Летни олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Летни олимписки игри - 2004)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игри на XXVIII Олимпијада
Игри на XXVIII Олимпијада
Древна грчка традиција е сите победници
на олимписките игри да се крунисуваат со
маслинови гранчиња. Боите на амблемот
потекнуваат од боите на грчкото знаме
Град домаќин Атина, Грција
Број на држави 202
Број на спортисти 10.625 (приближно)
Број на спортови 28
Број на натпревари 301
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 29 август 2004
Стадион Олимписки Стадион - Атина

Летните олимписки игри во 2004 година, беа одржани во главниот град на Грција, Атина, домот на модерните олимписки игри. Градот беше избран за домаќин на игрите од страна на МОК, во конкуренција со Рим, Кејптаун, Стокхолм и Буенос Ариес. Отворањето на манифестацијата беше на 13 август , а затворањето на 29 август. На оваа Олимпијада учествуваа 202 држави од целиот свет, и 5 501 тимови. Исто така спортистите освоија 301 медал, од 28 различни спортови.

Освоени медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 US flag 48 stars.svg САД 36 39 27 102
2 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 32 17 14 63
3 Flag of Russia.svg Русија 27 27 38 92
4 Flag of Australia.svg Австралија 17 16 16 49
5 Flag of Japan.svg Јапонија 16 9 12 37
6 Flag of Germany.svg Германија 13 16 20 49
7 Flag of France.svgФранција 11 9 13 33
8 Italy flag 1861.png Италија 10 11 11 32
9 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 9 12 9 30
10 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 9 9 12 30