Прејди на содржината

Атлетика на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атлетика на
Летните олимписки игри 2012

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Натпреварите во атлетика на Летните олимписки игри 2012 се одржаа за време на последните десет дена од игрите, од 3 август до 12 август 2012 година, на Олимпискиот стадион во Лондон. Натпреварите во маратон и брзо одење започнаа и завршија пред Бакингемската палата.[1]

На натпреварите се појавија 2,231 спортист (1,160 мажи, 1,071 жени) од 201 држава кои се натпреваруваа во вкупно 47 дисциплини. Машките натпреварувачи се натпреварувале во 24 дисциплини, а женските во 23, од кои 21 дисциплина биле еднакви за обете категории. Женските натпреварувачи се натпреварувале во трката на 100 метри со пречки и седмобој, додека машките натпреварувачи во трката на 110 метри со пречки и десетобој. Единствена дисциплина која не била дел од женската програма била трката во брзо одење на 50 километри.

Резултати

[уреди | уреди извор]

(СР = Светски Рекорд, ОР = Олимписки Рекорд)

Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
 Јусејн Болт (ЈАМ) 9,63
(ОР)
 Јохан Блејк (ЈАМ) 9,75  Џастин Гетлин (САД) 9,79
200 метри
подробно
 Јусејн Болт (ЈАМ) 19,32  Јохан Блејк (ЈАМ) 19,44  Ворен Вир (ЈАМ) 19,84
400 метри
подробно
 Кирани Џејмс (ГРЕ) 43,94  Лукелин Сантос (ДОМ) 44,46  Лалонде Гордон (ТРИ) 44,52
800 метри
подробно
 Дејвид Рудиша (КЕН) 1:40,91
(СР)
 Најџел Амос (БОЦ) 1:41,73
 Тимоти Китум (КЕН) 1:42,53
1.500 метри
подробно
 Тауфик Махлуфи (АЛЖ) 3:34,08  Леонел Манзано (САД) 3:34,79  Абдалати Игвидер (МАР) 3:35,13
5.000 метри
подробно
 Мо Фарах (ВБР) 13:41,66  Дејен Гебремескел (ЕТИ) 13:41,98  Томас Лонгосива (КЕН) 13:42,36
10.000 метри
подробно
 Мо Фарах (ВБР) 27:30,42  Гален Руп (САД) 27:30,90  Тарику Бекеле (ЕТИ) 27:31,43
110 метри со пречки
подробно
 Арис Мерит (САД) 12,92  Џејсон Ричардсон (САД) 13,04  Хансл Парчмент (ЈАМ) 13,12
400 метри со пречки
подробно
 Феликс Санчес (ДОМ) 47,63  Мајкл Тинсли (САД) 47,91  Хавиер Кулсон (ПРИ) 48,10
3.000 метри со препреки
подробно
 Езекиел Кембои (КЕН) 8:18,56  Махидин Бенабад (ФРА) 8:19,08  Абел Мутаи (КЕН) 8:19,73
4×100 метри штафета
подробно
 Јамајка (JAM)
Неста Картер
Мајкл Фрејтер
Јохан Блејк
Јусејн Болт
Кемар Бејли-Кол*
36,84
(СР)
 САД (USA)
Трел Кимонс
Џастин Гетлин
Тајсон Геј
Рајан Бејли
Џеф Демпс*
Дарвис Патон*
37,04 Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI)
Кестон Бледман
Марк Барнс
Емануел Календер
Ричард Томпсон
38,12
4×400 метри штафета
подробно
 Бахами (BAH)
Крис Браун
Деметриус Пиндер
Мајкл Метју
Рамон Милер
2:56,72  САД (USA)
Брајшон Нелум
Џошуа Менс
Тони Мекај
Енџело Тејлор
Мантео Мичел*
2:57,05 Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI)
Лалонд Гордон
Џарин Соломон
Аде Алејн-Форте
Дион Лендор
2:59,40
Маратон
подробно
 Стивен Кипротич (УГА) 2:08:01  Абел Кируи (КЕН) 2:08:27  Вилсон Кипсанг Кипротич (КЕН) 2:09:37
20 километри одење
подробно
 Чен Динг (КИН) 1:18,46
(ОР)
 Ерик Барондо (ГВА) 1:18,57  Ванг Џен (КИН) 1:19,25
50 километри одење
подробно
 Сергеј Кирдјапкин (РУС) 3:35:59
(ОР)
 Џаред Талент (АВС) 3:36:53  Си Тјенфенг (КИН) 3:37:16
Скок во височина
подробно
 Иван Ухов (РУС) 2,38  Ерик Кинард (САД) 2,33  Мутаз Еса Баршим (КАТ)
 Дерек Друен (КАН)
 Роберт Грабарц (ВБР)
2,29
Скок со стап
подробно
 Рено Лавилени (ФРА) 5,97 м
(ОР)
 Бјерн Ото (ГЕР) 5,91 м  Рафаел Холцдепе (ГЕР) 5,91 м
Скок во далечина
подробно
 Грег Радерфорд (ВБР) 8,31 м  Мичел Вот (АВС) 8,16 м  Вил Клеј (САД) 8,12 м
Трискок
подробно
 Кристијан Тејлор (САД) 17,81  Вил Клеј (САД) 17,62  Фабрицио Донато (ИТА) 17,48
Фрлање ѓуле
подробно
 Томаш Мајевски (ПОЛ) 21,89 м  Давид Шторл (ГЕР) 21,86 м  Рис Хофа (САД) 21,23 м
Фрлање диск
подробно
 Роберт Хартинг (ГЕР) 68,27  Ехсан Хадади (ИРН) 68,18  Герд Канте (ЕСТ) 68,03
Фрлање кладиво
