Венецуела на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венецуела на Олимписките игри

Знаме на Венецуела
МОК-код  VEN
НОК Олимписки комитет на Венецуела
COV-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Венецуела првпат настапила на Олимписките игри во 1948 г. и оттогаш учествувала на сите игри.

Венецуела првпат настапила на Зимските олимписките игри во 1998 година. Венецуелските спортисти на Олимписките игри освоиле вкупно 11 медали од кои 1 златен.

Националниот олимписки комиотет на Венецуела бил основан во 1935 година и бил признаен истата година.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
Лондон 1948 1 1 0 1 0 0 0 0
Хелсинки 1952 38 36 2 8 0 0 1 1 =40
Мелбурн и Стокхолм 1956 22 22 0 5 0 0 0 0
Рим 1960 36 31 5 9 0 0 1 1 = 41
Токио 1964 16 15 1 5 0 0 0 0
Мексико Сити 1968 23 23 0 5 1 0 0 1 = 29
Минхен 1972 Франсиско Родригес 23 20 3 4 0 0 0 0
Монтреал 1976 32 23 9 6 0 1 0 1 = 34
Москва 1980 37 37 0 7 0 1 0 1 = 32
Лос Анџелес 1984 Вилијам Вицке 26 25 1 10 0 0 3 3 =40
Сеул 1988 Елизабет Попер 17 15 2 7 0 0 0 0
Барселона 1992 Марија Елена Хусти 26 22 4 10 0 0 0 0
Атланта 1996 Франсиско Санчес 39 34 5 12 0 0 0 0
Сиднеј 2000 Адријана Кармона 50 36 14 17 0 0 0 0
Атина 2004 Јулио Цезар 48 33 15 15 0 0 2 2 =68
Пекинг 2008 Матија Сото 108 57 51 21 0 0 1 1 =80
Вкупно (16) 524 430 112 1 2 8 11

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЗОИ 50п
ЛОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
Нагано 1998 Игинија Бокаландро 1 0 1 1 0 0 0 0
Солт Лејк Сити 2002 Игинија Бокаландро 4 3 1 1 0 0 0 0
Торино 2006 Вернер Хоџер 1 1 0 1 0 0 0 0
Ванкувер 2010 Венецуела не учествувала
Вкупно (3) 6 4 2 0 0 0 0

Вупно медали на ОИ[уреди | уреди извор]

После ЗОИ 2010.

ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 1 2 8 11
ЗОИ 0 0 0 0
Вкупно 1 2 8 11