Белгија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгија на Олимписките игри

Знаме на Белгија
МОК-код  BEL
НОК Белгиски олимписки и интерфедерален комитет
официјално мрежно место (француски) (холандски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Белгија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Од 1920 година, оваа земја има учествувано на сите Олимписки игри.

Белгиските спортисти на Олимписките игри имаат освоено вкупно 144 медали, од кој 139 на летните и 5 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Белгија бил формиран во 1906, а истата година бил признаен од страна на МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза вкупно
1896 Атина Не учествовала
1900 Париз 5 5 5 15
1904 Сент Луис Не учествовала
1908 Лондон 1 5 2 8
1912 Стокхолм 2 1 3 6
1920 Антверпен 14 11 11 36
1924 Париз 3 7 3 13
1928 Амстердам 0 1 2 3
1932 Лос Анџелес 0 0 0 0
1936 Берлин 0 0 2 2
1948 Лондон 2 2 3 7
1952 Хелсинки 2 2 0 4
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 2 0 2
1960 Рим 0 2 2 4
1964 Токио 2 0 1 3
1968 Мексико Сити 0 1 1 2
1972 Минхен 0 2 0 2
1976 Монтреал 0 3 3 6
1980 Москва 1 0 0 1
1984 Лос Анџелес 1 1 2 4
1988 Сеул 0 0 2 2
1992 Барселона 0 1 2 3
1996 Атланта 2 2 2 6
2000 Сиднеј 0 2 3 5
2004 Атина 1 0 2 3
2008 Пекинг 1 1 0 2
2012 Лондон 0 1 2 3
2016 Рио де Жанеиро
2020 Токио
Вкупно 37 52 53 142

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони 0 0 1 1
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 1 1 0 2
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали Не учествовала
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл Не учествовала
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сарајево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 1 1
2002. Солт Лејк Сити 3 4 10 17
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
2014. Сочи 0 0 0 0
Вкупно 1 1 3 5

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Медали по спортови
Спорт Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Стреличарство 11 6 3 20
Велосипедизам 6 8 10 24
Коњички спортови 4 2 6 12
Атлетика 3 6 2 11
Мечување 3 3 4 10
Едрење 2 4 3 9
Џудо 2 1 8 11
Стрелаштво 1 4 3 8
Кревање тегови 1 2 1 4
Бокс 1 1 2 4
Пливање 1 1 2 4
Уметничко лизгање 1 0 1 2
Фудбал 1 0 1 2
Тенис 1 0 1 2
Веслање 0 6 2 8
Ватерполо 0 4 2 6
Борење 0 3 0 3
Боб 0 1 1 2
Гимнастика 0 1 1 2
Хокеј на трева 0 0 1 1
Брзо лизгање 0 0 1 1
Влечење со јаже 0 0 1 1
Вкупно 38 53 56 147

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-03-27.
  • „Comité Olympique et Interfédéral Belge“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-10-11.