Кревање тегови на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кревање тегови на Летните олимписки игри
Раководен орган IWF
Дисциплини 15 (мажи: 8; жени: 7)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Кревањето тегови е непрекинато прусутно на секоја летна олимпијада почнувајќи од ЛОИ 1920 (Антверпен) до денес, како и на две олимпијади пред тоа. Воведено е уште на првата современа олимпијада (1896) во Атина, а се појавило и на ЛОИ 1904 (Сент Луис).

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Во прво време, сите кревачи се натпреварувале во истите дисциплини, без оглед на нивната телесна тежина.

1896
  • кревање со една рака
  • кревање со двете раце
1904
  • кревање со двете раце
  • многубој

Со повратокот на спортот на олимпијадата во 1920 г., воведени се тежински категории во дисциплините. Оттогаш, Бројот на категории и тежинските опсези неколкупати се изменети.

1920–1936 1948 1952–1968 1972–1976 1980–1992 1996 2000–2012
Тешка
+82.5 кг
Тешка
+90 кг
Супертешка
+110 кг
Супертешка
+108 кг
Супертешка
+105 кг
Тешка
90–110 кг
Тешка
100–110 кг
Тешка
99–108 кг
Тешка
94–105 кг
Прва тешка
90–100 кг
Прва тешка
91–99 кг
Полутешка
85–94 кг
Полутешка
83–91 кг
Полутешка
82,5–90 кг
Средна
77–85 кг
Средна
76–83 кг
Средна
75-82,5 кг
Полусредна
69–77 кг
Полусредна
70–76 кг
Полусредна
67,5–75 кг
Лесна
64–70 кг
Лесна
62–69 кг
Лесна
60-67,5 кг
Полулесна
59–64 кг
Полулесна
56–62 кг
Полулесна
−60 кг
Полулесна
56–60 кг
Најлесна
54–59 кг
Најлесна
−56 кг
Најлесна
52–56 кг
Најлесна
−56 кг
Мува
−54 кг
Мува
−52 кг
5 6 7 9 10 10 8
Категорија 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 Години
Супертешка X X X X X X X X X X X X 12
Тешка X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 23
Прва тешка X X X X X 5
Полутешка X X X X X X X X X X X X X X X X X 17
Средна X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 22
Полусредна X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 23
Лесна X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 23
Полулесна X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X 23
Најлесна X X X X X X X X X X X X X X X X X X 18
Мува X X X X X X X 7
Категории 5 5 5 5 5 6 7 7 7 7 7 9 9 10 10 10 10 10 8 8 8 8 8 174

Женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Женската конкуренција првпат се појавила на олимпијадата во 2000 г. во Сиднеј, и тоа во седум тежински категории кои оттогаш се немаат променето.

Категорија 00 04 08 12 Years
+75 кг X X X X 4
75 кг X X X X 4
69 кг X X X X 4
63 кг X X X X 4
58 кг X X X X 4
53 кг X X X X 4
48 кг X X X X 4
Категории 7 7 7 7 28

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  СССР (URS) /  Обединета екипа (EUN) /  Русија (RUS) 47 33 12 92
2  Кина (CHN) 24 11 8 43
3  САД (USA) 16 16 11 43
4  Бугарија (BUL) 12 16 8 36
5  Франција (FRA) 9 3 3 15
6  Турција (TUR) 8 1 2 11
7  Германија (GER) 6 7 7 20
8  Грција (GRE) 6 5 4 15
9  Полска (POL) 5 6 21 32
10  Иран (IRI) 5 5 6 16
11  Италија (ITA) 5 4 5 14
12  Казахстан (KAZ) 5 4 1 10
13  Египет (EGY) 5 2 2 9
14  Северна Кореја (PRK) 4 4 5 13
15  Јужна Кореја (KOR) 3 4 4 11
16  Австрија (AUT) 3 4 2 9
17  Чехословачка (TCH) 3 2 3 8
18  Тајланд (THA) 3 1 3 7
19  Унгарија (HUN) 2 9 9 20
20  Романија (ROU) 2 7 4 13
21  Јапонија (JPN) 2 3 8 13
22  Западна Германија (FRG) 2 2 3 7
23  Украина (UKR) 2 2 2 6
24  Куба (CUB) 2 1 1 4
25  Источна Германија (GDR) 1 4 6 11
26  Белорусија (BLR) 1 3 4 8
27  Естонија (EST) 1 3 3 7
 Велика Британија (GBR) 1 3 3 7
29  Белгија (BEL) 1 2 1 4
 Колумбија (COL) 1 2 1 4
31  Данска (DEN) 1 2 0 3
32  Австралија (AUS) 1 1 2 4
33  Финска (FIN) 1 0 2 3
34  Хрватска (CRO) 1 0 1 2
 Грузија (GEO) 1 0 1 2
36  Мексико (MEX) 1 0 0 1
 Норвешка (NOR) 1 0 0 1
38  Индонезија (INA) 0 2 4 6
 Кинески Тајпеј (TPE) 0 2 4 6
40  Швајцарија (SUI) 0 2 2 4
41  Канада (CAN) 0 2 1 3
42 Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI) 0 1 2 3
43  Аргентина (ARG) 0 1 1 2
 Латвија (LAT) 0 1 1 2
45  Либан (LIB) 0 1 0 1
 Луксембург (LUX) 0 1 0 1
 Нигерија (NGR) 0 1 0 1
 Сингапур (SIN) 0 1 0 1
 Виетнам (VIE) 0 1 0 1
50  Ерменија (ARM) 0 0 5 5
51  Шведска (SWE) 0 0 4 4
52  Холандија (NED) 0 0 3 3
53  Молдавија (MDA) 0 0 2 2
54  Азербејџан (AZE) 0 0 1 1
 Ирак (IRQ) 0 0 1 1
 Индија (IND) 0 0 1 1
 Катар (QAT) 0 0 1 1
 Венецуела (VEN) 0 0 1 1
Total 185 186 187 558

