Зимски олимписки игри 1952

Од Википедија — слободната енциклопедија
VI Зимски олимписки игри - Осло 1952
VI Зимски олимписки игри - Осло 1952
Град домаќин Осло, Норвешка
Број на држави 30
Број на спортисти 694 (585 мажи и 109 жени)
Број на спортови 6
Број на натпревари 22
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 25 февруари 1952
Стадион

VI Зимски олимписки игри се одржале од 14 до 25 февруари 1952 година во Осло, Норвешка. Со тоа, Зимските оимпсики игри за првпат биле организирани во Скандинавија, од каде што се смета дека потекнуваат современите зимски спортови.

Во натпреварувачката програма на игрите, за првпат биле вклучени и натпревари во скијачко трчање за жени.

Избор на град-домаќин[уреди | уреди извор]

Градот Осло бил избран за домаќин на игрите, во конкуренција на уште два града. Гласањето се одало на 40. седница на МОК, која се одржала во Стокхолм на 21 јуни 1947 година. Со изборот, Осло станал првиот и досега единствен град, кој за време на одржувањето на Зимските олимписки игри бил главен град на земјата-домаќин на игрите.[а] Ова биле првите Зимски олимписки игри, за кои градот-домаќин бил избран по пат на гласање од страна на претставници на земјите-членки на МОК.

Резултати од гласањето за избор на град-домаќин
на Зимските олимписки игри 1952[1]
Град Земја Прв круг
Осло  Норвешка 18
Кортина д'Ампецо  Италија 9
Лејк Плесид  САД 1

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Спортистите биле одликувани со медали, натпреварувајќи се во 22 дисциплини во 6 спортови. Демонстративен спорт бил спортот бенди, кој претставува варијанта на спортот хокеј на мраз, но не се игра со стандардната плочка (пак), туку со топче.

Распоред на натпревари[уреди | уреди извор]

Во продолжение е даден распоред на натпреварите по натпреварувачки денови, но само во спортовите за кои биле доделени медали.

 ●  Церемонија на отворање  ●  Квалификациски натпревари  ●  Финални натпревари ●  Церемонија на затворање
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Вкупно
Церемонии
Olympic rings without rims.svg
Боб Bobsleigh pictogram.svg 1 1 2
Алпско скијање Alpine skiing pictogram.svg 1 1 1 1 1 1 6
Брзо лизгање Speed skating pictogram.svg 1 1 1 1 4
Нордиска комбинација Nordic combined pictogram.svg 1 1
Скијачко трчање Cross country skiing pictogram.svg 1 1 2 4
Скијачки скокови Ski jumping pictogram.svg 1 1
Уметничко лизгање Figure skating pictogram.svg 1 1 1 3
Хокеј на мраз Ice hockey pictogram.svg 1
Вкупно 1 2 2 2 3 2 3 1 2 2 1 1 22

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Вкупно 694 спортисти од рекордни дотогаш 30 земји улествувале на Зимските олимписки игри во Осло. Своето прво учество го забележале Нов Зеланд и Португалија. Повратници на Зимските олимписки игри биле Австралија, Германија[б] и Јапонија, а Јужна Кореја, Лихтенштајн и Турција не учествувале на игрите, иако учествувале во 1948 година.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Норвешка 7 3 6 16
2  САД 4 6 1 11
3  Финска 3 4 2 9
4  Германија 3 2 2 7
5  Австрија 2 4 2 8
6 Flag of Canada (1921–1957).svg Канада 1 0 1 2
 Италија 1 0 1 2
8 Обединето Кралство Обединето Кралство 1 0 0 1
9  Холандија 0 3 0 3
10  Шведска 0 0 4 4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The International Olympic Committee Vote History“. Архивирано од изворникот на 2008-05-25. Посетено на 2010-02-09.

Надворшни врски[уреди | уреди извор]