Бохемија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохемија на Олимписките игри

Знаме на Бохемија
МОК-код  BOH
НОК Чешки олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
Меѓуолимпијади
1906
Други поврзани настапи
Чехословачка (1920–1992)
Чешка (1994–)

Бохемија, автономен дел од Австроунгарија до 1918 година, се натпреварувала на дел од првите современи Олимписки игри. Екипата првпат се натпреварувала на игрите во 1900 година. По Првата светска војна, Бохемија станала дел од Чехословачка, и спортистите од Бохемија се натпреварувале како Чехословачка. По игрите во 1992 година и распадот на Чехословачка на Чешка и Словачка во 1993 година, бохемиските спортисти се натпреварувале за Чешка. Ако се сметаат овие повоени настапи, Бохемија не учествувала на три Олимписки игри: првите во 1896, и 1904 (првите игри надвор од Европа) и бојкотот на игрите во 1984 година.

Medal tables by Games[уреди | уреди извор]

Медали по Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Франција Париз 1900 7 0 1 1 2 19
САД Сент Луис 1904 „не учествува“
Обединето Кралство Лондон 1908 19 0 0 2 2 17
Шведска Стокхолм 1912 43 0 0 0 0 -
Вкупно 0 1 3 4 109

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 0 1 0 1
Мечување 0 0 2 2
Тенис 0 0 1 1
Вкупно 0 1 3 4

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Франтишек Јанда Сук Париз 1900 Атлетика Мажи фрлање на диск
 Бронзен Хедвига Росенбаумова Париз 1900 Тенис Жени поединечно
 Бронзен Вилем Гополд фон Лобсдорф Лондон 1908 Мечување Мажи сабја
 Бронзен Властимил Лада Сажавски
Вилем Гополд фон Лобсдорф
Бедрич Шејбал
ЈарославШоурек Тучек
Лондон 1908 Мечување Мажи екипно сабја

Хедвига Росенбаумова исто така освоила бронзен медал заедно со Арчибал Ваден од Британија во Тенис мешани двојки настан од игрите во 1900 година. Овој медал му се придодава на мешани екипи наместо да биде поделен меѓу Бохемија и Британија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-20.