Никарагва на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никарагва на Олимписките игри

Знаме на Никарагва
МОК-код  NCA
НОК Олимписки комитет на Никарагва (CON)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Никарагва првпат настапилa на Олимписките игри во 1968 година и учествувала на сите натпреварувања освен на Олимписките игри во 1988 година.

Никарагва на Зимските олимписките игри никогаш не учествувала. Спортистите на Олимписките игри немаат освоено ниту еден медал.

Националниот олимписки комитет на Никарагва бил основан во 1959 година и бил признаен во истата година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва 0 0 0 0
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул Никарагва не учествувала
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0