Покраини во Белгија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Белгија е поделена на три региона, од кои два се сочинети од покраини. Од создавањето на Белгија, па сè до 1995 г. постоеле девет покраини. Таа година, покраината Брабант е поделена на две покраини и престолнинското подрачје на Брисел. Ова подрачје не е покраина, туку посебна единица.

Поделбата на земјата на покраини е уредено со Член 5 од Уставот на Кралството Белгија. Покраините понатаму се делат на окрузи.

Список на покраини[уреди | уреди извор]

Знаме Грб Покраина Холандски Француски Германски HASC[1] FIPS[1] ISO[1] Површина (км²) Админ. центар Население
Flag of Antwerp.svg Wapen van de provincie Antwerpen (klein).svg Антверпен Antwerpen Anvers Antwerpen BE.AN BE01 VAN 2.860 Антверпен 1.764.773
Flag of Limburg (Belgium).svg Blason Limburg province Belgique.svg Лимбург Limburg Limbourg Limburg BE.LI BE05 VLI 2.414 Хаселт 844.621
Flag of Flemish Brabant.svg Coat of arms of Flemish Brabant.svg Фламански Брабант Vlaams-Brabant Brabant flamand Flämisch-Brabant BE.VB BE12 VBR 2.106 Левен 1.086.446
Flag of Oost-Vlaanderen.png Wapen van Oost-Vlaanderen.svg Источна Фландрија Oost-Vlaanderen Flandre orientale Ostflandern BE.OV BE08 VOV 2.982[2] Гент 1.445.831
Flag of West Flanders.svg Wapen van West-Vlaanderen.svg Западна Фландрија West-Vlaanderen Flandre occidentale Westflandern BE.WV BE09 VWV 3.151 Брухе 1.164.967
Flag of Hainaut.svg Hainaut Modern Arms.svg Ено Henegouwen Hainaut Hennegau BE.HT BE03 WHT 3.800 Монс 1.317.284
Drapeau Province BE Brabant Wallon.svg Coat of arms of Walloon Brabant.svg Валонски Брабант Waals-Brabant Brabant wallon Wallonisch-Brabant BE.BW BE10 WBR 1.093 Вавр 382.866
Flag of Namur Province.svg Blason namur prov.svg Намир Namen Namur Namür BE.NA BE07 WNA 3.664 Намир 476.835
Flag of the Province of Liège.svg Armoiries Principauté de Liège.svg Лиеж Luik Liège Lüttich BE.LG BE04 WLG 3.844 Лиеж 1.077.203
Unofficial flag of the Province of Luxembourg.svg[3]

Official flag of the Province of Luxembourg.svg

Armoiries Luxembourg province.svg Луксембург Luxemburg Luxembourg Luxemburg BE.LX BE06 WLX 4443 Арлон 271.352

Предложена покраина[уреди | уреди извор]

Поради фактот што германската заедница е во целост сместена во покраината Лиеж, на повеќе наврати е предложено создавање на единаесетта покраина „Ојпен-Санкт Вит“ (германски: Eupen-Sankt Vith), составена од деветте општини на таа заедница.[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Покраина во Белгија“. Statoids. (англиски)
  2. „Источна Фландрија: факти и бројки“. Покраина Источна Фландрија. Архивирано од изворникот на 2006-11-11. Посетено на 2014-02-16. (холандски)
  3. Тробојката е службена, но не се користи. Пругавото знаме се користи, но не е службено.„Луксембург (покраина во Белгија)“. Flags of the World. 21 март 2009. Посетено на 22 август 2009. (англиски)
  4. Ферди Вилемс и Дани Питерс (21 март 2000). „Предлог-закон за создавање на покраината Ојпен-Санкт Вит и германојазична изборна единица за избор на Претставничкиот дом и Сенатот“ (PDF). Претставнички дом на Белгија. Посетено на 2007-09-02. (холандски) (француски)
  5. Јан Лонес (VU) (13 јули 1995). „Предлог-закон за доделување на сите покраински надлежности на органите на германојазичната заедница и за претставништво на германојазичното подрачје во законодавните домови“. The Сенат на Белгија. Посетено на 2007-09-02. (холандски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]