Таџикистан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таџикистан на Олимписките игри

Знаме на Таџикистан
МОК-код  TJK
НОК Олимписки комитет на Таџикистан
NOCRT-спољашња веза
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Таџикистан првпат настапил на Летните олимписки игри во 1996 година. На Зимските олимписки игри земјата за првпат учествувала во 2002 година.

Претходно, земјата настапувала во составот на репрезентацијата на СССР. По распаѓањето на Советскиот Сојуз во 1991 година, Туркменистан заедно со уште 15 нови држави од поранешниот СССР на Зимските олимписки игри од 1992 година настапиле како Обединета екипа под олимписко знаме.

Подоцна во 1992 година, 11 здружени републики од поранешниот СССР повторно учествувале на Летните олимписки игри во Барселона. Како самостојна држава, Таџикистан за првпат настапил на Летните олимписки игри во 1996 година. Оттогаш учествувал на сите Летни олимписки игри.

Спортистите на Таџикистан на Летните олимписки игри досега имаат осворно 3 медали.

Националниот олимписки комитет на Таџикистан бил основан во 1992 година, додека од страна на МОК бил признаен во 1993 година.

Освојувачи на медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЛИО Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени спорт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Атланта Андреј Абдувалиев 8 6 2 5 0 0 0 0
Сиднеј Хуршед Касанов 4 2 2 2 0 0 0 0
Атина Наржис Набиева 9 5 4 5 0 0 0 0
Пекинг Дилшод Назаров 15 12 3 8 0 1 1 2 =64
Лондон Мавзуна Чориева 16 13 3 7 0 0 1 1 =79
Вкупно (5) 52 38 14 0 1 2 3
Бр. Мед Име Игра Спорт Дисциплина
1. Silver medal olympic.svg Јусуф Абдусаломов Пекинг Борење - 84 кг мажи
1. Bronze medal olympic.svg Расул Бокиев Пекинг Џудо - 73 кг мажи
2. Bronze medal olympic.svg Мавзуна Чориева Лондон Бокс Лесна категорија

Освојувачи на медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
ЗОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени спорт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Солт Лејк Сити Гафар Мирзоев 1 1 0 1 0 0 0 0
Торино Андреј Дрјугин 1 1 0 1 0 0 0 0
Ванкувер Алишер Кудратов 1 1 0 1 0 0 0 0
Сочи 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно (3) 3 0 0 0 0 0 0