BBC Sport

Од Википедија — слободната енциклопедија
BBC спорт
ВидОдделение на BBC
Дејностмедија
Жанрспорт
ОснованоОлимписки игри 1988 и одвоен огранок на BBC 2000
Седиште,
Соединето Кралевство
Опслужувани подрачја
Посебни услуги за Соединетото Кралство и остаток од светот
Клучни личности
Барбара Слејтер (директор)
УслугиТелевизиско емитување
Радио емитување
Онлајн претставување
СопственикBBC
Мреж. местоwww.bbc.co.uk/sport

Би-Би-Си спорт (јазик англиски|BBC Sport) е одделение на Би-Би-Си норт огранок кои обезбедуваат национална спортска покриеност за Би-Би-Си телевизија, Би-Би-Си радио и Би-Би-Си онлајн. Би-Би-Си има права на телевизијско и радио емитување во УК за неколку спортови, емитување на спорт во живо напоредно со анализирачките програми, како што е Меч на денот, -{Test Match Special}-, -{Ski Sunday}-, Денес на Вимблдон и претходно -{Grandstand}-. Резултатите, анализата и покриеносат исто така се додава и на Би-Би-Си спорт мрежно место[1] и кроз Би-Би-Си -{Red Button}-, интерактивна телевизиска услуга.

Интерактивни услуги[уреди | уреди извор]

Трофеј за Личност на година на Би-Би-Си спорт.
2003-2017

Би-Би-Си спорт исто така ја нуди услугата Би-Би-Си Red Button, интерактивна телевизијска услуга. Услугата нуди спортски сервис на повеќе екрани кои ги покрива спортските вести кои се додаток на пет преноси кои се емитуваат преку црвеното копче. Таа често се користи за непречено гледање на резултати преку коментарите, или алтернативни спортски случувања кои не можат да се прикажат на главната Би-Би-Си ТВ или радио услуга.[2] Главен пример е емитувањето на Тениско првенство во Вимблдон како и натпреварувањата на другите терени можат да бидат прикажани преку црвеното копче, текот на мечот на поголемиот ранг се емитува во рамка на главната ТВ услуга.[3]

Награди[уреди | уреди извор]

Би-Би-Си спорт исто така доделува неколку награди како признание на спортската заедница. Главната поддршка на оваа е наградата на Личност на годината на Би-Би-Си спортот, направена во 1954 година и се доделува на високопрофилната церемонијиа во декември секоја година.[4] Постојат и неколку други награди кои се доделуваат во слично време и кои се фокусирани на различни области во спортската индустрија, на пример перформансите на младите, перформансите на селекторите и тренерите.[4] Наградите се исто така и Би-Би-Си нација и регија, кои често претставуваат награди на локалните церемонии од слични причини; победниците на овие локални награди се поради тоа пратени подалеку за национална награда, што им овозможува на сите области на замјите да бидат претставувани на националните награди.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „BBC Sport Website“. Архивирано од изворникот 28 март 2007. Посетено на 30 март 2007.
  2. „BBC Red Button Schedule“. BBC Sport. Посетено на 29 мај 2012.
  3. „What's On BBC Red Button 20th June - 4th July“. BBC Internet Blog. BBC. Посетено на 29 мај 2012.
  4. 4,0 4,1 „Sports Personality facts and figures“. BBC News. Посетено на 24 јуни 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]