Земји[уреди | уреди извор]

Земја-учесничка 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 00 Години
 Албанија (ALB)       1 3 7
 Алжир (ALG)       3 2 2 2 9
 Американска Самоа (ASA)       2 1 5
 Аргентина (ARG)       3 3 1 8 5 2 2 1 2 13
 Ерменија (ARM)       5
 Аруба (ARU)       3
 Австралија (AUS)       2 3 7 7 7 2 3 3 5 4 4 4 17
 Австрија (AUT)       15 10 2 10 6 4 2 4 3 1 6 5 3 6 1 16
 Азербејџан (AZE)       5
 Барбадос (BAR)       1 1 2
 Белорусија (BLR)       5
 Белгија (BEL)       7 8 8 3 2 1 2 1 2 1 1 3 15
 Белиз (BIZ)       1 1
 Боливија (BOL)       1 1 3
 Босна и Херцеговина (BIH)       1 1
 Бразил (BRA)       3 2 1 1 2 1 2 2 1 13
 Британски Западни Инди (BWI)       1 1
 Бугарија (BUL)       3 7 5 5 9 9 10 6 10 13
 Камерун (CMR)       2 1 6
 Канада (CAN)       5 5 3 3 3 4 4 4 7 3 2 16
 Чиле (CHI)       3
 Кина (CHN)       10 10 10 8
 Кинески Тајпеј (TPE)       4 7 1 8
 Колумбија (COL)       2 3 2 2 5 3 4 12
 Комори (COM)       1
 Кукови Oстрови (COK)       2 1 6
 Костарика (CRC)       3 1 2
 Хрватска (CRO)       2
 Куба (CUB)       3 1 1 1 5 6 9 9 8 14
 Чешка (CZE)       5
 Чехословачка (TCH)       2 6 7 2 6 4 1 3 2 1 3 7 10 5 5 15
 Кипар (CYP)       1
 Данска (DEN) 1       5 1 1 4 3 3 1 1 1 2 2 12
 Доминиканска Република (DOM)       2 1 2 1 4 1 11
 Источна Германија (GDR)       3 8 7 9 4 5
 Еквадор (ECU)       1 3 6
 Египет (EGY)       1 1 2 8 8 6 7 5 3 2 10 5 5 17
 Ел Салвадор (ESA)       2 6
 Естонија (EST)       3 8 4 4 4
 Фиџи (FIJ)       5
 Финска (FIN)       1 4 7 1 2 4 5 9 5 7 5 4 4 17
 Франција (FRA)       10 14 10 5 8 9 5 3 6 2 5 3 8 4 2 4 6 22
 Грузија (GEO)       5
 Германија (GER) 1   1     10 4 10 5 10 12
 Гана (GHA)       1
 Велика Британија (GBR) 1       2 10 5 5 10 5 5 7 5 7 9 8 10 10 10 6 22
 Грција (GRE) 3   1     1 1 2 4 4 5 9 4 5 16
 Гуам (GUM)       2 1 3
 Гватемала (GUA)       1 1 1 2 1 10
 Гвајана (GUY)       2 1 2 1 1 6
 Хаити (HAI)       1 1
 Хондурас (HON)       1 2
 Хонгконг (HKG)       1
 Унгарија (HUN) 1       2 3 2 5 7 7 9 9 10 10 10 17
 Исланд (ISL)       1 2 1 3 4
 Индија (IND)       1 2 2 3 1 2 1 1 1 2 4 2 3 17
 Независни учесници (IOA)       1
 Индонезија (INA)       1 1 2 3 1 1 3 5 4 14
 Иран (IRI)       5 7 7 5 5 4 3 7 5 13
 Ирак (IRQ)       5 7 1 5 2 5 9
 Ирска (IRL)       2 1 2
 Израел (ISR)       2 3 1 1 3 6
 Италија (ITA)       5 15 6 4 4 1 6 4 7 2 3 6 1 3 3 6 3 21
 Јамајка (JAM)       2 1 1 3
 Јапонија (JPN)       1 5 7 7 7 9 9 9 10 10 15
 Казахстан (KAZ)       5
 Кенија (KEN)       1 4 1 5
 Кирибати (KIR)       3
 Кувајт (KUW)       1 2
 Киргистан (KGZ)       4
 Латвија (LAT)       4 1 2 8
 Либан (LIB)       1 2 1 1 2 1 3 1 9
 Либија (LBA)       2 2 1 4
 Литванија (LTU)       1 5
 Луксембург (LUX)       3 4 3 2 2 5
