Американски Девствени Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американски Девствени Острови United States Virgin Islands
Знаме на Американските Девствени Острови грб на Американските Девствени Острови
(Детал) (Детал)
Национално мото:
"United in Pride and Hope"
"Обединети во гордоста и надежта"
LocationUSVirginIslands.png
Службен јазик англиски
Главен град Шарлота Амалија
Гувернер Џон де Јонг
Површина
 - вкупно
 - % вода

352 [[км2]]
1%
Жители
 - вкупно (2003)
 - Густина

124.778 (јул 2003.)
354 стан/км2
Независност нема (зависна територија на САД)
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас GMT-4
Химна Марш на Девствените Острови
Интернет домен .vi
Повик. бр. 1-340

Американски Девствени Острови (англиски: United States Virgin Islands) — островска група во Карибите која припаѓа на Соединетите Американски Држави. Тоа е поголем дел на архипелази, таканаречени Девствени Острови, додека мал дел на територија се Британските Девствени Острови. Американските Девствени Острови се состојат од 3 главни острови Сент Томас, Сент Џон и Сент Крој како и повеќе помали острови. Ова е единствен дел од територијата на САД каде се вози од левата страна.

Во Данска островите се нарекуваат бившите Дански Западноиндиски Острови (дански: De tidligere Dansk Vestindiske Øer).

Окрузи и подокрузи[уреди | уреди извор]

Окрузи и подокрузи на Американските Девствени Острови
Шарлота Амалија, главниот град на Американските Девствени Острови

Американските Девствени Острови се поделени на 2 окрузи и 20 подокрузи. Тие се:

Подокрузи на Сент Крој:

 1. Анас Хоуп Вилиџ
 2. Кристианстид
 3. Ист Енд (Сент Крој)
 4. Фредерикстед
 5. Нордсентрал
 6. Нордвест
 7. Сион Фарм
 8. Саутсентрал
 9. Саутвест

Подокрузи од Сент Томас:

 1. Шарлота Амалија
 2. Ист Енд (Сент Томас)
 3. Нортсајд
 4. Саутсајд
 5. Туту
 6. Остров Хасел
 7. Вест Енд

Подокрузи на Сент Џон:

 1. Сентрал
 2. Корал Беј
 3. Круз Беј
 4. Ист Енд (Сент Џон)