Брзо лизгање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брзо лизгање
Paulien van Deutekom (08-12-2007).jpg
Највисоко владеечко телоМеѓународна лизгачка унија
Карактеристики
Мешани половиДа
Олимписки1924

Брзо лизгање е натпреварувачка форма на лизгање на мраз во која натпреварувачите се тркаат едни со други на одредена далечина на лизгалки. Видови на брзото лизгање се, брзо лизгање на кратки патеки, брзо лизгање на долги патеки, и маратонско брзо лизгање. На Олимписките игри,  брзото лизгање на долги патеки вообичаено се нарекува "брзо лизгање", додека брзото лизгање на кратки патеки е познато како "кратка патека" .[1] На ISU, управното тело на двета спорта на мраз, се однесува на "брзо лизгање на долги патртеки" и кратка патека како "лизгање на кратки патеки".

Препораки и забелешки[уреди | уреди извор]