Велика Британија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Обединетото Кралство на Олимписките игри)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велика Британија на Олимписките игри

Знаме на Обединетото Кралство
МОК-код  GBR
НОК Британска олимписка асоцијација
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Обединетото Кралство за прв пат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Од тогаш, Обединетото Кралство нема пропуштено ниту еден мундијал, и на секој мундијал има освојувано медал.

На Зимските олимписки игри, за прв пат настапила во 1926 година, кои се одржале во Шамони.

Државата на два пати била организатор односно домакин на ова натпреварување и тоа:

Исто така, во Лондон ќе се одржат и Летните олимписки игри во 2012 година.


Олимписките спортисти на сите досегашни натпреварувања, заклучно со 2009 година освоиле вкупно 736 медали, од кој 715 на летните и 21 на зимските олимписки игри.

Олимпискиот комитет на Обединетото Кралство (англиски: British Olympic Association) бил основан во 1905 година од страна на МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина 2 3 2 7
1900 Париз 15 6 9 30
1904 Сент Луис 1 1 0 2
1908 Лондон 56 51 39 146
1912 Штокхолм 10 15 16 41
1920 Антверпен 15 15 13 43
1924 Париз 9 13 12 34
1928 Амстердам 3 10 7 20
1932 Лос Анђелес 4 7 5 16
1936 Берлин 4 7 3 14
1948 Лондон 3 14 6 23
1952 Хелсинки 1 2 8 11
1956 Мелбурн и Штокхолм 6 7 11 24
1960 Рим 2 6 12 20
1964 Токио 4 12 2 18
1968 Мексико Сити 5 5 3 13
1972 Минхен 4 5 9 18
1976 Монтреал 3 5 5 13
1980 Москва 5 7 9 21
1984 Лос Анџелес 5 11 21 37
1988 Сеул 5 10 9 24
1992 Барселона 5 3 12 20
1996 Атланта 1 8 6 15
2000 Сиднеј 11 10 7 28
2004 Атина 9 9 12 30
2008 Пекинг 19 13 15 47
2012 Лондон
Вкупно 207 255 253 715

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони 1 1 2 4
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 1 1 3
1948. Санкт Мориц 0 0 2 2
1952 Осло 1 0 0 1
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 1 0 0 1
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 1 0 0 1
1980. Лејк Плесид 1 0 0 1
1984. Сараево 1 0 0 1
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 2 2
1998. Нагано 0 0 1 1
2002. Солт Лејк Сити 1 0 1 2
2006. Торино 0 1 0 1
2010. Ванкувер 1 0 0 1
Вкупно 9 3 10 22

Надворешни врски[уреди | уреди извор]