Гуам

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Territory of Guam
Guåhan
Знаме Грб
(Детал) (Детал)
Гесло: Кајшто почнува американскиот ден
Службени јазици англиски, чаморски
Главен град Хагатња Hagåtña
Претседател Барак Обама
Гувернер Феликс Перез Камачо
Големина
 - Вкупно

549 км²
популација
 - Вкупно (2003)
 - Густина

163.941 (2003)
299/км2
Дан на независноста нема (територија на САД)
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас UTC+10 (no DST)
Химна на територијата Fanoghe Chamorro
Internet TLD .gu
Повикувачки број +1-671

Гуам (англиски: Territory of Guam, чаморски: Guåhan) е остров во западниот Тихи Океан и е територија на Соединетите Американски Држави.

Жителите во мнозинство се Чаморани кои го населиле островот отприлика пред околу 4.000 година. Островот е најголем и најјужен од сите Маријански Острови. Главен град е Хагатња (Hagåtña), старото име е Агана (Agaña). Економијата на Гуам главно зависи од туризмот (најмногу од Јапонија) и базата на американската војска).

До 1898 година Гуам е под шпанска власт, а таа година преминува во владеење на САД.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура во Гуам[уреди | уреди извор]

Музика во Гуам[уреди | уреди извор]

Спорт во Гуам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Сателитска снимка на северниот дел на Гуам
Сателитска снимка на јужниот дел на Гуам
Корални риби во Гуам

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Универзитетот во Гуам

Туризам[уреди | уреди извор]