Летни олимписки игри 2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игри на XXXI Олимпијада
Игри на XXXI Олимпијада
Лого на Летните олимписки игри 2024
Град домаќин Париз, Франција
Број на држави
Број на спортисти 10.500
Број на спортови 32
Број на натпревари 329
Отворање 26 јули 2024
Затворање 11 август 2024
Стадион Стад де Франс

Летни олимписки игри 2024 (француски: Jeux olympiques d'été de 2024), официјално Игри на XXXIII Олимпијада (француски: Jeux de la XXXIIIe Olympiade) — олимписки игри од 26 јули до 11 август 2024 година во Париз, Франција.[1]

Откако претходно бил домаќин во 1900 и 1924 година, Париз ќе стане само вториот град што трипати бил домаќин на Летните олимписки игри, заедно со Лондон (1908, 1948 и 2012 година). Олимписките игри во 2024 година исто така ја одбележуваат стогодишнината од Олимписките игри во 1924 година. Франција ќе биде вкупно шести домаќин, сметајќи ги и летните и зимските Олимписки игри.

Освен во Париз и неговите предградија, одредени спортски натпревари ќе се одржат и на други локации. Ракометни натпревари ќе се одржат во Лил, едрење ќе се одржи во Марсеј, сурфање на островот Тахити во Француска Полинезија, додека фудбалски натпревари ќе се одржуваат низ цела Франција.[2][3] На Олимпијадата во Париз, за прв пат ќе бидат одржани натпревари во брејк-денс.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Butler, Nick (7. фебруар 2018.). „Paris 2024 to start week earlier than planned after IOC approve date change“. insidethegames.biz. Посетено на 23. септембар 2019.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. 2,0 2,1 „Paris 2024 focused on creating an innovative Olympic Games for all of France“. olympic.org. 12. јун 2019. Посетено на 17. фебруар 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. „Olimpijske igre 2024. jesu u Parizu, ali JESU i 15.700 kilometara dalje?!“. Мондо. 12. децембар 2019. Посетено на 17. фебруар 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]