подробно
 Кристијан Парш (УНГ) 80,59 м  Примож Козмус (СЛО) 79,36 м  Коџи Мурофуши (ЈАП) 78,71 м
Фрлање копје
подробно
 Кишорн Валкот (ТРИ) 84,58 м
 Александар Пјатница (УКР) 84,51 м  Анти Русканен (ФИН) 84,12 м
Десетобој
подробно
 Ештон Итон (САД) 8.869  Треј Харди (САД) 8.671  Леонел Суарез (КУБ) 8.523
* Означува спортист кој настапил само во квалификациите.
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
 Шели-Ен Фрејзер-Прајс (ЈАМ) 10,75  Кармелита Џетер (САД) 10,78
 Вероника Кембел-Браун (ЈАМ) 10,81
200 метри
подробно
 Алисон Феликс (САД) 21,88  Шели-Ен Фрејзер-Прајс (ЈАМ) 22,09  Кармелита Џетер (САД) 22,14
400 метри
подробно
 Сања Ричардс-Рос (САД) 49,55  Кристин Охуруогу (ВБР) 49,70  Диди Тротер (САД) 49,72
800 метри
подробно
 Марија Савинова (РУС) 1:56,19  Кастер Семенија (ЈАР) 1:57,23  Екатерина Појстогова (РУС) 1:57,53
1.500 метри
подробно
 Асли Чакир Алптекин (ТУР) 4:10,23  Гамзе Булут (ТУР) 4:10,40  Марјам Јусуф Џамал (БХР) 4:10,74
5.000 метри
подробно
 Месерет Дефар (ЕТИ) 15:04,25  Вивијан Черијот (КЕН) 15:04,73  Тирунеш Дибаба (ЕТИ) 15:05,15
10.000 метри
подробно
 Тирунеш Дибаба (ЕТИ) 30:20,75  Сали Кипјего (КЕН) 30:26,37  Вивијан Черијот (КЕН) 30:30,44
100 метри со пречки
подробно
 Сали Пирсон (АВС) 12,35 ОР  Дон Харпер (САД) 12,37  Кели Велс (САД) 12,48
400 метри со пречки
подробно
 Наталија Антјух (РУС) 52,70  Лашинда Демус (САД) 52,77  Зузана Хејнова (ЧЕШ) 53,38
3.000 метри со препреки
подробно
 Јулија Зарипова (РУС) 9:06,72  Хабиба Гриби (ТУН) 9:08,37  Софија Асефа (ЕТИ) 9:09,84
4×100 метри штафета
подробно
 САД (USA)
Тијана Медисон
Алисон Феликс
Бјанка Најт
Кармелита Џетер
Џенеба Тармо*
Лорин Вилијамс*
40,82
(СР)
 Јамајка (JAM)
Шели-Ен Фрејзер-Прајс
Шерон Симпсон
Вероника Кембел-Браун
Керон Стјуарт
Саманта Хенри-Робинсон*
Шилони Калверт*
41,41  Украина (UKR)
Олесја Пов
Христина Стуј
Марија Рјемјен
Елизавета Бризгина
42,04
4×400 метри штафета
подробно
 САД (USA)
Диди Тротер
Алисон Феликс
Франсена Мекорори
Сања Ричардс-Рос
Кешија Бејкер*
Дајамонд Диксон*
3:16,87  Русија (RUS)
Јулија Гушчина
Антонина Кривошапка
Татјана Фирова
Наталија Антјух
Наталија Назарова*
Анастасија Капачинскаја*
3:20,23  Јамајка (JAM)
Кристин Деј
Росмари Вајт
Шерика Вилијамс
Новлен Вилијамс-Милс
Шерифа Лојд*
3:20,95
Маратон
подробно
 Тики Гелана (ЕТИ) 2:23:07
(ОР)
 Приска Јепто (КЕН) 2:23:12  Татјана Архипова (РУС) 2:23:29
20 километри одење
подробно
 Елена Лашманова (РУС) 1:25:02
(СР)
 Олга Канискина (РУС) 1:25:09  Кијанг Шенџие (КИН) 1:25:16
Скок во височина
подробно
 Ана Чичерова (РУС) 2,05 м  Бриџита Барет (САД) 2,03 м  Светлана Школина (РУС) 2,03 м
Скок со стап
подробно
 Џенифер Сур (САД) 4,75 м  Јарислеј Силва (КУБ) 4,75 м  Елена Исинбаева (РУС) 4,70 м
Скок во далечина
подробно
 Бритни Рис (САД) 7,12 м  Јелена Соколова (РУС) 7,07 м  Џанеј Делоч (САД) 6,89 м
Трискок
подробно
 Олга Рјапакова (КАЗ) 14,98 м  Катерин Ибаргуен (КОЛ) 14,80 м  Олха Саладука (УКР) 14,79 м
Фрлање ѓуле
подробно[a]
 Валери Адамс (НЗЛ) 20,70 м  Јевгенија Колодко (РУС) 20,48 м  Гонг Лиџиао (КИН) 20,22 м
Фрлање диск
подробно[b]
 Сандра Перковиќ (ХРВ) 69,11 м  Ли Јанфенг (КИН) 67,22 м  Јарелис Бариус (КУБ) 66,38 м
Фрлање кладиво
подробно
 Татјана Лисенко (РУС) 78,18 м
(ОР)
 Анита Влодарчик (ПОЛ) 77,60 м  Бети Хајдлер (ГЕР) 77,13 м
Фрлање копје
подробно
 Барбора Шпотакова (ЧЕШ) 69,55 м  Кристина Обергфел (ГЕР) 65,16 м  Линда Штал (ГЕР) 64,91 м
Седмобој
подробно
 Џесика Енис (ВБР) 6.955  Лили Шварцкопф (ГЕР) 6.649  Татјана Чернова (РУС) 6.628
* Означува спортист кој настапил само во квалификациите.
 • a На оригиналниот победник, Надежда Остапчук од Белорусија и бил одземен златниот медал бидејќи била позитивна на допинг тестот.
 • b На оригиналниот победник, Дарија Пишчаљникова од Русија и бил одземен сребрениот медал бидејќи била позитивна на допинг тестот.

