Романија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Романија на Олимписките игри

Знаме на Романија
МОК-код  ROU
НОК Романски олимписки и спортски комитет
официјално мрежно место (романски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Романија за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Оттогаш, Романија не учествувала на вкупно шест мундијали. На Зимските олимписки игри за првпат учествувала во 1928 година, кои се одржале во Санкт Мориц. Оттогаш, таа учествувала на сите натпреварувања, освен во 1960 година.

Романија никогаш не организирала на Олимписките игри.

Романските олимпијци, заклучно со 2008, освоиле 293 медали на Олимписките игри, од кои 292 на летните и само 1 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Романија (романски:Comitetul Olympic si Sportiv Roman) е основан во 1914, а истата година бил признаен од страна на МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина Не учествувала
1900 Париз 0 0 0 0
1904 Сент Луис Не учествувала
1908 Лондон Не учествувала
1912 Штокхолм Не учествувала
1920 Антверпен Не учествувала
1924 Париз 0 0 1 1
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес Не учествувала
1936 Берлин 0 1 0 1
1948 Лондон Не учествувала
1952 Хелсинки 1 1 2 4
1956 Мелбурн и Стокхолм 5 3 5 13
1960 Рим 3 1 6 10
1964 Токио 2 4 6 12
1968 Мексико Сити 4 6 5 15
1972 Минхен 3 6 7 16
1976 Монтреал 4 9 14 27
1980 Москва 6 6 13 25
1984 Лос Анџелес 20 16 17 53
1988 Сеул 7 11 6 24
1992 Барселона 4 6 8 18
1996 Атланта 4 7 9 20
2000 Сиднеј 11 6 9 26
2004 Атина 8 5 6 19
2008 Пекинг 4 1 3 8
2012 Лондон
Вкупно 86 89 117 292

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали Не учествувала
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 1 1
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Ромунија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.