Фудбал на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во фудбал на Летните олимписки игри 2012 ќе се одржат од 25 јули до 11 август 2012 година. Фудбалските натпревари започнале четири дена порано и се одржуваат не само во Лондон, туку и во други градови како Манчестер и Кардиф. Финалето ќе се одигра на стадионот Вембли. Репрезентациите кои учествуваат на Олимпијадата се на возраст до 23 години, а на машките репрезентации им е дозволено да вклучат тројца играчи над 23 години. Се очекува да се натпреваруваат вкупно 504 фудбалери[1].

Арени[уреди | уреди извор]

Вкупно шест стадиони ќе бидат домакини на фудбалските натпревари[2]:

Лондон
Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (Обединетото Кралство)
Манчестер
Вембли стадион Олд Трафорд
Капацитет: 90,000 Капацитет: 76,212
Wembley 22 August 2007 20 August 2006
Кардиф Newcastle
Милениум стадион Сент Џејмс парк
Капацитет: 74,500 Капацитет: 52,387
5 February 2009 21 August 2008
Глазгов Ковентри
Хампден Парк Рикох стадион
Капацитет: 52,103 Капацитет: 32,500
18 July 2004 Ricoh Arena - geograph.org.uk - 901396.jpg

Мажи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б Група Ц Група Д

Жени[уреди | уреди извор]

Група E Група Ф Група Г

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Football“. London2012.com. London 2012. архивирано од оригиналот на 30 мај 2012. https://archive.is/xwtH. конс. 2 август 2008. 
  2. „Sports & venues: Football stadia, UK-wide“. London 2012. архивирано од оригиналот на 30 мај 2012. https://archive.is/xwtH. конс. 19 август 2009.