Света Луција на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Луција на Олимписките игри

Знаме на Света Луција
МОК-код  LCA
НОК Олимписки комитет на Света Луција (SLOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Света Луција првпат настапила на Олимписките игри во 1996 година и оттогаш настапила на сите натпреварувања.

Света Луција на Зимските олимписките игри досега нема учествувано. Спортистите на земјата на Олимписките игри досега немаат освоено ниту еден медал.

Националниот олимписки комитет на Санта Луција бил основан во 1987 година и бил признаен во 1993 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
САД Атланта 1996 6 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
Грција Атина 2004 2 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 5 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 5 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Света Луција“. International Olympic Committee.
  • „Света Луција“. Olympedia.com.