Табела на медали

[уреди | уреди извор]
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД 9 13 7 29
2 Русија 8 4 5 17
3 Јамајка 4 4 4 12
4 Велика Британија 4 1 1 6
5 Етиопија 3 1 3 7
6 Кенија 2 4 5 11
7 Германија 1 4 3 8
8 Австралија 1 2 0 3
9 Кина 1 1 5 7
10 Доминиканска Република 1 1 0 2
Франција 1 1 0 2
Полска 1 1 0 2
Турција 1 1 0 2
14 Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 1 0 3 4
15 Чешка 1 0 1 2
16 Алжир 1 0 0 1
Бахами 1 0 0 1
Хрватска 1 0 0 1
Гренада 1 0 0 1
Унгарија 1 0 0 1
Казахстан 1 0 0 1
Нов Зеланд 1 0 0 1
Уганда 1 0 0 1
24 Куба 0 1 2 3
Украина 0 1 2 3
26 Боцвана 0 1 0 1
Колумбија 0 1 0 1
Гватемала 0 1 0 1
Иран 0 1 0 1
ЈАР 0 1 0 1
Словенија 0 1 0 1
Тунис 0 1 0 1
33 Бахреин 0 0 1 1
Канада 0 0 1 1
Естонија 0 0 1 1
Финска 0 0 1 1
Италија 0 0 1 1
Јапонија 0 0 1 1
Мароко 0 0 1 1
Порторико 0 0 1 1
Катар 0 0 1 1
Вкупно 47 47 49 143

Забелешка: Тројца натпреварувачи биле изедначени за бронзениот медал во дисциплината скок во височина за мажи.

