Бахами на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бахами на Олимписките игри

Знаме на Бахами
МОК-код  BAH
НОК Олимписка асоцијација на Бахамите
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Бахамите првпат настапиле на Олимписките игри во 1952 година и оттогаш учествувала на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирала.

Националниот олимписки комиотет на Бахамите бил основан во 1952 година и бил признаен истата година.

Бахами никогаш нема настапено на Зимски олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Хелсинки 1952 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 1955 0 0 1 1
Рим 1960 0 0 0 0
Токио 1964 1 0 0 1
Мексико Сити 1968 0 0 0 0
Минхен 1972 0 0 0 0
Монтреал 1976 0 0 0 0
Москва 1980 Бахами не учествувал
Лос Анџелес 1984 0 0 0 0
Сеул 1988 0 0 0 0
Барселона 1992 0 0 1 1
Атланта 1996 0 1 0 1
Сиднеј 2000 1 1 0 2
Атина 2004 1 0 1 2
Пекинг 2008 0 1 1 2
Лондон 2012
Вкупно 3 3 4 10

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Бахамите“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.