Зимски олимписки игри 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
XIX Зимски олимписки игри - Солт леј Сити 2002
XIX Зимски олимписки игри - Солт леј Сити 2002
Град домаќин Солт Лејк Сити, САД
Број на држави 78
Број на спортисти 2399 (1513 мажи и 886 жени)
Број на спортови 7
Број на натпревари 78
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 24 февруари 2002
Стадион

XIX Зимски олимписки игри се одржаа од 8 до 24 февруари 2002 година во Солт Лејк Сити, САД. Останати кандидати за организација на игрите биле Квебек, Сион и Естерзунд. Мотото на игрите гласело Во светлината на огнот (англиски: Light The Fire Within)

Во сенка на терористичките напади од 11 септември 2001 година, безбедносните мерки биле необично строги, што ја намалило спонтаноста и опуштеноста на натпреварувачите и гледачите за време на игрите.

Избор на град-домаќин[уреди | уреди извор]

Одлуката за доделување за организацијата на игрите на Солт Лејк Сити била донесена на 16 јуни 1995 година, на 104-та седнина на Меѓународниот олимписки комитет, која се одржала во Будимпешта, Унгарија. Останати кандидати биле градовите Естерсунд, Сион и Квебек Сити.[1]

Резултати од гласањето за избор на град-домаќин

на Зимски олимписки игри 2002[2]

Град Држава 1-ва рунда
Солт Лејк Сити  САД 54
Естерсунд  Шведска 14
Сион  Швајцарија 14
Квебек Сити  Канада 7

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Учесници на ЗОИ 2002

78 национални олимписки комитети испратиле спортисти на игрите.

Камерун, Хонгконг (Кина), Непал, Таџикистан, и Тајланд учествувале на своите први Зимски олимписки игри

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

      Домаќин (USA)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Норвешка (NOR) 13 5 7 25
2  Германија (GER) 12 16 8 36
3  САД (USA) 10 13 11 34
4  Канада (CAN) 7 3 7 17
5  Русија (RUS) 5 4 4 13
6  Франција (FRA) 4 5 2 11
7  Италија (ITA) 4 4 5 13
8  Финска (FIN) 4 2 1 7
9  Холандија (NED) 3 5 0 8
10  Австрија (AUT) 3 4 10 17
11  Швајцарија (SUI) 3 2 6 11
12  Хрватска (CRO) 3 1 0 4
13  Кина (CHN) 2 2 4 8
14  Јужна Кореја (KOR) 2 2 0 4
15  Австралија (AUS) 2 0 0 2
16  Чешка (CZE) 1 2 0 3
17  Естонија (EST) 1 1 1 3
18  Велика Британија (GBR) 1 0 1 2
19  Шведска (SWE) 0 2 5 7
20  Бугарија (BUL) 0 1 2 3
21  Јапонија (JPN) 0 1 1 2
 Полска (POL) 0 1 1 2
23  Белорусија (BLR) 0 0 1 1
 Словенија (SLO) 0 0 1 1
Вкупно 80 76 78 234

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IOC Vote History“. Архивирано од изворникот на 2008-05-25. Посетено на 2012-07-09.
  2. „GamesBids.com Past Olympic Games Bids“. Архивирано од изворникот 2011-03-17. Посетено на 2011-03-17.

Надворшни врски[уреди | уреди извор]