Мозамбик на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мозамбик на Олимписките игри

Знаме на Мозамбик
МОК-код  MOZ
НОК Национален олимписки комитет на Мозамбик
Олимписка историја
Летни олимпијади

Мозамбик се натпреварувале на сите Летни олимписки игри, започнувајќи од оние во 1980 година во Москва, Русија. Тие никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри.

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Бронзен Марија се Лурдес Мутола САД Атланта 1996 Атлетика Жени 800 м
 Златен Марија де Лурдес Мутола Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Жени 800 м

Надворешни врски[уреди | уреди извор]