Прејди на содржината

Оман на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оман на Олимписките игри

Знаме на Оман
МОК-код  OMA
НОК Омански олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Оман се натпреварувал на седум Летни олимписки игри. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри. Ниту еден омански натпреварувач нема освоено медал.

Оманскиот олимписки комитет бил создаден и признат во 1982 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Oman“. Посетено на 8 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]