Распоред

[уреди | уреди извор]

Натпреварите во атлетика беа одржани на Олимпискиот стадион, додека маратонот и брзото одење започнаа и завршија пред Бакингемската палата.[2]

Распоред на натпревари
К Квалификации Г Квалификациска група ½ Полуфинале Ф Финале
Мажи
Датум → 3 август 4 август 5 август 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август
Дисциплина ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м К Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1.500 м Г ½ Ф
5.000 м Г Ф
10.000 м Ф
110 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3000 м со препреки Г Ф
4x100 м штафета Г Ф
4x400 м штафета Г Ф
Маратон Ф
20 км одење Ф
50 км одење Ф
Скок во далечина К Ф
Трискок К Ф
Скок во височина К Ф
Скок со стап К Ф
Фрлање ѓуле К Ф
Фрлање диск К Ф
Фрлање копје К Ф
Фрлање кладиво К Ф
Десетобој Ф
Жени
Датум → 3 август 4 август 5 август 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август
Дисциплина ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1.500 м Г ½ Ф
5.000 м Г Ф
10.000 м Ф
100 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3000 м со препреки Г Ф
4x100 м штафета Г Ф
4x400 м штафета Г Ф
Маратон Ф
20 км одење Ф
Скок во далечина К Ф
Трискок К Ф
Скок во височина К Ф
Скок со стап К Ф
Фрлање ѓуле К Ф
Фрлање диск К Ф
Фрлање копје К Ф
Фрлање кладиво К Ф
Седмобој Ф
У = Утрински термин, В = Вечерен термин

Вкупно четири светски рекорди и единаесет олимписки рекорди беа соборени на атлетското натпреварување на игрите во Лондон. Овој број беше помал од соборените рекорди на игрите во Пекинг каде беа соборени пет светски рекорди и седумнаесет олимписки рекорди, но поголем од соборените рекорди на игрите во Атина каде беа соборени два светски и десет олимписки рекорди.

Кинескиот атлетичар Чен Динг беше првиот атлетичар на игрите кој постави нов олимписки рекорд, подобрувајќи го времето во машката трката на 20 километри одење.[3] Сите три олимписки рекорди во одење беа соборени во Лондон затоа што Сергеј Кирдјапкин поставил нов олимписки рекорд на трката на 50 километри одење за мажи и Елена Лашманова поставила нов олимписки рекорд во женската трка на 20 км одење.[4][5]

Јусејн Болт беше првиот атлетичар на трките на патека кој постави нов олимписки рекорд одбранувајќи го златото на 100 метри со време од 9.63 с.[6] Тој потоа заедно со штафетниот тим на Јамајка (кој го сочинуваат Неста Картер, Мајкл Фрејтер и Јохан Блејк) поставил нов светски рекорд на 4 × 100 метри со време од 36.84 с.[7] На женската штафетна трка на 4 × 100 метри исто така бил соборен светскиот рекорд: американскиот тим составен од Тијана Медисон, Алисон Феликс, Бјанка Најт и Кармелита Џетер истрчал за време од 40.82 секунди подобрувајќи го претходниот рекорд стар 27 години за речиси половина секунда.[8][9] Понатаму женски олимписки рекорди биле поставени од етиопијката Тики Гелана во маратонската трка, од Сали Пиросн во трката на 100 метри со пречки и од Татјана Лисенко во дисциплината фрлање кладиво.

Дејвид Рудиша успеа да го подобри својот сопствен светски рекорд на 800 метри истрчувајќи 1:40.91 минути, со што станал првиот човек кој го соборил тој рекорд на олимписки игри по Ралф Дубел кој тоа го сторил на игрите во 1968.[10] Рено Лавилени бил единствениот атлетичар на игрите кој успеал да постави нов олимписки рекорд во дисциплините во поле, откако успеал да скокне 5.97 метри во дисциплината скок со стап.[11]

Светски рекорди (4)

