Грција на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Предлошка:Грција на Олимпијада

Грција е земјата од каде потекнуват Олимписките игри. За првпат, Олимписките игри биле одиграни во Атина во 1896 година. Од тогаш, Грција е една од четирите земји кои никогаш не пропуштила ниту едно учество во Олимписките игри. За првпат, Грција на Земските Олимписки игри учествувала во 1936 година, и од тогаш ги пропуштила само еден пат, во 1960 година. Таа на зимските игри не успеала да освои ниту еден медал.

Државата освен во 1896 година била домакин на Летните олимписки игри и во 2004 година, а и двата пати домакин бил градот Атина.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место одржавања Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Позиција
1896 Атина 10 17 19 46 2
1900 Париз 0 0 0 0 -
1904 Сент Луис 1 0 1 2 8
1908 Лондон 0 3 0 3 15
1912 Стокхолм 1 0 1 2 15
1920 Антверпен 0 1 0 1 19
1924 Париз 0 0 0 0 -
1928 Амстердам 0 0 0 0 -
1932 Лос Анџелес 0 0 0 0 -
1936 Берлин 0 0 0 0 -
1948 Лондон 0 0 0 0 -
1952 Хелсинки 0 0 0 0 -
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 1 1 35
1960 Рим 1 0 0 1 21
1964 Токио 0 0 0 0 -
1968 Мексико Сити 0 0 1 1 42
1972 Минхен 0 2 0 2 29
1976 Монтреал 0 0 0 0 -
1980 Москва 1 0 2 3 22
1984 Лос Анџелес 0 1 1 2 30
1988 Сеул 0 0 1 1 46
1992 Барселона 2 0 0 2 26
1996 Атланта 4 4 0 8 16
2000 Сиднеј 4 6 3 13 17
2004 Атина 6 6 4 16 15
2008 Пекинг 0 2 2 4 59
2012 Лондон
Вкупно 30 42 36 108 32

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц Не учествувала
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали Не учествувала
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сарајево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Comité Olympique Hellénique“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-07.