Алжир на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алжир на Олимписките игри

Знаме на Алжир
МОК-код  ALG
НОК Алжирски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Мустафа Муса го освоил првиот олимписки медал на Алжир во Лос Анџелес 1984 година

Алжир за првпат се натпреварувал на Олимписки игри во 1964 година, и оттогаш испратил свои натпреварувачи на сите изданија од Летните олимписки игри, освен на бојкотираните игри во 1976 одржани во Монтреал. Земјата исто така испратила свои натпреварувачи на три изданија од Зимските олимписки игри. Алжир досега има освоено вкупно петнаесет олимписки медали од кои пет златни.

Националниот олимписки комитет на Алжир е основан во 1963 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1964 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Кралство Грција Атина 1896 Дел од  Франција (FRA)
Франција Париз 1900
САД Сент Луис 1904
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 1908
Шведска Стокхолм 1912
Белгија Антверпен 1920
Франција Париз 1924
Холандија Амстердам 1928
САД Лос Анџелес 1932
Трет Рајх Берлин 1936
Обединето Кралство Лондон 1948
Финска Хелсинки 1952
Австралија Мелбурн 1956
Италија Рим 1960
Јапонија Токио 1964 1 0 0 0 0 -
Мексико Мексико 1968 3 0 0 0 0 -
Западна Германија Минхен 1972 5 0 0 0 0 -
Канада Монтреал 1976 Не учествувале поради бојкот
СССР Москва 1980 54 0 0 0 0 -
САД Лос Анџелес 1984 32 0 0 2 2 42
Јужна Кореја Сеул 1988 42 0 0 0 0 -
Шпанија Барселона 1992 35 1 0 1 2 34
САД Атланта 1996 45 2 0 1 3 34
Австралија Сиднеј 2000 47 1 1 3 5 41
Грција Атина 2004 61 0 0 0 0 -
Кина Пекинг 2008 62 0 1 1 2 64
Обединето Кралство Лондон 2012 39 1 0 0 1 50
Вкупно 5 2 8 15 63

Медали на Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Франција Шамони 1924 Дел од  Франција (FRA)
Швајцарија Сент Мориц 1928
САД Лејк Пласид 1932
Германија Гармиш-Партенкирхен 1936
Швајцарија Сент Мориц 1948
Норвешка Осло 1952
Италија Кортина д'Ампецо 1956
САД Сква Вали 1960
Австралија Инсбурк 1964 Не учествувале
Франција Гренобл 1968
Јапонија Сапоро 1972
Австралија Инсбрук 1976
САД Лејк Пласид 1980
Југославија Сараево 1984
Канада Калгари 1988
Франција Албервил 1992 4 0 0 0 0 -
Норвешка Лилехамер 1994 Не учествувале
Јапонија Нагано 1998
САД Солт Лејк Сити 2002
Италија Торино 2006 2 0 0 0 0 -
Канада Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
Русија Сочи 2014 Не учествувале
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Атлетика 4 1 2 7 42
Бокс 1 0 5 6 37
Џудо 0 1 1 2 37
Вкупно 5 2 8 15

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Муса, МустафаМустафа Муса САД Лос Анџелес 1984 Бокс тешка категорија
 Бронзен Заи, МохамедМохамед Заи САД Лос Анџелес 1984 Бокс средна категорија
 Златен Булмерка, ХасибаХасиба Булмерка Шпанија Барселона 1992 Атлетика 1500 метри
 Бронзен Султани, ХосинХосин Султани Шпанија Барселона 1992 Бокс категорија пердуф
 Златен Морсели, НурединНуредин Морсели САД Атланта 1996 Атлетика 1500 метри
 Златен Султани, ХосинХосин Султани САД Атланта 1996 Бокс лесна категорија
 Бронзен Бахари, МохамедМохамед Бахари САД Атланта 1996 Бокс средна категорија
 Златен Мараб-Бенида, НуриаНуриа Мараб-Бенида Австралија Сиднеј 2000 Атлетика 1500 метри
 Сребрен Саиди-Сиеф, АлиАли Саиди-Сиеф Австралија Сиднеј 2000 Атлетика 5000 метри
 Бронзен Саид-Герни, ЏабирЏабир Саид-Герни Австралија Сиднеј 2000 Атлетика 800 метри
 Бронзен Хамад, АбдерахманАбдерахман Хамад Австралија Сиднеј 2000 Атлетика скок во височина
 Бронзен Алалу, МохамедМохамед Алалу Австралија Сиднеј 2000 Бокс категорија полувелтер
 Сребрен Бениклеф, АмарАмар Бениклеф Кина Пекинг 2008 Џудо до 90 кг
 Бронзен Хадад, СорајаСораја Хадад Кина Пекинг 2008 Џудо до 52 кг
 Златен Маклуфи, ТауфикТауфик Маклуфи Обединето Кралство Лондон 2012 Атлетика 1500 метри

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Архивирано од изворникот 2007-03-24. Посетено на 2007-03-27.