Гуам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Territory of Guam
Guåhan
Знаме Грб
(Детал) (Детал)
Гесло: Кајшто почнува американскиот ден
LocationGuam.png
Службени јазици англиски, чаморски
Главен град Хагатња Hagåtña
Претседател Барак Обама
Гувернер Феликс Перез Камачо
Големина
 - Вкупно

549 км²
популација
 - Вкупно (2003)
 - Густина

163.941 (2003)
299/km²
Дан на независноста нема (територија на САД)
Валута Американски долар (USD)
Временска зона UTC+10 (no DST)
Химна на територијата Fanoghe Chamorro
Internet TLD .gu
Повикувачки број +1-671

Гуам (англиски: Territory of Guam, чаморски: Guåhan) е остров во западниот Пацифик и е територија на Соединетите Американски Држави.

Жителите во мнозинство се Чаморани кои го населиле островот отприлика пред околу 4.000 година. Островот е најголем и најјужен од сите Маријански Острови. Главен град е Хагатња (Hagåtña), старото име е Агана (Agaña). Економијата на Гуам главно зависи од туризмот (најмногу од Јапонија) и базата на американската војска).

До 1898 година Гуам е под шпанска власт, а таа година преминува во владеење на САД.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура во Гуам[уреди | уреди извор]

Музика во Гуам[уреди | уреди извор]

Спорт во Гуам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Сателитска снимка на северниот дел на Гуам
Сателитска снимка на јужниот дел на Гуам


Корални риби во Гуам


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Универзитетот во Гуам

Туризам[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров