Меѓународен олимписки комитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од МОК)
Меѓународен Олимписки Комитет
Знаме на МОК
КратенкаМОК
Основана23 јуни 1894
ВидДвижење
ЦелПромоција на олимпизмот ширум светот и водство на олимпиското движење.
СедиштеЛозана, Швајцарија
Членство205 национални олимписки комитети
Службени јазицифранцуски, англиски
ПретседателТомас Бах
Мреж. местоolympic.org

Меѓународен олимписки комитет (МОК) (француски: Comité international olympique, англиски: International Olympic Committee) — организација со седиште во Лозана, Швајцарија основана од Пјер де Кубертен во 1894 г., со цел преку Олимписките игри да се промовира меѓународниот спорт и мирот во светот. Денес МОК има 205 членки - национални олимписки комитети кои ги претставуваат своите земји во Движењето.

Седиштето на МОК во Лозана, Швајцарија, во март 2004 година

МОК ги организира модерните Олимписките игри во лето и во зима, на секои четири години. Првите Летни олимписки игри се одржале во Атина во 1896 г., а првите Зимски олимписки игри се одржале во Шамони во 1924 г. Од 1992 г., летните и зимските игри се одржуваат наизменично на 2 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]