Бахами на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бахами на Олимписките игри

Знаме на Бахами
МОК-код  BAH
НОК Олимписка асоцијација на Бахамите
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Бахамите учествувале на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Ова бил четиринаесетти настап на нацијата на Олимписките игри. Земјата не учествувала единствено на Летните олимписки игри во Москва 1980 година, поради бојкотот на САД.

Олимписката асоцијација на Бахамите испратила вкупно 22 спортисти, 13 мажи и 9 жени, да се натпреваруваат само во атлетика (најсилното поле на нацијата), пливање и тенис. Тимот на Бахама имал бројни спортисти кои влегле на Игрите како кандидати за медал во нивните настани, вклучувајќи ги и Тоник Вилијамс-Дарлинг, Чандра Старуп, Деби Фергусон и Крис Браун. Спринтерката Деби Фергусон, која му помогнала на тимот од Бахами да го добие својот прв златен медал во штафета на жени на 4 × 100 метри, била избрана од асоцијацијата да го носи знамето на нацијата на свеченото отворање. [1]

Бахамите ја напуштиле Атина со вкупно два поединечни олимписки медали (златен и бронзен). Врвот на игрите за спортистите од Бахамите дошло со престижното олимписко злато од Тоник Вилијамс-Дарлинг на 400 метри за жени на 24 август 2004 година. [2] [3] Во меѓувреме, Фергусон освоила бронза на 200 метри. Бидејќи била најстарата спортистка која стигнала до финалето на 28 -годишна возраст, таа била цитирана по трката како „Мислам дека по глава на жител, Бахамите веќе ги освоија Олимписките игри“, мислејќи на 2 -те освоени медали за нацијата со приближно 325.000 луѓе. [4]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Спорт Настан Датум
 Златен Тоник Вилијамс-Дарлинг атлетика жени 400 м 24 август
 Бронзен Деби Фергусон атлетика жени 200 м 26 август

Атлетика[уреди | уреди извор]

Анголските атлетичари имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“). [5] [6]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Крис Браун 400 м 45.09 1 П Н/П 45,31 3 Не се квалификувал за следната фаза
Доминик Демерит 200 м 20,62 1 П 20,61,61 6 Не се квалификувал за следната фаза
Крис Браун
Арон Клире
Денис Дарлинг *
Натаниел Мекини
Андра Вилијамс
Штафета од 4 × 400 м 3: 01,74 3 П Н/П 3: 01,88 6

* Се натпреварува само во квалификација

Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Озборн Мокси Скок во далечина 7,81 21 Не се квалификувал за следната фаза
Ливан Сендс Трискок 16,35 27 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Кристин Амертил 400 м 50,23 2 П Н/П 50,17 2 П 50,37 7
Деби Фергусон 100 м 11.30 часот 3 П 11.16 3 П 11.04 4 П 11.16 7
200 м 22.57 1 П 22,53 2 П 22,49 4 П 22.30 часот </img>
Чандра Штуруп 100 м 11.37 3 П 11.46 7 Не се квалификувал за следната фаза
Тоник Вилијамс-Дарлинг 400 м 51.20 1 П Н/П 50,00 часот 1 П 49,42 </img>
Шандрија Браун
Тамика Кларк
Деби Фергусон
Чандра Штуруп
Штафета од 4 × 100 м 43.02 2 П Н/П 42,69 4
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Џеки Едвардс Скок во далечина 6,53 = 14 Не се квалификувал за следната фаза
Лаверн Ева Фрлање копје 62.11 6 П 62.77 6

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Џереми Ноулс 200 м пеперутка 1: 59.32 20 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри индивидуално мешано 2: 04.22 30 Не се квалификувал за следната фаза
400 метри индивидуално мешано 4: 23.29 21 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Николас Рис 100 метри пеперутка 56,39 50 Не се квалификувал за следната фаза
Крис Витулкас 100 м грбно 58,31 38 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Никиа Дево 50 м слободно 27,36 45 Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марк Кновлес
Марк Мерклејн
мажи - двојки  Гонзалез /
Масу (CHI)
L 5–7, 4–6
Не се квалификувала за следната фаза

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Debbie Ferguson-McKenzie was honored with one final tribute“. Bahamas Local. 18 August 2008. Посетено на 26 April 2014.
 2. „Tonique Williams-Darling Wins Gold Medal“. Bahamas Post. 24 August 2004. Архивирано од изворникот на 26 April 2014. Посетено на 26 April 2014.
 3. „Williams claims 400m gold“. BBC Sport. 24 August 2004. Посетено на 26 April 2014.
 4. „Sprinter Debbie Ferguson Wins Olympic Bronze“. Bahamas Post. 26 August 2004. Архивирано од изворникот на 27 April 2014. Посетено на 26 April 2014.
 5. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 6. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]