Египет на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египет на Олимписките игри

Знаме на Египет
МОК-код  EGY
НОК Египетски олимписки комитет
Порталwww.egyptianolympic.org (арапски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
* Како Oбединета Арапска Република
Зимски олимпијади
Меѓуолимпијади
1906

Египет првпат учествувал на Олимписките игри во 1912 година, и имаат испратено спортисти да се натпреваруваат на повеќето Летни олимписки игри оттогаш. Заедно со Ирак и Либан, Египет ги бојкотирал игрите во 1956 година како протест на тројниот напад на Египет во Суецката војна од страна на Израел, Британија и Франција. Сепак, екоњичките спортови за Летните олимписки игри 1956 година биле одржани во Стокхолм, Шведска пет месеци порано (поради австралиските закони а карантин), па на истите се натправарувале тројца египетски спортисти. Египет се повлекол од игрите во 1976 по три дена за да се придружи на широкиот бојкот поради учеството на Нов Зеланд, кои биле во спортски врски со апартхејдот во Јужноафриканската Република. Египет исто така се придружил и на бојкотот на игрите 1980 година. Египет бил претставен на Зимските олимписки игри од еден единствен алпски скијач во 1984 година.

египетските спортисти имаат освоено вкупно 26 медали, при што најмногу се освоени во Кревање тегови.

Националниот олимписки комитет за Египет е Египетскиот олимписки игри, и бил создаден во 1910 година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Стокхолм 1912 1 0 0 0 0 -
Антверпен 1920 22 0 0 0 0 -
Париз 1924 33 0 0 0 0 -
Амстердам 1928 32 2 1 1 4 17
Лос Анџелес 1932 „Не учествува“
Берлин 1936 54 2 1 2 5 15
Лондон 1948 85 2 2 1 5 16
Хелсинки 1952 106 0 0 1 1 40
Мелбурн 1956 3 0 0 0 0 -
Рим 1960 74 0 1 1 2 30
Токио 1964 73 0 0 0 0 -
Мексико 1968 30 0 0 0 0 -
Минхен 1972 23 0 0 0 0 -
Монтреал 1976 29 0 0 0 0 -
Москва 1980 „Не учествува“
Лос Анџелес 1984 114 0 1 0 1 33
Сеул 1988 49 0 0 0 0 -
Барселона 1992 75 0 0 0 0 -
Атланта 1996 29 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 89 0 0 0 0 -
Атина 2004 97 1 1 3 5 46
Пекинг 2008 103 0 0 1 1 80
Лондон 2012 113 0 2 0 2 58
Вкупно 7 9 10 26 53

Медали на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Сараево 1 0 0 0 0 -
1988–2010 „Не учествува“
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 5 2 2 9
Wrestling pictogram.svg Борење 2 3 2 7
Boxing pictogram.svg Боксување 0 1 3 4
Diving pictogram.svg Скокови во вода 0 1 1 2
Judo pictogram.svg Џудо 0 1 1 2
Fencing pictogram.svg Мечување 0 1 0 1
Taekwondo pictogram.svg Теквондо 0 0 1 1
Вкупно 7 9 10 26

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Носеир, Ел СаједЕл Сајед Носеир Холандија Амстердам 1928 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи лесна-тешка
 Златен Мустафа, ИбраимИбраим Мустафа Холандија Амстердам 1928 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-рисмки стил
 Сребрен Симаика, ФаридФарид Симаика Холандија Амстердам 1928 Diving pictogram.svg Скок во вода Мажи 10 м
 Бронзен Симаика, ФаридФарид Симаика Холандија Амстердам 1928 Diving pictogram.svg Скок во вода Мажи 3 м
 Златен Месба, АнварАнвар Месба Трет Рајх Берлин 1936 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи лесна
 Златен ал Туни, КадрКадр ал Туни Трет Рајх Берлин 1936 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи средна
 Сребрен Солиман, СалехСалех Солиман Трет Рајх Берлин 1936 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи пердув
 Бронзен Шамс, ИбраимИбраим Шамс Трет Рајх Берлин 1936 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи пердув
 Бронзен Васиф, ИбраимИбраим Васиф Трет Рајх Берлин 1936 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи лесна-тешка
 Златен Фајад, МахмудМахмуд Фајад Обединето Кралство Лондон 1948 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи пердув
 Златен Шамс, ИбраимИбраим Шамс Обединето Кралство Лондон 1948 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи лесна
 Сребрен Хамоуда, АтијаАтија Хамоуда Обединето Кралство Лондон 1948 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи лесна
 Сребрен Хасан, МахмудМахмуд Хасан Обединето Кралство Лондон 1948 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил
 Бронзен Ораби, ИбраимИбраим Ораби Обединето Кралство Лондон 1948 Wrestling pictogram.svgБорење Мажи грчко-римски стил
 Бронзен Ал Рашид, АбделАбдел Ал Рашид Финска Хелсинки 1952 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил
 Сребрен Сајед, ОсманОсман Сајед Италија Рим 1960 Wrestling pictogram.svgБорење Мажи грчко-римски стил
 Бронзен ал-Гуинди, Абдел МонеимАбдел Монеим ал-Гуинди Италија Рим 1960 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи мува
 Сребрен Рашван, Мохамед АлиМохамед Али Рашван САД Лос Анџелес 1984 Judo pictogram.svgЏудо Мажи
 Златен Габер, КарамКарам Габер Грција Атина 2004 Wrestling pictogram.svgБорење Мажи грчко-римски стил
 Сребрен Мухамед Али Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svgБоксување Мажи супертешка
 Бронзен Исмаил, АхмедАхмед Исмаил Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-тешка
 Бронзен Елсајед, МохамедМохамед Елсајед Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи тешка
 Бронзен Бајоуми, ТамерТамер Бајоуми Грција Атина 2004 Taekwondo pictogram.svg Теквондо Мажи 58 кг
 Бронзен Месба, ХешамХешам Месба Кина Пекинг 2008 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 90 кг
 Сребрен Абоуелкасем, АлаединАлаедин Абоуелкасем Обединето Кралство Лондон 2012 Fencing pictogram.svg Мечување Мажи
 Сребрен Габер, КарамКарам Габер Обединето Кралство Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-15.
  • „Egyptian Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-06-13.