Летни олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
XVI Зимски олимписки игри
Град домаќин Албертвил, франција
Бр. на држави 169
Бр. на спортисти 9,356 (6,652 мажи, 2,704 жени)
Натпревари 286 од 32 спортови
Отворени 8 февруари
Затворени 23 февруари
Официјално отворени од: Хуан Карлос I
Спортска заклетва Луис Доресте Бланко
Олимписка заклетва Евгени Асенсио
Олимписки оган Антонио Реболо
Стадион Театар на Церемониите

25. Летни олимписки игри се одржале во 1992 во Барселона.

Изборот на град-домаќин[уреди | уреди извор]

Барселона, родниот град на тогашниот претседател на МОК Хуан Антонио Самаранч бил избран за град-домаќион на игрите со победата на противкандидатските градови: Амстердам, Белград, Бирмингем, Бризбејн и Париз на 91. сесија на МОК одржана во Лозана на 17 октомври 1986. Резултатие од гласањето се дадени во следната табела (the International Olympic Committee Vote History Архивирано на 25 мај 2008 г.).

Реултати од гласањето за избор на град-домаќин на Летните олимписки игри - 1992
Град Име на НОК Прв круг Втор круг Трет круг
Барселона  Шпанија 29 37 47
Париз  Франција 19 20 23
Белград СФРЈ СФР Југославија 13 11 5
Бризбен Австралија Австралија 11 9 10
Бирмингем Обединето Кралство Обединето Кралство 8 8 -
Амстердам  Холандија 5 - -

Ретроспектива[уреди | уреди извор]

Параолимпискиот натпреварувач во стреличарство Антонио Реболо истрелал стрела со што го запалил Олимпискиот оган.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстративни спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички

На игрите во Барселона учество земале спортисти од 169 земји. Со распаѓањето на Советскиот Сијуз, балтичките земји Латвија, Литванија и Естонија учествувале самостојно, а останатите земји од поранешната држава учествувале како Заедница на независни држави. А, со распаѓањето на СФР Југославија, Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина настапиле самостојно, а на СФРЈ и било забрането да настапи, па нејзините спортисти настапиле како независни олимписки учесници. Македонија не настапила на игрите. На игрите дебитирала Намибија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Заедница на независни држави 45 38 29 112
2  САД 37 34 37 108
3  Германија 33 21 28 82
4 Народна Република Кина НР Кина 16 22 16 54
5 Куба Куба 14 6 11 31
6  Шпанија 13 7 2 22
7 Јужна Кореја Република Кореја 12 5 12 29
8  Унгарија 11 12 7 30
9  Франција 8 5 16 29
10 Австралија Австралија 7 9 11 27

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]