Украина на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украина на Олимписките игри

Знаме на Украина
МОК-код  UKR
НОК Национален олимписки комитет на Украина
официјално мрежно место (украински) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Унгарија за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1996 година, кои се одржале во Атланта. Од тогаш, Украина нема пропуштено ниту еден мундијал. Во 1994, дебитирала и на Зимските олимписки игри и нема пропуштено ниту еден мундијал.

Украина досега не биле ниту еден пат организатор на Олимписки игри. Во периодод од 1952 до 1988 година, спортистите на Украина биле дел од составот на СССР. По распаѓањето на СССР, на Олимписките игри од 1992 година, нејзините натпреварувачи биле дел од т.н. Оединет тим.

Заклучно со 2010 година, Украина има освоено вкупно 101 медал на олимпијадите, од кој 96 на летните а 5 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет (украински: Нацiональний олiмпiйський комiтет України) бил основан во 1990 година, а од страна на МОК бил признат три години подоцна.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1996 Атланта 9 2 12 23
2000 Сиднеј 3 10 10 23
2004 Атина 9 5 9 23
2008 Пекинг 7 5 15 27
2012 Лондон
Вкупно 28 22 46 96

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1994. Лилехамер 1 0 1 2
1998. Нагано 0 1 0 1
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 2 2
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 1 1 3 5