Голф на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голф на Летните олимписки игри
Раководен орган IGF
Дисциплини 3 (мажи: 2; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Голфот бил дел од официјалната програма на Летните олимписки игри на игрите во 1900 и 1904. Генералното собрание на Меѓународниот олимписки комитет во Копенхаген во октомври 2009 година одлучило спортот да се врати на официјалната олимписка програма на Летните олимписки игри 2016.[1][2] Натпреварувањето ќе биде отворено за професионални голфери.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 3 3 4 10
2  Канада (CAN) 1 0 0 1
3  Велика Британија (GBR) 0 1 1 2
Вкупно 4 4 5 13

Дисциплини[уреди | уреди извор]

1900
  • Мажи поединечно
  • Жени поединечно
1904
  • Мажи поединечно
  • Мажи екипно

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Париз 1900
подробно
 Чарлс Сендс (USA)  Волтер Радерфорд (GBR)  Дејвид Робертсон (GBR)
Сент Луис 1904
подробно
 Џорџ Лион (CAN)  Чендлер Иган (USA)  Барт Меккини (USA)
 Френсис Њутон (USA)
1908–2012 не бил вклучен во олимписката програма

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Париз 1900
подробно
 Маргарет Абот (USA)  Паулин Витер (USA)  Дариа Прат (USA)
1908–2012 не бил вклучен во олимписката програма

Мажи екипно[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Сент Луис 1904
подробно
 САД (USA)
Роберт Хантер
Чендлер Иган
Кенет Едвардс
Клемент Смут
Волтер Иган
Даниел Сојер
Едвард Куминс
Мејсон Фелпс
Натаниел Мур
Ворен Вуд
 САД (USA)
Алберт Ламберт
Стјуарт Стикнеј
Варт Меккини
Вилијам Стикнеј
Ралф Меккитрик
Фредерик Семпл
Френсис Њутон
Хенри Потер
Џон Кеди
Џон Максвел
 САД (USA)
Даглас Кадваладер
Ален Лард
Џеси Карлтон
Симеон Прајс
Харолд Вебер
Џон Рам
Артур Хаси
Орус Џонс
Харолд Фрејзер
Џорџ Оливер

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

22 голфери се натпреварувале на игрите во 1900, од кои 10 во женска конкуренција и 12 во машка конкуренција. На игрите во 1904 се натпреварувале 77 голфери, сите во машка конкуренција. Алберт Ламберт бил единствениот голфер кој се натпреварувал на двата турнири.

1900
1904

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wilson, Stephen (August 13, 2009). „Golf, rugby backed by IOC board for 2016 Games“. The Seattle Times. Associated Press. Посетено на 2009-08-14.
  2. „Golf & rugby voted into Olympics“. BBC. 2009-10-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]