 Мадагаскар (MAD)       1 2
 Малаја (MAL)       3 2 2
 Малезија (MAS)       6 2 4
 Маврициус (MRI)       1 5
 Мексико (MEX)       3 2 1 1 1 3 2 1 3 1 14
 Микронезија (FSM)       4
 Молдавија (MDA)       5
 Монако (MON)       1 2
 Монголија (MGL)       4 3 2 5
 Мароко (MAR)       4 2 1 5
 Мјанмар (MYA)       1 2 3 2 3 1 1 9
 Науру (NRU)       5
 Непал (NEP)       2 2 1 5
 Холандија (NED)       5 3 10 2 2 1 6
 Холандски Антили (AHO)       5 3 2 1 4
 Нов Зеланд (NZL)       1 1 1 1 1 2 3 3 3 1 13
 Никарагва (NCA)       1 2 2 2 7
 Нигерија (NGR)       2 6 4 1 9
 Северна Кореја (PRK)       1 3 5 10 9
 Норвешка (NOR)       3 1 1 4 2 8
 Пакистан (PAK)       2 1 3 2 1 1 2 7
 Палау (PLW)       2
 Панама (PAN)       1 1 1 2 2 2 3 2 1 11
 Папуа Нова Гвинеја (PNG)       2 1 7
 Перу (PER)       3 1 2 1 1 8
 Филипини (PHI)       1 2 2 2 1 3 3 2 3 11
 Полска (POL)       4 5 7 7 7 9 9 10 7 9 15
 Португалија (POR)       1 1 1 1 1 1 2 1 9
 Порторико (PUR)       3 2 4 6 6 2 1 2 1 13
 Катар (QAT)       2
 Република Кина (ROC)       3 3 2 7 5 1 6
 Романија (ROU)       4 2 2 2 1 10 10 4 6 14
 Русија (RUS)       5
 Самоа (SAM)       2 1 2 8
 Сан Марино (SMR)       1 1 2
 Саудиска Арабија (KSA)       3
 Србија и Црна Гора (SCG)       1
 Сејшели (SEY)       4
 Сиера Леоне (SLE)       1 2
 Сингапур (SIN)       3 3 1 2 1 6
 Словачка (SVK)       5
 Соломонски Острови (SOL)       1 1 1 6
 ЈАР (RSA)       2 4 3 3 1 7
 Јужна Кореја (KOR)       8 4 6 7 7 6 1 9 10 10 15
 СССР (URS)       7 7 6 7 7 9 9 10 9 9
 Шпанија (ESP)       2 1 1 4 6 6 11
 Шри Ланка (SRI)       1 1 3
 Судан (SUD)       2 1 1 3
 Свазиленд (SWZ)       1 2 2
 Шведска (SWE)       6 5 2 2 4 7 1 1 3 2 2 5 6 6 3 5 17
 Швајцарија (SUI)       2 9 10 5 3 4 3 1 1 1 1 11
 Сирија (SYR)       4 2 1 6
 Таџикистан (TJK)       1
 Тајланд (THA)       4 2 1 1 1 10
 Тонга (TGA)       1 4
Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI)       1 2 2 2 1 5
 Тунис (TUN)       2 1 6
 Турција (TUR)       1 1 1 2 2 4 5 6 13
 Туркменистан (TKM)       4
 Тувалу (TUV)       2
 Уганда (UGA)       2 2 5
 Украина (UKR)       5
 Обединета екипа (EUN)       10 1
 Германија (EUA)       2 7 6 3
 ОАЕ (UAE)       1
 САД (USA)   3     10 10 12 7 7 7 7 7 9 9 10 10 10 19
 Уругвај (URU)       1 1 3
 Узбекистан (UZB)       5
 Венецуела (VEN)       2 1 1 3 9
 Виетнам (VIE)       3
 Девствени Острови (ISV)       1 1
 Западна Германија (FRG)       5 7 6 6 7 5
 Југославија (YUG)       2 2 2
 Зимбабве (ZIM)       1 1
Земји 5 3 14 16 19 8 15 30 41 34 53 42 55 54 46 39 48 62 69 77 76 79 84 84 148
Учесници 7 5 53 107 95 29 80 120 142 105 172 149 160 188 173 172 186 226 244 243 246 249 253 259 2710

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]