то
Локација:   Тениски центар Вал д'Хеброн, Барселона, Шпанија
Подлога:   Земја
Шампиони
Мажи поединечно
 Марк Росе (SUI)
Жени поединечно
 Џенифер Капријати (USA)
Машки двојки
 Борис Бекер и Михаел Штих (GER)
Женски двојки
 Џиџи Фернадез и Мери Џо Фернадез (USA)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 1988 1996 > 

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 1992 во Барселона бил одржан на Земјина подлога во Тенискиот центар Вал д'Хеброн од 28 јули до 8 август.

Во поединечна конкуренција за мажи, Марк Росе станал првиот швајцарец со освоен златен олимписки медал, победувајќи го во финалето домашниот тенисер Хорди Аресе. Во поединечна конкуренција за жени, Штефи Граф не успеала да го одбрани златниот медал и во финалето изненадувачки била поразена од американката Џенифер Капријати.

Вкупно 177 играчи се натпреварувале од 48 различни национални комитети.

Освојувачи на медали

[уреди | уреди извор]

Табела на медали

[уреди | уреди извор]
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 2 0 1 3
2  Германија (GER) 1 1 0 2
3  Швајцарија (SUI) 1 0 0 1
4  Шпанија (ESP) 0 2 1 3
5  ЈАР (RSA) 0 1 0 1
6  Хрватска (CRO) 0 0 2 2
 Обединета екипа (EUN) 0 0 2 2
8  Аргентина (ARG) 0 0 1 1
 Австралија (AUS) 0 0 1 1
Вкупно 4 4 8 16

Дисциплини

[уреди | уреди извор]
Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Марк Росе
 Швајцарија
Хорди Аресе
 Шпанија
Горан Иванишевиќ
 Хрватска
Андреј Черкасов
 Обединета екипа
Машки двојки Борис Бекер
и Михаел Штих
 Германија
Вејн Фереира
и Пиет Норвал
 ЈАР
Горан Иванишевиќ
и Горан Прпиќ
 Хрватска
Хавиер Франа
и Кристијан Миниуси
 Аргентина
Жени поединечно Џенифер Капријати
 САД
Штефи Граф
 Германија
Мери Џо Фернандес
 САД
Аранча Санчес Викарио
 Шпанија
Женски двојки Џиџи Фернадез
и Мери Џо Фернадез
 САД
Кончита Мартинес
и Аранча Санчес Викарио
 Шпанија
Лејла Месхи
и Наташа Ѕверева
 Обединета екипа
Никол Брадтке
и Рејчел Меккилан
 Австралија