Зимски олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зимски олимписки игри
Пјонгчанг, Јужна Кореја
Логотип ЗОИ 2018.
Град-домаќин
Свечено отворање
Свечено затворање
Олимписки оган Пјонгчанг, Јужна Кореја
Стадион

Зимски олимписки игри 2018 — ќе бидат одражани во Пјонгчанг, Јужна Кореја, од 9 до 25 февруари 2018 година.

Ќе има 98 натпревари во 7 спортови. Пјонгчанг град-домаќин бил избран на 6 јули 2011 година, од страна на МОК по 123. средба одржана во Дурбан, Јужна Африка. Другите кандидати биле Анси (Франција) и Минхен (Германија).

Пјонгчанг го доби ЗОИ трет пат, претходно изгубил во Ванкувер (Канада) и Сочи (Русија). Ова ќе биде прва ЗОИ и други олимписки игри што се одржуваат во Јужна Кореја.

 Hадворешни врски[уреди | уреди извор]