Прејди на содржината

Летни олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Летни олимписки игри - 1988)
XV Зимски олимписки игри
Games of the XXIV Olympiad
Games of the XXIV Olympiad

Град домаќин Калгари, Алберта, Канада
Бр. на држави 160
Бр. на спортисти 8,391 (6,197 мажи, 2,194 жени)
Натпревари 263 од 27 спортови
Отворени 13 февруари
Затворени 28 февруари
Официјално отворени од: Рох Тае- во [1]
Спортска заклетва Хур Же и Шон Ми- На
Олимписка заклетва Ли Хак- Ре
Олимписки оган Сон Ки- чунг, Чунг Суман,
Ким Вонтак и Сон Ми- Чунг
Стадион Стадион МекМахом
Огномет на затворањето на Летните олимписки игри

Летните олиумписки игри - 1988 или официјално игри на 24. Олимпијада се одржале во Сеул. Градот бил избран за домаќин на 30 септември 1981 со победа над конкурентскиот град Нагоја.

Северна Кореја која била сè уште во војна со Јужна Кореја ги бојкотирала игрите. Куба, Етиопија и Никарагва и се придружиле во бојкотот.

На игрите настапиле 8391 спортист (6197 мажи и 2194 жени) од 160 земји во 237 натпревари. 27221 волонтер помогнале во подготовките за игрите. 11331 медиум (4978 пишани медиуми и 6353 сопственици на правата за прениос) известувале од игрите.

Изборот на град-домаќин за игрите се одржал на 84. сесија на МОК на 30 септември 1981 одржана во Баден- Баден. Ова е табелата со резултатите од гласањето за избор на град - домаќин на игрите the International Olympic Committee Vote History Архивирано на 25 мај 2008 г.:

Резултати од гласањето за избор на град- домаќин на Летните олимписки игри - 1988
Град Round 1
Јужна Кореја Република Кореја Сеул 52
Јапонија Нагоја 27

Ретроспектива[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстративни спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Учесници (со сина боја се обележани земјите кои за првпат учествуваат на Олимписките игри)

Спортисти од 159 земји се натпреварувале на игрите во Сеул. Аруба, Американска Самоа, Кушки Острови, Гуам, Малдиви, Вануату, Сент Винсент и Гренадини и Јужен Јемен дебитирале на игрите.

Во следнава листа се дадени сите земји-учеснички на игрите во Сеул:

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

„Seoul 1988 Medal Table“. www.olympic.org. Посетено на 2007-10-07.</ref>

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 55 31 46 132
2 Источна Германија 37 35 30 102
3  САД 36 31 27 94
4 Јужна Кореја Република Кореја (домаќин) 12 10 11 33
5 Западна Германија 11 14 15 40
6  Унгарија 11 6 6 23
7  Бугарија 10 12 13 35
8  Романија 7 11 6 24
9  Франција 6 4 6 16
10  Италија 6 4 4 14

Маскота[уреди | уреди извор]

Официјална маскота за Летните олимписки игри - 1988 одржани во Сеул бил Ходори. Тоа бил сибирски тигар измислен од Ким Хјун, претставувајќи го пријателството на Корејците.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee (9 октомври 2014). "Factsheet - Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]