Освојувачи на медали на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на светот на којашто е претставен успехот на секоја земја на Летните олимписки игри 2020.
Легенда:
       Со златна боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден златен медал.
       Со сребрена боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден сребрен медал.
       Со бронзена боја се обележани земјите-учеснички коишто освоиле барем еден бронзен медал.
       Со сина боја се обележани земјите-учеснички коишто не освоиле медал.
       Со црвена боја се обележани земјите коишто не учествувале на игрите.
Карта на светот на којаѓто се обележани земјите по вкупниот број на освоени медали на Летните олимписки игри 2020.

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Летните олимписки игри 2020 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Игрите се одржале во Токио од 23 јули до 8 август 2021, а медали биле доделени во 339 натпреварувања во 33 спортови.

Бермуда,[1] Филипините[2] и Катар[3] за првпат освоиле златен медал, а Буркина Фасо,[4] Сан Марино[5] и Туркменистан[6] ги освоиле првите олимписки медали воопшто. Покрај тоа, Македонија за првпат освоила сребрен медал откако претходно има освоено само еден бронзен медал.[7]

Медали[уреди | уреди извор]

Дизајнот за олимписките медали на Летните олимписки игри во 2020 година бил создаден од страна на Јуничи Каваниши. Медалите се произведени со употреба на рециклиран метал извлечен од мали електронски уреди донирани од јавноста. Лентата на медалите е изработена со традиционални јапонски мотиви коишто се среќаваат во „ичиматсу мојо“ и била усогласена со карирани обрасци и традиционалната техника за изработка на слоевите од кимоно „касане но ироме“ во современ облик. Медалите се произведени од јапонско пепелаво дрво обоено во иста боја како олимпискиот амблем.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Два златни медали биле доделени за делбата на првото место во машкиот скок во височина. Како последица на тоа не бил доделен сребрен медал.[8]

Во бокс (13 натпреварувања), борење (18), карате (8), теквондо (8) и џудо (15) биле доделени по два бронзени медали во секое натпреварување или вкупно 62 бронзени медали повеќе. Исто така, два бронзени медали биле доделени за делбата на третото место во женскиот натпревар на партер во гимнастика и со тоа биле доделени вкупно 63 дополнителни бронзени медали.

  *   земја домаќин (Јапонија)

Список на земји со освоени медали[9]
МестоНОКЗлатоСреброБронзаВкупно
1 САД (USA)394133113
2 Кина (CHN)38321888
3 Јапонија (JPN)*27141758
4 Велика Британија (GBR)22212265
5 РОК (ROC)20282371
6 Австралија (AUS)1772246
7 Холандија (NED)10121436
8 Франција (FRA)10121133
9 Германија (GER)10111637
10 Италија (ITA)10102040
11 Канада (CAN)761124
12 Бразил (BRA)76821
13 Нов Зеланд (NZL)76720
14 Куба (CUB)73515
15 Унгарија (HUN)67720
16 Јужна Кореја (KOR)641020
17 Полска (POL)45514
18 Чешка (CZE)44311
19 Кенија (KEN)44210
20 Норвешка (NOR)4228
21 Јамајка (JAM)4149
22 Шпанија (ESP)38617
23 Шведска (SWE)3609
24 Швајцарија (SUI)34613
25 Данска (DEN)34411
26 Хрватска (CRO)3328
27 Иран (IRI)3227
28 Србија (SRB)3159
29 Белгија (BEL)3137
30 Бугарија (BUL)3126
31 Словенија (SLO)3115
32 Узбекистан (UZB)3025
33 Грузија (GEO)2518
34 Кинески Тајпеј (TPE)24612
35 Турција (TUR)22913
36 Грција (GRE)2114
 Уганда (UGA)2114
38 Еквадор (ECU)2103
39 Израел (ISR)2024
 Ирска (IRL)2024
41 Катар (QAT)2013
42 Бахами (BAH)2002
 Косово (KOS)2002
44 Украина (UKR)161219
45 Белорусија (BLR)1337
46 Венецуела (VEN)1304
 Романија (ROU)1304
48 Индија (IND)1247
49 Хонгконг (HKG)1236
50 Словачка (SVK)1214
 Филипини (PHI)1214
52 ЈАР (RSA)1203
53 Австрија (AUT)1157
54 Египет (EGY)1146
55 Индонезија (INA)1135
56 Етиопија (ETH)1124
 Португалија (POR)1124
58 Тунис (TUN)1102
59 Естонија (EST)1012
 Латвија (LAT)1012
 Тајланд (THA)1012
 Фиџи (FIJ)1012
63 Бермуда (BER)1001
 Мароко (MAR)1001
 Порторико (PUR)1001
66 Колумбија (COL)0415
67 Азербејџан (AZE)0347
68 Доминиканска Република (DOM)0325
69 Ерменија (ARM)0224
70 Киргистан (KGZ)0213
71 Монголија (MGL)0134
72 Аргентина (ARG)0123
 Сан Марино (SMR)0123
74 Јордан (JOR)0112
 Малезија (MAS)0112
 Нигерија (NGR)0112
77 Бахреин (BRN)0101
 Литванија (LTU)0101
 Македонија (MKD)0101
 Намибија (NAM)0101
 Саудиска Арабија (KSA)0101
 Туркменистан (TKM)0101
83 Казахстан (KAZ)0088
84 Мексико (MEX)0044
85 Финска (FIN)0022
86 Боцвана (BOT)0011
 Брег на Слоновата Коска (CIV)0011
 Буркина Фасо (BUR)0011
 Гана (GHA)0011
 Гренада (GRN)0011
 Кувајт (KUW)0011
 Молдавија (MDA)0011
 Сирија (SYR)0011
Вкупно3403384021080

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Flora Duffy wins Bermuda's first Olympic gold as GB's Georgia Taylor-Brown takes silver“. The Independent (англиски). 2021-07-26. Посетено на 2021-07-26.
  2. „The Philippines Wins Its First Olympic Gold After Nearly 100 Years Of Trying“. NPR.org (англиски). Посетено на 26 јули 2021.
  3. „Qatar wins first Olympic gold as Fares Ibrahim sets Olympic record“. The Peninsula. 31 јули 2021. Посетено на 31 јули 2021.
  4. „Tokyo 2020: Burkina Faso claims first ever Olympic medal“. Africanews. 5 август 2021. Посетено на 5 август 2021.
  5. „San Marino wins first Olympic medal in nation's history | NBC Olympics“. www.nbcolympics.com (англиски). Посетено на 2021-07-29.
  6. Weightlifter Guryeva wins Turkmenistan’s 1st Olympic medal
  7. „Roundup of Olympic gold medals from Tuesday, July 27“. Associated Press. 27 јули 2021. Посетено на 5 август 2021.
  8. „Olympic high jumpers from Qatar and Italy tied. Instead of having a jump off, the friends decided to share the gold medal“. Посетено на 7 август 2021.
  9. „Tokyo 2021: Olympic Medal Count“. Olympics. Архивирано од изворникот на 2021-07-15. Посетено на 2021-07-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]