Прејди на содржината

Малаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Полуостровска Малезија

Малаја или Полуостровска Малезија (малајски: Semenanjung Malaysia) е делот од Малезија кој се протега на Малајскиот полуостров, и копнено се граничи со Тајланд на север. Поврзан е со насип и мост со островот Сингапур јужно. Преку Малакскиот проток западно се наоѓа островот Суматра. Источна Малезија (на островот Борнео) се наоѓа источно преку Јужнокинеското Море.

Покрани и територии

[уреди | уреди извор]

Малаја се состои од следниве 11 покраини и 2 федерални територии (од север кон југ):

Малаја е и името на национална шума или света градина, еднаква на Рајската Градина, по традицијата Шамбала.

Историска употреба

[уреди | уреди извор]

Зборот „Малаја“ се користи и во смисла на Британска Малаја и Федерацијата Малаја.

Други одлики

[уреди | уреди извор]

Западна и источна Малезија се разликуваат не само географски, туку и по различната структура на судството. Источните покраини имаат повеќе автономија отколку првичните покраини на Малезија, и ја ограничуваат имиграција од полуостровот.

Поврзано

[уреди | уреди извор]