Антверпен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Antwerp
Antwerpen (холандски)
{{{picture-legend}}}
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Antwerp municipality in the province of Antwerp
Antwerp municipality in the province of Antwerp
Антверпен is located in Белгија
Антверпен
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Фламански регион
Заедница Фландрија Фламанска заедница
Покраина  Антверпен (покраина)
Округ Antwerp
Координати 51°13′0″N 04°24′0″E / 51.21667° СГШ; 4.40000° ИГД / 51.21667; 4.40000Координати: 51°13′0″N 04°24′0″E / 51.21667° СГШ; 4.40000° ИГД / 51.21667; 4.40000
Површина 204,51 km²
Население
– машко
– женско
Густина
461.496 (1 јан. 2006)
49,03%
50,97%
2257 жит./km²
Старосна распределба
0–19 г.
20–64 г.
65+ г.
(1 January 2006)
22.32%
58.47%
19.21%
Странци 13.65% (1 July 2007)
Невработеност 16,72% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €12.474/чов. (2003)
Градоначалник (список) Bart De Wever (N-VA)
Владејачки партии 1. N-VA
2. CD&V
3. Open Vld
Поштенски бр. 2000-2660
Повикувачки бр. 03
Мреж. место www.antwerpen.be

Антверпен или Анверс (хол. Antwerpen, фр. Anvers) е општина во Белгија во регионот Фландрија во покрајната Антверпен. Се наоѓа на брегот на реката Шелда, 88 километри пред влевањето во Северно Море. Според проценките од 2007 година во општината живееле 466,203 жители. Антверпен е главен град на истоимената покрајна.

Антверпен е познат и како една од најголемите пристаништа во Европа, но и по обработката и трговијата со дијаманти. Стопански, Антверпен е прв град во Белгија.

Легенда за името на градот[уреди | уреди извор]

Градската палата во градот со споменик на Браб

Според легендата, градот го добил името по легендата за дивиот Антигон кој живеел покрај реката Шелда. Тој земал данок од нои кои сакале да пловат по реката. На оние кои одбивале да му платат тој им ги сечел рацете и ги фрлал во реката. Конечно, младиот херој Брабо ја отсекол раката на дивиот Антигон и ја фрлил во реката и од таму името Антверпен (хол. hand werpen - да фрлиш рака). Во градот се продаваат колачи во облик на рака, како сеќавање на оваа легенда.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките од 2007 година во градот живееле 466,203 жители.

Движење на бројот на населението
1984. 2000.
488.425 446.525

Култура[уреди | уреди извор]

Антверпен е град во кој се створени многу познати уметници: Рубенс, Ван Дајк, Јакоб Јорданс, Јан Бројгел Постариот и Јан Бројгел Помладиот. Познати споменици и институции од културно значење за градот се: Опера, Рубенов Музеј, Богородичина катедрала, куќи во стилот на Арт Деко, Унивезитет и Академија на уметноста и други, додека зоолошката градина во Антверпен, од 1843 година е една од најстарите во светот.

Во Антверпен се одржани Летни олимписки игри во 1920 година.

Религија[уреди | уреди извор]

Изгледот на зградите во Антверпен

Во Антверпен постои една од најголемите еврејски заедници во Европа. Правоверните Евреи ја сочинуваат четвртината од населението. Градот е седиште на римокатоличката бискупија.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Антверпен е второ пристаниште во Европа, по Ротердам, и петто во светот според количината на робата. Секоја година низ неа поминуваат повеќе од 150 милиони тони роба, од тоа повеќе од 40% во контејнери. Најмногу се транспортира железо, челик, овошје, дрвни производи, автомобили и шеќер. Антверпен е најголемиот центар на хемиска и петрохемиска индустрија во Европа. Севкупно, во градот работат околу 125,000 луѓе.

Антверпен е познат и како светски центар на трговија со дијаманти. Во него постојат околу 1500 претпријатија кои се занимаваат со преработна на дијаманти. Околу 70% од производството на дијамантите се продава во Антверпен.

Извори[уреди | уреди извор]