Либија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либија на Олимписките игри

Знаме на Либија
МОК-код  LBA
НОК Либиски олимписки игри
Порталolympic.ly (арапски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Либија првпат учествувала на Олимписките игри во 1964 година и оттогаш испраќала спортисти на повеќето Летни олимписки игри. Земјата ги бојкотирала Игрите од 1976 г. заедно со повеќето други африкански земји и исто така ги бојкотирала Игрите од 1984 г.. Либија никогаш не учествувала на Зимските олимписки игри.

До денес, ниеден либиски спортист никогаш не освоил олимписки медал.

Националниот олимписки комитет за Либија бил создаден во 1962 година и бил признат од Меѓународниот олимписки комитет во 1963 година.

Преглед[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по медал Медали
Атлетика Пливање Одбојка Велосипедизам Џудо Пингпонг Теквондо Дигање на тегови
Јапонија Токио 1964 1 1 - - - - - - - 0 0 0
Мексико Мексико 1968 1 1 - - - - - - - 0 0 0
Германија Минхен 1972 не учествувала
Канада Монтреал 1976 не учествувала
СССР Москва 1980 29 7 4 9 7 - - - 2 0 0 0
САД Лос Анџелес 1984 не учествувала
Јужна Кореја Сеул 1988 2 - - - 2 - - - 2 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 5 1 - - - 2 1 - 1 0 0 0
САД Атланта 1996 5 4 - - 1 - - - - 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 3 1 - - - 1 - 1 - 0 0 0
Грција Атина 2004 8 2 2 - - 1 - 1 2 0 0 0
Кина Пекинг 2008 6 2 2 - 1 1 - - - 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 2 1 - - 1 - - - 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Либиски олимписки комитет“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 28 септември 2011.