Зимски олимписки игри 1928

Од Википедија — слободната енциклопедија
II Зимски олимписки игри - Санкт Мориц 1928
II Зимски олимписки игри - Санкт Мориц 1928
Град домаќин Санкт Мориц, Швајцарија
Број на држави 25
Број на спортисти 464 (438 мажи и 26 жени)
Број на спортови 6
Број на натпревари 14
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 19 февруари 1928
Стадион

II Зимски олимписки игри се одржале од 11 до 28 јануари 1928 година во Санкт Мориц, Швајцарија. Тоа биле првите Зимски олимписки игри, кои не се одржале во склоп на Летните олимписки игри. Претходните Зимски олимписки игри, додатно биле именувани како „зисмки“, отакако биле организирани како дел од биле одржане као дел од Летните олимписки игри во 1924.

Краток преглед[уреди | уреди извор]

  • Соња Хени од Норвешка освоила злато во уметничко лизгање во женска конкуренција со само 15 години. Таа освоила златни медали и на следните две Олимписки игри.
  • Лизгачот Гилис Графстром од Шведска го освоил треттото последователно злато во уметничко лизгање во машка конкуреција.
  • Клас Дунберг од Финска освоил два златни медали во брзо лизгање (во трките на 500 и 1500 m), додека Ивар Балангруд од Норвешка победил во трката на 5000 m и освоил бронза во трката на 1500 m, со што го започнал успешното учество на Зимските олимписки игри.
  • Хокејарската репрезентација на Канада ја потврдила доминацијата во спортот, освојувајќи го златниот медал без примен гол, со гол-разлика 38-0.

Спортови[уреди | уреди извор]

Медали биле доделени во 14 дисциплини во 6 спортови. Демонстративни спортови на игрите биле воена патрола (спорт сличен на биатлон) и еден вид на тркачки спорт со санки, влечени од кучиња, при што возачот бил на скии, а не на санката.

Распоред на натпревари[уреди | уреди извор]

Во продолжение е даден распоред на натпреварите по натпреварувачки денови, но само во спортовите за кои биле доделени медали.

 ●  Церемонија на отворање  ●  Квалификациски натпревари  ●  Финални натпревари ●  Церемонија на затворање
11 12 13 14 15 16 17 18 19 Вкупно
Церемонии
Olympic rings without rims.svg
Боб Bobsleigh pictogram.svg 1 1
Брзо лизгање Speed skating pictogram.svg 2 2 4
Нордиска комбинација Nordic combined pictogram.svg 1 1
Скијачко трчање Cross country skiing pictogram.svg 1 1 2
Скијачки скокови Ski jumping pictogram.svg 1 1
Скелетон Skeleton pictogram.svg 1 1
Уметничко лизгање Figure skating pictogram.svg 1 1 1 3
Хокеј на мраз Ice hockey pictogram.svg 1 1
Вкупно 2 3 3 3 3 14

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

*сино = земји кои за првпат учествуваат
*зелено = земји кои учествувале и претходно * жолта точка - место на одржување на игрите

На игрите учествувале 464 спортисти од 25 земји. Своето прво учество го забележале: Аргентина (прва земја од јужната полутопка којашто учествувала на Зимските олимписки игри), Германија, Естонија, Јапонија, Литванија, Луксембург, Мексико, Романија и Холандија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Норвешка 6 4 5 15
2  САД 2 2 2 6
3  Шведска 2 2 1 5
4  Финска 2 1 1 4
5 Flag of Canada (1921–1957).svg Канада 1 0 0 1
 Франција 1 0 0 1
7  Австрија 0 3 1 4
8  Белгија 0 0 1 1
Чешка Чехословачка 0 0 1 1
 Германија 0 0 1 1
Обединето Кралство Обединето Кралство 0 0 1 1
 Швајцарија 0 0 1 1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]