Летни олимписки игри 1956

Од Википедија — слободната енциклопедија
VII Зимски олимписки игри

Град домаќин Кортина д Ампецо, Италија
Бр. на држави 72
Бр. на спортисти 3,314
(2,938 мажи, 376 жени)
Натпревари 145 од 17 спортови
Отворени 26 јануари
Затворени 5 февруари
Официјално отворени од: Филип од Единург[1]
и Густав VI Адолф
со Елизабета II
Олимписки оган Ханс Викни и Рон Кларк
Стадион Стадио Олимпика

Летните олимписки игри - 1956 или 16-те Летни олимписки игри се одржале во Мелбурн. Натпреварите во коњички спортови се одржале 5 месеци порано во Стокхолм. Тоа било по вторпат во историјата на Олимписките игри натпреварите се одржувале во две различни земји. За првпат тоа се случило на Летните олимписки игри - 1920 одржани во Антверпен кога еден настан во едрење бил одржан во Холандија, поради тоа што натпреварувачите биле од оваа земја. Мелбурн бил избран за домаќин на игрите по победата на изборот за град-домаќин над конкурентите Буенос Аирес, Град Мексико, Лос Анџелес, Детроит, Чикаго, Минеаполис, Филаделфија и Сан Франциско на 43-тата сесија на МОК одражана во Рим на 28 април 1949.

Резултати од гласањето за избор на град-домаќин на Летните олимписки игри - 1956
Град Земја Прв круг Втор круг Трет круг Четврт круг
Мелбурн Flag of Australia.svg Австралија 14 18 19 21
Буенос Аирес Аргентина 9 12 13 20
Лос Анџелес Flag of the United States (1912-1959).svg САД 5 4 5 -
Детроит Flag of the United States (1912-1959).svg САД 2 4 4 -
Град Мексико Flag of Mexico.svg Мексико 9 3 - -
Чикаго Flag of the United States (1912-1959).svg САД 1 - - -
Минеаполис Flag of the United States (1912-1959).svg САД 1 - - -
Филаделфија Flag of the United States (1912-1959).svg САД 1 - - -
Сан Франциско Flag of the United States (1912-1959).svg САД - - - -

Ретроспектива[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстративни спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Со сина боја се означени земјите кои дебитираат на Олимписките игри

На Летните олимписки игри - 1956 одржани во Мелбурн де битирале: Етиопија, Кенија, Фиџи, Малаја, Северно Борнео и Уганда. Спортистите од Источна и Западна Германија настапиле во кмбиниран тим. Таа практика останала сè до Летните олимписки игри - 1968 одржани во Град Мексико.

Пет нации учествувале во натпреварите во коњички спортови одржани во Стокхолм, но не и на игрите во Мелбурн:

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg СССР 37 29 32 98
2 Flag of the United States (1912-1959).svg САД 32 25 17 74
3 Flag of Australia.svgАвстралија (домаќин) 13 8 14 35
4 Flag of Hungary.svg Унгарија 9 10 7 26
5 Flag of Italy.svg Италија 8 8 9 25
6 Flag of Sweden.svg Шведска 8 5 6 19
7 German Olympic flag (1959-1968).svg Обединет тим на Германија 6 13 7 26
8 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Велика Британија 6 7 11 24
9 Flag of Romania (1965–1989).svg Романија 5 3 5 13
10 Flag of Japan.svg Јапонија 4 10 5 19

Градби од Олимпијадата[уреди | уреди извор]

Игрите во Мелбурн оставиле цел меќник на спортски зданија. Стадионот Мелбурн крикет Граунд беше срушен во 2004. Базенот постои сè уште како дел од Лексус центарот во Олимпискиот парк. Олимпискиото село е под приватна сопственост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee (13 септември 2013). "Factsheet – Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]