[уреди | уреди извор]
Датум Дисциплина Нов рекорд Стар рекорд
Атлетичар(и) Резултат Атлетичар(и) Резултат Датум
9 август 2012 800 метри за мажи Дејвид Рудиша
Кенија Кенија
1:40,91
Финале
Дејвид Рудиша
Кенија Кенија
1:41,01 29 август 2010
10 август 2012 4 х 100 метри за жени Тијана Медисон, Алисон Филикс
Бјанка Најт, Кармелита Џетер
 САД
40,82
Финале
Зилке Гладиш, Забине Ригер
Ингрид Ауерсвалд, Марлиз Гер
 Источна Германија
41,37 6 октомври 1985
11 август 2012 20 километри одење за жени Јелена Лашманова
 Русија
1:25,02
Финале
Вера Соколова
 Русија
1:25:08 26 февруари 2011
11 август 2012 4 х 100 метри за мажи Неста Картер, Мајкл Фрејтер
Јохан Блејк, Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
36,84
Финале
Неста Картер,Мајкл Фрејтер
Јохан Блејк,Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
37,04 4 септември 2011

Олимписки рекорди (11)

[уреди | уреди извор]
Датум Дисциплина Нов рекорд Стар рекорд
Атлетичар(и) Резултат Атлетичар(и) Резултат Датум
4 август 2012 20 километри одење за мажи Чен Динг
Народна Република Кина НР Кина
1:18:46
Роберт Кожењовски
 Полска
1:18:59 22 септември 2000
5 август 2012 100 метри за мажи Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
9,63
Финале
Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
9,69 16 август 2008
5 август 2012 маратон за жени Тики Гелана
Етиопија Етиопија
2:23:07
Наоко Какахаши
Јапонија
2:23,14 9 септември 2000
7 август 2012 100 метри со пречки за жени Сали Пирсон
Австралија Австралија
12,35
Финале
Џоана Хејс
 САД
12,37 24 август 2004
9 август 2012 800 метри за мажи Дејвид Рудиша
Кенија Кенија
1:40,91
Финале
Вебјерн Родал
 Норвешка
1:42,58 13 јули 1996
10 август 2012 фрлање кладиво за жени Татјана Лисенко
 Русија
78,18
Финале
Оксана Мјанкова
 Белорусија
76,34 20 август 2008
10 август 2012 4 х 100 м за жени Тијана Медисон, Алисон Филикс
Бјанка Најт, Кармелита Џетер
 САД
40,82
Финале
Роми Милер, Бербел Векел
Ингрид Ауерсвалд, Марлиз Гер
 Источна Германија
41,60 1 август 1980
10 август 2012 скок со стап за мажи Рено Лавилени
 Франција
5,97
Финале
Стивен Хукер
Австралија Австралија
5,96 22 август 2008
11 август 2012 20 километри одење за жени Елена Лашманова
 Русија
1:25,02 Олга Канискина
 Русија
1:26:31 21 август 2008
11 август 2012 50 километри одење за мажи Сергеј Кирдјапкин
 Русија
3:35:59 Алекс Швацер
 Италија
3:37,09 22 август 2008
11 август 2012 4 х 100 метри за мажи Неста Картер, Мајкл Фрејтер
Јохан Блејк, Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
36,84 Неста Картер,Мајкл Фрејтер
Јохан Блејк,Јусејн Болт
Јамајка Јамајка
37,10 22 август 2008
 1. „Атлетика“. Лондон 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-08. Посетено на 2012-03-25.
 2. Атлетика - Распоред
 3. Chen Race Walks home to gold. Лондон 2012. Посетено на 2012-08-13.
 4. Sergey Kirdyapkin wins Olympics 50km walk gold in record time. ББС Спорт (2012-08-11). Посетено на 2012-08-13.
 5. Aspin, Guy (2011-08-11). Russia's Elena Lashmanova sets new world record in thrilling finish to women's 20km race walk . The Independent. Посетено на 2012-08-13.
 6. Hayward, Paul (2012-08-06). Usain Bolt wins men's 100m Olympic final in 9.63 seconds to seal legacy. The Daily Telegraph. Посетено на 2012-08-13.
 7. Garside, Kevin (2012-08-12). Brilliant Usain Bolt leads Jamaica quartet to world record in 4x100m relay. The Independent. Посетено на 2012-08-13.
 8. 40.82! USA shatters women’s 4x100m relay World Record in London!. IAAF (2012-08-10). Посетено на 2012-08-13.
 9. 4x100 Metres Relay All Time. IAAF. Посетено на 2012-08-13.
 10. IAAF Statistics Handbook. Berlin 2009. IAAF. (pages 546, 548). Посетено на 2012-08-13.
 11. Rowbottom, Mike (2012-08-10). Lavillenie – doing his best to continue the story of French vault success. IAAF. Посетено на 2012-08-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]